WIDEO VIVY!

Światowy Dzień Feministek: One zapisały się w historii jako kobiety najaktywniej walczące o równouprawnienie!

Dziś Światowy Dzień Feministek

Gabriela Łaskowska 7 listopada 2021 17:15

Fundamentem ruchu feministycznego jest dążenie do równouprawnienia płci i emancypacji kobiet. Pierwszy raz pojęcia „féminisme” użył Charles Fourier w 1837 roku. Kobiety od dekad walczą o swoje prawa. Ślady ruchu feministycznego można tak naprawdę odnaleźć w każdej epoce, jednak silniejszy jego rozwój obserwujemy w XVIII wieku. 

ZOBACZ TEŻ: Joanna Koroniewska poruszająco o stracie dziecka: „Przeżywałam to cierpienie 6 cholernych razy”

Światowy Dzień Feministek - początki feminizmu

W 1791 roku powstaje Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki. Stworzyła ją Olimpia de Gouges, za co została zamordowana. Już w następnym roku Mary Wollstonecraft wydaje Wołanie o prawa kobiety. Autorka w książce zwraca uwagę na m.in. zróżnicowany system edukacji kobiet i mężczyzn. W XIX wieku następują większe zmiany, feminizm staje się ruchem masowym. W prasie pojęcia „feministka” użyto pierwszy raz pod koniec 1891 roku. Opisano nim zjazd kobiet z okazji dwudziestopięciolecia twórczości Elizy Orzeszkowej. 

W historii wiele kobiet zapisało się jako aktywne działaczki na rzecz feminizmu. Każda z nich działała na innym obszarze, niektóre wygłaszały przemówienia na tle politycznym, inne pisały wiersze, a jeszcze inne wyrażały swoje poglądy poprzez modę! Wszystkie łączy ten sam cel - walka o sprowadzenie na świat równości płci.

CZYTAJ WIĘCEJ: Olejnik, Rubik, Rozenek... Gwiazdy wspierają protest #AniJednejWięcej

W Światowy Dzień Feministek sprawdźcie, które kobiety zostały zapamiętane jako aktywne działaczki na rzecz emancypacji i równouprawnienia!  

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

OMENAA MENSAH: Prowadzi trzy fundacje, organizuje aukcje charytatywne, a kilka razy w miesiącu… zapowiada pogodę. W jej słowniku nie ma słowa „niemożliwe”! JAN A.P. KACZMAREK: O czym marzy kompozytor i laureat Oscara? Niezwykła rozmowa! KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA i ANNA ZALESKA: Matka i córka. Dziennikarka i prawniczka. Zawsze w kontakcie, lecz jest jedno „ale”. VITO BAMBINO: O muzyce, życiu na emigracji, miłości, ukochanym synku i o tym, jak to jest żyć pomiędzy.