WIDEO VIVY!

Światowy Dzień Feministek: One zapisały się w historii jako kobiety najaktywniej walczące o równouprawnienie!

Dziś Światowy Dzień Feministek

Gabriela Łaskowska 7 listopada 2021 17:15

Fundamentem ruchu feministycznego jest dążenie do równouprawnienia płci i emancypacji kobiet. Pierwszy raz pojęcia „féminisme” użył Charles Fourier w 1837 roku. Kobiety od dekad walczą o swoje prawa. Ślady ruchu feministycznego można tak naprawdę odnaleźć w każdej epoce, jednak silniejszy jego rozwój obserwujemy w XVIII wieku. 

ZOBACZ TEŻ: Joanna Koroniewska poruszająco o stracie dziecka: „Przeżywałam to cierpienie 6 cholernych razy”

Światowy Dzień Feministek - początki feminizmu

W 1791 roku powstaje Deklaracja Praw Kobiety i Obywatelki. Stworzyła ją Olimpia de Gouges, za co została zamordowana. Już w następnym roku Mary Wollstonecraft wydaje Wołanie o prawa kobiety. Autorka w książce zwraca uwagę na m.in. zróżnicowany system edukacji kobiet i mężczyzn. W XIX wieku następują większe zmiany, feminizm staje się ruchem masowym. W prasie pojęcia „feministka” użyto pierwszy raz pod koniec 1891 roku. Opisano nim zjazd kobiet z okazji dwudziestopięciolecia twórczości Elizy Orzeszkowej. 

W historii wiele kobiet zapisało się jako aktywne działaczki na rzecz feminizmu. Każda z nich działała na innym obszarze, niektóre wygłaszały przemówienia na tle politycznym, inne pisały wiersze, a jeszcze inne wyrażały swoje poglądy poprzez modę! Wszystkie łączy ten sam cel - walka o sprowadzenie na świat równości płci.

CZYTAJ WIĘCEJ: Olejnik, Rubik, Rozenek... Gwiazdy wspierają protest #AniJednejWięcej

W Światowy Dzień Feministek sprawdźcie, które kobiety zostały zapamiętane jako aktywne działaczki na rzecz emancypacji i równouprawnienia!  

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.