Kuchnia na jesień 2023 – oto przepisy na pożywne, wegańskie burgery
Są pyszne i… zdrowe!
- Redakcja VIVA!
Burgery to jedno z naszych ulubionych dań fast food. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej knajp, w których możemy kupić ten pożywny i smaczny posiłek również w wersji wegańskiej. Co powiecie, aby zrobić je samodzielnie w domu z ulubionymi składnikami w wersji roślinnej? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji wegańskich burgerów idealnych na imprezę ze znajomymi, bądź na zabranie ich do pracy w formie lunchu. Koniecznie wypróbujcie nasze sprawdzone przepisy!
Zobacz także: Hummus czy guacamole...? Połącz je, przygotowując przepyszny guacummus!
Wegański burger z grzybami
Potrzebne składniki:
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- 1 mała, biała cebula (pokrojona w kostkę)
- 1 mielony ząbek czosnku
- 3 zielone cebule (pokrojone w kostkę)
- 1/2 łyżeczki kminku
- 3/4 szklanki świeżych grzybów (pokrojonych w kostkę)
- 1 puszka fasoli pinto
- 1 łyżka natki pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- 2 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
Na patelni podsmaż pokrojoną w kostkę białą cebulę, aż będzie miękka. Następnie dodaj zieloną cebulę, kminek i posiekane grzyby i smaż przez 5 minut, w razie potrzeby możesz dodać nieco więcej oleju. Patelnię z cebulą i grzybami odłóż na bok. Następnie rozgnieć fasolkę za pomocą tłuczka (możesz ją też rozdrobnić za pomocą robota kuchennego). W dużej misce połącz zmiażdżoną fasolę z mieszkanką cebuli i grzybów oraz dodaj pietruszkę, sól i pieprz – upewnij się, że składniki są dobrze połączone. Mieszaninę uformuj w placki i podsmaż na patelni. Podawaj z ulubionymi dodatkami w bułce do burgerów.
Burgery ze słodkich ziemniaków
Potrzebne składniki:
- 1 mały słodki ziemniak
- 1 puszka czarnej fasoli (wypłukana i osuszona)
- 1/2 szklanki płatków owsianych
- 1/2 szklanki ugotowanej komosy ryżowej
- 1 szklanka grubo posiekanej cebuli
- 2–3 ząbki czosnku
- sok + skórka z 1 limonki
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 4 łyżki wody
- 2 łyżki chilli w proszku
- 1/2 łyżeczki kminku
- 1/2 łyżeczki kolendry
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- do serwowania: bułki do burgerów, pomidory, awokado, kiełki itp.
Sposób przygotowania:
Zmiksuj płatki owsiane, aby przypominały grubo zmieloną mąkę. Obierz ziemniaka i pokrój go na ćwiartki i dodaj do zmielonych płatków. W oddzielnym naczyniu połącz wodę z siemieniem lnianym i odstaw, aby mieszanka zgęstniała. Za pomocą robota kuchennego połącz płatki z czarną fasolą, cebulą, czosnkiem, skórką z limonki oraz sokiem i wszystko wymieszaj. Następnie dodaj jeszcze komosę ryżową i wodę połączoną wcześniej z siemieniem lnianym. Połączone składniki dopraw solą, pieprzem, chilli w proszku, kminkiem, kolendrą oraz pieprzem cayenne. Masę uformuj w nieduże kotlety, umieść na blasze wyłożonej pergaminem i włóż do lodówki na co najmniej 30 minut. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, następnie schłodzone burgery włóż na środkowy ruszt i piecz przez około 20 minut. Burgery podawaj z ulubionymi dodatkami – guacamole, pomidorami, kiełkami, awokado itp.
Proste wegańskie burgery
Potrzebne składniki:
- 2 szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 1 puszka ciecierzycy (osuszonej)
- 1 i 1/2 szklanki ugotowanej komosy ryżowej
- 1/4 płatków quinoa
- 2 łyżki drożdży odżywczych
- 1 łyżka włoskiej przyprawy
- 1 łyżeczka soli i pieprzu
- 2 łyżki wody
Sposób przygotowania:
Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. W tym samym czasie w robocie kuchennym umieść szalotki oraz czosnek i rozdrobnij na małe kawałeczki. Dodaj ciecierzyc, komosę ryżową i dalej miksuj. Następnie do mieszanki dodaj pozostałe składniki (bez wody) i mieszaj, aż ciasto zacznie się formować. Teraz dodaj wodę, tak aby konsystencja nie była zbyt sucha, ale również się nie lepiła. Gotową masę wstaw do lodówki i schładzaj przez 15 minut. Uformuj małe kotlety i smaż przez 2–3 minuty na rozgrzanej patelni grillowej. Podawaj w bułce z dodatkami, jakimi lubisz.
Marokańskie burgery z ciecierzycy
Potrzebne składniki:
- 1 puszka czarnej fasoli
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki czosnku w proszku
- 1/4 cebuli w proszku
- 2 łyżki mąki lub otrębów owsianych
- 1/2 szklanki gotowanych pokrojonych w kostkę warzyw
Sposób przygotowania:
Odcedź, spłucz oraz zetrzyj fasolę ręcznie lub w robocie kuchennym. Wymieszaj fasolę ze wszystkimi pozostałymi składnikami i uformuj placki. Rozgrzej patelnię z olejem lub oliwą i smaż kotlety z dwóch stron. Podawaj w bułce z ulubionymi dodatkami.