Witajcie w roku Koguta, czyli o co chodzi z chińskim Nowym Rokiem?
1 z 9
Dziś, tj. 28 stycznia, najliczniejszy naród na świecie powita 2017 r. Według ich kalendarza to 4714 rok z kolei, obwołany rokiem Koguta. W najbliższych dniach w Chinach odbędą się huczne uroczystości, na które do największych miast przybywają mieszkańcy nie tylko z odległych stron Kraju Środka, lecz także z całego świata. Wszystko dlatego, że obchodom towarzyszy wyjątkowy przepych, liczne parady oraz finezyjne dekoracje oraz stroje. To okazja do tego, by bliżej przyjrzeć się kulturze chińskiej.
Jakie są najważniejsze noworoczne chińskie zwyczaje? Jaki będzie rok Koguta? Dlaczego wróżbici z tego kraju przewidują, że w Europie dominować będą niespokojne nastroje? Sprawdźcie!
Polecamy też: Chińczycy, którzy nienawidzą kobiet. Dlaczego ze zdaniem Chinek nie liczą się nawet ich bliscy?
2 z 9
Obchody towarzyszące początkowi Nowego Roku nazywane są w Chinach Świętem Wiosny. Przygotowania do niego rozpoczynają się już na miesiąc przed końcem starego roku i uważane są za najważniejsze święto w kalendarzu Kraju Środka. Tradycyjnie trwa piętnaście dni i kończy się Świętem Latarni. To święto ruchome, którego początek przypada na koniec stycznia lub początek lutego.
Polecamy też: Do małżeństw zmuszane są już 10-latki. ONZ chce bronić dziewczynek. Dzisiaj ich międzynarodowy dzień
3 z 9
W tym roku ustawowo wolne w Chinach są dni od 27 stycznia do 5 lutego. W okresie tym w całym kraju mają miejsce huczne obchody zakończenia starego i przywitania Nowego Roku. To czas, w którym nie zaleca się podróży do Kraju Środka i należy liczyć się z opóźnieniami, jeśli chodzi o świadczenie usług handlowych. W okresie tym zamknięte są nie tylko instytucje państwowe, lecz także wiele prywatnych placówek, w tym restauracje.
Polecamy też: Tu nawet tango jest smutne. Dlaczego Argentynki poszły śladem Polek i zorganizowały czarny protest?
4 z 9
Chiński Nowy Rok to święto rodzinne, które przyrównać można do Bożego Narodzenia w naszej kulturze. Wszystko dlatego, że to okres wspólnego przygotowywania posiłków (najważniejszym daniem są pierożki jiaozi), wręczania prezentów i składania sobie życzeń. W ramach ciekawostki: rekord w tej materii należy do roku 2009, kiedy to mieszkańcy Kraju Środka wysłali sobie 19 miliardów SMSów! Wieczorem natomiast odbywają się spektakularne pokazy sztucznych ogni. Chińczycy wierzą, że hałas towarzyszący wybuchowi petard odstrasza złe duchy.
Polecamy też: Rzuciła pracę, by podróżować i fotografować piękne kobiety. Zobacz zdjęcia z niezwykłego projektu!
5 z 9
Podobnie jak w naszej kulturze, i w Chinach okresowi temu towarzyszy wiele przesądów i zabobonów. M.in. nie należy przyjmować w tym czasie żadnych leków, gdyż zwiastują słabość i chorobę przez cały nadchodzący rok. Spożywanie owsianki jako posiłku w ramach śniadania również nie jest wskazane. Wszystko dlatego, że w Kraju Środka uważa się ją za potrawę dla ubogich, a zatem zwiastuje biedę i ubóstwo.
Polecamy też: Zabieramy Was na niezwykłą wycieczkę. Ale nie na Marsa! Gdzie na Ziemi jest taki czerwony krajobraz?
6 z 9
Przygotowania do obchodów Święta Wiosny rozpoczynają się mniej więcej w ósmym dniu ostatniego miesiąca roku. Wtedy to cała rodzina rozpoczyna generalne porządki w domu. Ma to na celu wygnanie z każdego zakątka domostwa złych duchów. Również tego dnia tradycyjnie spożywa się zupę ryżową o słodkim smaku, zwaną laba. Natomiast 23 dnia ostatniego miesiąca roku uroczyście żegna się domowego boga kuchni, który odchodzi zdać coroczny raport przed Nefrytowym Cesarzem. Z kolei wieczorem organizowana jest obfita wieczerza, złożona przede wszystkim ze słodkich dań. Tego dnia usta posążku boga kuchni smaruje się miodem. Następnego dnia rozpoczynają się właściwe przygotowania do święta – zakupy, pakowanie prezentów a także oklejanie drzwi wejściowych obrazkami noworocznymi nianhua. W dobrym zwyczaju jest oddać w tych dniach długi, aby nie wchodzić z nimi w kolejny rok.
Polecamy też: Surfowanie po Arktyce. Dziewicze krajobrazy, niskie temperatury i dużo wrażeń. Zobaczcie zdjęcia!
7 z 9
Dniem szczególnym dla Chińczyków jest wigilia Nowego Roku. To czas, który poświęca się rodzinie, wspólnie przygotowując posiłki, wręczając prezenty, składając życzenia i ucztując. Co ciekawe, mieszkańcy Kraju Środka mają dosyć precyzyjnie określoną listę podarunków: są to najczęściej świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi. Zachodowi Słońca towarzyszą natomiast pokazy sztucznych ogni. Po nich cała rodzina składa ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada do wspólnej wieczerzy, do której tradycyjnie spożywa się grzane wino lub wódkę. Rodzina spędza czas przy stole do rana, rozmawiając i grając w różne gry (np. karty, mahjong).
Polecamy też: Oszałamiające złudzenia optyczne w... centrum handlowym. Gdzie jest taka księgarnia?
8 z 9
O świcie w dzień Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua. Wtedy również składa się kolejne ofiary przodkom, a następnie ma miejsce uroczyste świętowanie na ulicach miast, gdzie w towarzystwie muzyki i eksplozji petard oraz fajerwerków odbywają się tradycyjne tańce lwów (wykonanych z kolorowych elementów, w tym charakterystycznej dla Chin czerwieni). Centralnym momentem świętowania jest korowód złożony z kilkudziesięciu osób, niosących wyobrażenie smoka, który maszeruje ulicami miasta. Zabawy przeciągają się wówczas do późnych godzin nocnych: towarzyszą im uroczyste tańce i śpiewy zgromadzonych ludzi.
Polecamy też: Szklana piramida na dziedzińcu paryskiego Luwru zniknęła! Jak to możliwe? Co się stało?
9 z 9
Kolejne dni to czas, w którym Chińczycy tradycyjnie odwiedzają krewnych, co wiąże się z podróżowaniem po całym kraju. Po dwóch tygodniach obchody Nowego Roku kończy Święto Latarni. Rok 2017 ma być rokiem Koguta (w kulturze chińskiej każdy rok jest przypisany jednemu z 12 znaków zodiaku). Zwierzę to utożsamiane jest z takimi cechami osobowości, jak duma, precyzja, perfekcja i upór w dążeniu do celu. Dlatego astrologowie przewidują, że 2017 będzie rokiem pracowitym, pozwalającym na pomyślną realizację planów zawodowych oraz dążenie do doskonałości w wielu dziedzinach życia. Układ planet będzie również sprzyjać koncentracji, poczuciu harmonii i spełnianiu wielkich ambicji. Choć udomowiony ptak może kojarzyć się także z rywalizacją, przewiduje się, że w nadchodzących miesiącach dużo łatwiej będzie przebiegać praca zespołowa i nawiązywanie przyjaźni. Głównym mottem, powtarzającym się w horoskopach, będzie utrzymywanie wszystkiego w prostocie oraz stawianie na jakość, a nie ilość – Teraz nadszedł czas, kiedy naprawdę lepiej zrobić mniej, ale zrobić to doskonale – głosi jeden z horoskopów zamieszczony na stronie przewodnikduchowy.pl.
Przewiduje się jednak, że będzie to rok niespokojny, szczególnie dla Europy. Czy tak się stanie?
Polecamy też: Tego jeszcze nie było! Zobaczcie szczerozłoty bar w jedynym na świecie siedmiogwiazdkowym hotelu w Dubaju!