Wimbledon
Fot. Matthias Hangst/Getty Images
O tym się mówi!

Historia Wimbledonu, najstarszego turnieju tenisa na świecie

Białe stroje i truskawki ze śmietaną

Aleksandra Frankowska 30 czerwca 2022 17:27
Wimbledon
Fot. Matthias Hangst/Getty Images

Wimbledon, wydarzenie, które zmieniło świat tenisa. Najstarszy turniej tej dziedziny portu, który opiewa w wiele niesamowitych tradycji, historii i wspomnień. Aby kupić bilet na mecz, trzeba wielokrotnie stanąć w kilometrowej kolejce. Jak wydarzenie to kształtowało się przez lata?

ZOBACZ TEŻ: Stylowa księżna Diana na Wimbledonie! To ona wyznaczała trendy…

Wimbledon, początki

Nazwa wywodzi się od dzielnicy Londynu, ponieważ właśnie tam znajduje się stadion turnieju. Co roku, na przełomie czerwca i lipca mają tam miejsce mecze tenisa. Słynne, wręcz legendarne. Pierwszy miał miejsce w 1877 roku, jeszcze jako mistrzostwa Anglii. Wówczas grali w nim tylko mężczyźni. Kobiety dołączyły do turnieju dopiero w roku 1884. O samym Wimbledonie mówi się, jako o nieoficjalnych mistrzostwach świata w tenisie. Tegoroczny turniej to już 135. edycja. Rok temu nie odbył się z uwagi na pandemię koronawirusa.

Wimbledon
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Słodkie i zdrowe truskawki z dodatkiem bitej śmietany

Tradycje – jest ich tutaj całe mnóstwo. Jedną z nich będzie przede wszystkim serwowanie truskawek ze śmietaną. Według oficjalnych informacji, po raz pierwszy pojawiły się one w 1877 roku i zostały po dzień dzisiejszy. Kibice turnieju zjadają je w niesamowitych ilościach. Raport z 2017 roku mówi aż o 38 milionach ton truskawek, które zostały przeznaczone tylko na sam turniej!

Wimbledon
Fot. Julian Finney/Getty Images

Jak kupić bilet lub… kiedy ustawić się w kolejce?

Popularność Wimbledonu jest niesamowita. Przekonują się o tym każdego roku fani tenisa, którzy stają w legendarnej kolejce, zwanej również z angielskiego The Queue. Po bilet na mecz legendarnych gwiazd tenisa stoi się w kolejce nawet całą noc, chociaż są one również dostępne online. Szybko się jednak wyprzedają, dlatego kupowanie ich stacjonarnie zwiększa szansę na udział w meczu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media ostro o zachowaniu Meghan na Wimbledonie: „To dziecinne. Wracaj do Ameryki!”

Wimbledon
Fot. AELTC/Thomas Lovelock-Pool/Getty Images
A wtedy wchodzą zawodnicy… cali na biało

Tradycji musi stać się za dość. Nie ma znaczenia, czy na zewnątrz pada, czy jest upał – wszyscy zawodnicy muszą być ubrani cali na biało. To nawiązanie do czasów, kiedy źle odbierano pot na ciemnych ubraniach. Wówczas uznano, że sportowcy powinni być ubrani cali na biało. To jedyny dopuszczalny kolor i tradycja ta jest kontynuowana również teraz.

Wimbledon
Fot. Clive Brunskill/Getty Images

Już od 3 dni możemy obserwować zmagania zawodników na kortach. Sami jesteśmy ciekawi, kto tym razem zostanie gwiazdą londyńskiego turnieju. 

TAGI #Wimbledon

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.