wiosna 2021
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi!

Dziś 1 Dzień Wiosny! Oto 5 symboli, które się z nią kojarzą!

Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

Aleksandra Frankowska 21 marca 2021 11:27
wiosna 2021
Fot. Adobe Stock

Tak długo wyczekiwana, w końcu nadeszła – dziś 1 Dzień Wiosny! 21 marca 2021 to dzień, kiedy oficjalnie możemy zacząć wypatrywać słońca, pierwszych pączków na drzewach oraz nadlatujących z ciepłych krajów ptaków. Przyroda budzi się do życia, a także ludzie zaczynają być dla siebie nieco milsi. Wszystko to za sprawą większej obecności słońca, które dostarcza do naszych organizmów witaminę D. Chociaż w niektórych regionach Polski pogoda jest jeszcze nieco kapryśna, to już niebawem powinny pojawić się pierwsze oznaki wiosny 2021. Póki co, przedstawiamy Wam 5 symboli wiosny, które oznaczają, że w końcu nadeszła ta uwielbiana przez wszystkich pora roku!

Bociany wracają z ciepłych krajów

To niesamowite, że chociaż uważamy bociany za ptaki typowo Polskie, połowę roku spędzają one w cieplejszych klimatach, gdzie również uważa się je za swoje ptaki. Wiosna to czas, kiedy boćki kluczami wracają do Polski by założyć gniazda. Te biało czarne ptaki z czerwonym dziobem są prawdziwym symbolem wiosny i kiedy możemy zobaczyć je już na polach, czy na słupach, gdzie wiją swoje schronienia, zdecydowanie można powiedzieć, że wiosna przybyła.

Zobacz też: Wiosenne porządki: jak zaaranżować idealny balkon lub taras?

wiosna, bocian
Fot. Adobe Stock

Pojawiają się przebiśniegi i krokusy

Niewątpliwie największym symbolem wiosny jest przebiśnieg. Ten niewielki kwiatek ma w sobie ogromną moc i przebija się nawet przez warstwy śniegu, aby wygrzać się na słońcu. Często towarzyszy mu krokus w przepięknym odcieniu lila, który także zwiastuje cieplejszą porę roku.

przebiśniegi
Fot. Adobe Stock

W ogrodach widać bazie

Kto wyobraża sobie Wielkanoc bez bazi? One również są symbolem wiosny i nowego życia. W rzeczywistości są to kwiatostany wierzby, często przez dzieci nazywane bazimi kotkami. Przepięknie wyglądają we wnętrzach i są prawdziwą oznaką przyrody budzącej się do życia wraz z nadejściem wiosny.

Zobacz też: Trendy wiosna 2021: najpiękniejsze perfumy dla kobiet!

bazie
Fot. Adobe Stock

Niektórzy topią Marzannę

Według starosłowiańskich wierzeń, Marzanna była boginią śmierci, która przychodziła czynić zło jesienią. Dopiero wiosną, kiedy przyroda budziła się do życia, symbolicznie topiono kukłę zrobioną ze słomy w rzece, nazywając ją Marzanną. Wierzono, że w ten sposób można zapewnić sobie dobre plony na nadchodzący sezon. Zwyczaj ten kultywowany jest do teraz i stanowi prawdziwy symbol nadejścia upragnionej wiosny.

Marzanna
Fot. Adobe Stock

Zwierzęta budzą się z zimowego snu

Początek wiosny oznacza również koniec zimowego snu dla wielu zwierząt, które zapadły w niego kilka miesięcy temu. Wśród nich znajdują się niedźwiedzie, borsuki czy jenoty. Dla zwierząt, marzec to też idealny moment na powiększenie swojego stada, stąd też właśnie w tym momencie najczęściej dochodzi do zalotów. 

niedźwiedź
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…