Poznaj ciekawostki
Fot. STOCK ADOBE
DESIGN

Świąteczne bombki to już nie tylko ozdoba, lecz arcydzieło sztuki!

Koniecznie poznajcie ciekawostki o tych dekoracjach

Marta Baran 11 grudnia 2019 17:15
Poznaj ciekawostki
Fot. STOCK ADOBE

Mimo, że mamy początek grudnia, dekoracje, ozdoby oraz inne akcenty świąteczne możemy już zauważyć praktycznie na każdym kroku. Od jakiegoś czasu w telewizji prześladują nas reklamy z Mikołajami, a w centrach handlowych od tygodni można usłyszeć świąteczne piosenki. Z pewnością taki klimat jeszcze bardziej nastraja nas do kupowania świątecznych prezentów oraz dekoracji, bez których absolutnie nie możemy się obejść. Wchodząc na sklepów można wybierać między przeróżnymi akcesoriami w różnych stylach, a największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim bombki. Koniecznie poznajcie kilka ciekawostek o tych świątecznych choinkowych dekoracjach!

Bombki choinkowe – skąd pochodzą?

Wprawdzie obecny rynek oferuje nam dosyć duży wybór bombek, wykonanych z przeróżnego tworzywa, kiedyś były one wyrabiane tylko ze szkła. Ozdoby na świąteczne drzewko pochodzą z Niemiec, a ich pierwszym producentem był Hans Grainer. Już od samego początku stały się modnym elementem dekoracyjnym pożądanym na całym świecie, również w Polsce. Początkowo produkowano ozdoby głównie przypominające szyszki oraz owoce, z czasem bombki zaczęły być wzorowane na różnych przedmiotach – świątecznych figurkach, misiach, pantofelkach itp.

Dlaczego bombki są takie drogie?

Bombki z powodzeniem możemy nazwać małym dziełem sztuki, a ich samo wytworzenie jest nie lada sztuką. Mimo, że ozdoby głównie powstają z wcześniej przygotowanych form, wiele firm koncentruje się również na ich ręcznym wyrabianiu. Jak się okazuje, niekiedy do wykonania jednej bardziej skomplikowanej ozdoby potrzeba nawet 30 godzin pracy! Nie bez powodu tego typu dodatki często bywają dużo droższe.

Gdy już jesteśmy przy temacie drogich ozdób na choinkę, warto wspomnieć o najbardziej wartościowej bombce. Aby zostać jej właścicielem trzeba zapłacić za nią… prawie 390 tysięcy złotych! Została zaprojektowana przez Marka Husseya, jest wykonana z 18–karatowego białego złota, a do jej ozdobienia użyto aż półtora tysiąca diamentów oraz 18–karatowego pierścienia z białego złota wysadzanego aż 188 czerwonymi rubinami!

Największa fabryka bombek w Polsce

Bombki są towarem, który sprzedaje się na całym świecie, dlatego ich produkcja jest dość popularna w wielu krajach. Jednak największa fabryka Vitbis znajduje się właśnie w Polsce. Firma stawia generalnie na szklane dekoracje, które wyglądają bardzo efektownie. Jak się okazuje bombki na Boże Narodzenie to nie wszystko, coraz częściej powstają ozdobne kule również na Wielkanoc. Koniecznie zobaczcie zdjęcia najciekawszych prac polskiej firmy.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez VITBIS PPH (@vitbis_pl)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.