VIVA! VIDEO

Design, wygoda i ekologia. Nowa ŠKODA ENYAQ iV to ekspert na drodze

ŠKODA ENYAQ iV jest nie tylko wygodna, ale też bezpieczna - zwłaszcza dla rodziny z dziećmi.

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 1 października 2021 15:27

ŠKODA skutecznie przeciera ekologiczne szlaki poszerzając flotę samochodów o kolejne, ekologiczne modele. ENYAQ iV jest pierwszym elektrycznym SUV-em ŠKODY, który z pewnością przeciągnie na swoją stronę dotychczasowych fanów hybryd. Ten samochód wyznacza zupełnie nowe standardy pod względem designu czy maksymalnej funkcjonalności.

Został wzbogacony o wszystkie zalety samochodu elektrycznego. Posiada komfort zarezerwowany dotychczas dla aut klasy premium. Ponadto gwarantuje jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa jazdy, ponieważ samochód ma wbudowane najnowsze systemy ostrzegania.

Kwestia ekologicznych rozwiązań stała się jeszcze bliższa tej czeskiej marce samochodów, co widać nie tylko po możliwościach ŠKODY ENYAQ iV, ale również po produkcji oraz recyklingu materiałów tegoż SUV-a.

Emisja CO2 w ŠKODZIE ENYAQ iV 

Ten elektryczny SUV otrzymał certyfikat neutralności pod względem emisji CO2. W ŠKODZIE ENYAQ iV mamy do czynienia z bezemisyjnym lokalnie napędem elektrycznym, więc podczas jazdy nie zanieczyszczamy dodatkowo powietrza w mieście czy podczas wycieczki w milsze okoliczności przyrody. 

Ponadto ŠKODA pracuje nad tym, aby systematycznie zmniejszać emisję CO2 również podczas tworzenia pojazdów. Cała energia potrzebna do produkcji w czeskich zakładach ŠKODY do końca tej dekady będzie pochodzić ze źródeł neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Dodatkowo przy pomocy sztucznej inteligencji zapewnia jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni w kontenerach transportowych. W rezultacie w pierwszej połowie 2020 roku liczbę transportów zmniejszono o ponad 150, a tym samym zaoszczędzono 80 ton CO2.

Niestety niektórych emisji CO2 powstających podczas produkcji ŠKODY ENYAQ iV nie da się jeszcze uniknąć. Marka rekompensuje to wspieraniem certyfikowanych projektów ochrony klimatu, takich jak budowa dużej farmy wiatrowej w Indiach. 

Skoda
Fot. mat. prasowe

Zasięg i ładowanie w ŠKODZIE ENYAQ iV

ENYAQ iV jest idealnym wyborem nie tylko do miasta, ale również w dalszą trasę. W zależności od rozmiaru akumulatora zasięg samochodu wynosi do 534 kilometrów w cyklu WLTP.

ŠKODĘ ENYAQ iV możemy naładować na trzy wygodne sposoby:

 • Przez konwencjonalne domowe gniazdo elektryczne 230 V. 
 • Za pomocą ładowarki ściennej o mocy do 11 kW, która naładuje akumulator do pełna w ciągu sześciu lub ośmiu godzin, w zależności od jego pojemności.
 • Na stacjach szybkiego ładowania prądem stałym o mocy do 125 kW, dzięki którym akumulator zostanie naładowany do 80% w zaledwie 38 minut.
 • Samochód naładujemy również czystą energią - na przykład z paneli fotowoltaicznych.

Ponadto ŠKODA oferuje długą gwarancję na akumulatory, a kiedy przyjdzie czas na ich wymianę, daje im drugie życie a następnie poddaje recyklingowi.

Recykling materiałów w ŠKODZIE ENYAQ iV

Skoda
Fot. mat. prasowe

To jeszcze nie koniec innowacyjnych rozwiązań. W pierwszym elektrycznym SUV-ie marki debiutuje nowa struktura wyposażenia wnętrza - Design Selections. Dostępnych jest pięć wariantów. Wszystkie łączy jeden element. Marka wykorzystała materiały pochodzące z recyklingu lub wytworzone w zrównoważony sposób! Są to na przykład wełna, skóra garbowana ekstraktami roślinnymi czy poliester pochodzący z butelek PET. A czym się różnią?

 • Loft - zainspirowana nowoczesnymi mieszkaniami młodych rodzin. 
 • Lodge reprezentuje zrównoważony charakter i innowację.
 • Lounge to jakość i ekskluzywność.
 • Suite i ecoSuite oferują luksusowe detale.

Bezpieczeństwo w ŠKODZIE ENYAQ iV

Bezpieczeństwo to jeden z priorytetów ŠKODY. Najnowszy, elektryczny SUV marki jest dlatego wyposażony nie tylko w liczne systemy wspomagające kierowcę, ale także w aż do dziewięciu poduszek powietrznych. Flagowy model marki otrzymał również nowoczesne funkcje ułatwiające parkowanie. To wszystko sprawia, że czujemy się bezpiecznie nie tylko jako kierowca, ale również jako pasażer.

Ponadto ENYAQ iV uzyskał najwyższą ocenę w testach zderzeniowych i testach bezpieczeństwa przeprowadzonych przez niezależny europejski program Euro NCAP. Mimo że w 2020 roku kryteria oceny stały się bardziej rygorystyczne, nowy elektryczny SUV ŠKODY sprostał wszystkim wymogom. Model zdobył 94% punktów za ochronę dorosłych w pojeździe i 89% za ochronę dzieci. We wszystkich innych obszarach i z ogólnym wynikiem 86%, nowy ENYAQ iV konsekwentnie plasuje się w czołówce najbezpieczniejszych pojazdów. 

Skoda
Fot. mat. prasowe

ŠKODA ENYAQ iV może być wyposażona w aż dziewięć poduszek powietrznych. Nowoczesne systemy asystujące ostrzegają kierowcę o potencjalnych kolizjach w określonych sytuacjach, a nawet aktywnie pomagają im zapobiegać lub minimalizować skutki:

 • Front Assist z systemem Predictive Pedestrian - ostrzega przed zbliżającymi się pieszymi i rowerzystami.
 • Side Assist z Rear Traffic Alert z funkcją wspomagania wyjazdu z miejsca parkingowego.
 • Collision Avoidance Assist - ostrzega o zbliżających się kolizjach z pojazdami, rowerzystami, pieszymi i różnymi przeszkodami, zapobiegając wypadkowi lub minimalizując jego konsekwencje.
 • Turn Assist - przy skręcaniu w lewo na skrzyżowaniach z wyprzedzeniem wykryje nadjeżdżające z przeciwka pojazdy, ostrzeże kierowcę i w razie potrzeby automatycznie wyhamuje samochód.
 • Exit Warning - to system ostrzegania przy wysiadaniu, który przy otwarciu drzwi poinformuje o zbliżającym się pojeździe lub rowerzyście emitując sygnał dźwiękowy i wizualny za pomocą lampki po wewnętrznej stronie obudowy lusterka bocznego.
 • Travel Assist wspiera kierowcę w kierowaniu pojazdem podczas całej podróży, a wraz z Adaptive Lane Assist z rozpoznaje roboty drogowe.
 • Traffic Jam Assist oraz Emergency Assist.
 • Proactive Crew Protect Assist - automatycznie napnie pasy bezpieczeństwa podczas awaryjnego hamowania i zamknie szyby oraz panoramiczny przesuwany dach w przypadku, gdy pojazdowi grozi kolizja, poślizg lub przewrócenie.

Skoda
Fot. mat. prasowe

Należy podkreślić, że dzięki bardzo dobrej sprzedaży modeli nisko- i bezemisyjnych, ŠKODA została w 2020 roku liderem e-mobilności w Polsce.

Mimo krótkiej historii marki w tej dziedzinie, ŠKODA zadbała o ty, by SUV był na wyciągnięcie ręki. Istnieje możliwość dofinansowania zakupu ŠKODY ENYAQ iV z rządowego programu „Mój elektryk”. Dostępne są też formy finansowania oferowane przez VWFS (Volkswagen Financial Services). W tym zakresie mamy do czynienia z pewną elastycznością, która przekona fanów elektryków do zakupu.

Dostępne są dwie wersje akumulatora - 62 kWh oraz 82 kWh. Pierwsza oferuje zasięg do 412 km, a druga do 534 km. Cena podstawowa będzie zatem wynosiła odpowiednio od 184 400 zł i od 213 800 zł.

Materiał powstał z udziałem marki Skoda 

TAGI #skoda

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.