Wystarczy 14,5 miliona dolarów i niesamowity apartament Diane Keaton będzie Twój

Barbara Łubko 28 maja 2019 19:30

To właśnie ten apartament był pierwszym nowojorskim mieszkaniem Diane Keaton! Znajduje się w eleganckiej dzielnicy Nowego Jorku Upper East Side, w charakterystycznych wieżach San Remo. Diane kupiła go w późnych latach 70., po tym jak zyskała sławę rolą w filmie „Annie Hall” Woody'ego Allena. W ostatnich latach mieszkanie należało do biznesmana Gordona McLeoda. Apartament trafił na sprzedaż w 2018 roku i został wtedy wyceniony na 17,5 miliona dolarów. Nowa cena to 14,5 miliona dolarów. Co otrzymujemy za tę pokaźną kwotę?

Adres, który kochają gwiazdy

Od momentu otwarcia w 1930 roku, wieżowiec San Remo ma reputację jednego z najbardziej pożądanych i najdroższych budynków mieszkalnych na Manhattanie, a wokół budynku krąży wiele legend. Najciekawsze dotyczą sławnych mieszkańców. San Remo od dawna kochają gwiazdy. Oprócz diane Keaton mieszkali tu: Dustin Hoffman, Steve Martin, Bono. Jedną z gwiazd, która nie była w stanie „upolować” mieszkania w wieżach San Remo była Madonna, która w 1986 roku złożyła wniosek o zakup apartamentu o wartości 1,2 miliona dolarów. Podobno pojawiła się na spotkaniu ze wspólnotą, ubrana w seksowną czarną sukienkę z naszyjnikiem z pereł i dwoma złotymi krucyfiksami na szyi. Niestety, ta stylizacja nie zdobyła jej przychylności członków wspólnoty. Jedynie Diane Keaton nie odrzuciła jej wniosku…

Historia wież San Remo w Nowym Jorku

Na wysokości 18-tego piętra budynek dzieli się na dwie piękne wieże - to właśnie w nich znajdują się najbardziej ekskluzywne apartamenty. Co ciekawe, cały budynek ma nie jeden, ale dwa adresy: 145 Central Park West i 146 Central Park West - odpowiadają północnym i południowym częściom konstrukcji, które są obsługiwane przez oddzielne lobby i windy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, prostokątne, bliźniacze wieże San Remo nie są całkowicie symetryczne.

San Remo był pierwotnie reklamowany jako „arystokrata z Central Park West” - superluksusowy budynek mieszkalny. Jednak rok po otwarciu jedna trzecia lokali nadal pozostawała pusta z powodu krachu giełdowego, który zapoczątkował Wielki Kryzys. Dlatego zdecydowano się na podzielenie mieszkań na mniejsze. Niestety niewiele to dało. W związku z Wielkim Kryzysem, zarówno San Remo, jak i The Beresford - kolejny przedwojenny budynek mieszkalny - spotkały ogromne finansowe problemy. W 1940 roku budynki zostały sprzedane w pakiecie za jedyne 25 000 dolarów. To niezwykle niska kwota - w trakcie budowy w 1929 roku budynki zostały wycenione 10 milionów dolarów. Czasy kryzysu bezpowrotnie minęły - dziś cena mieszkań w San Remo waha się od 3 milionów do 25 milionów dolarów!

Mieszkania w której z wież są bardziej pożądane? Kiedy zbudowano San Remo, południową wieżę uznano za bardziej elitarną, ponieważ oferowała lepsze widoki na Midtown. W rezultacie to w niej powstały apartamenty dwupoziomowe o powierzchni prawie 600 metrów kwadratowych. Z kolei północna wieża mieściła tylko apartamenty jednopiętrowe, które zazwyczaj miały dwie sypialnie. W niezmienionym kształcie do dzisiaj przetrwał tylko jeden apartament! Penthouse South Tower o powierzchni 650 metrów kwadratowych jest jedynym. Znajduje się w nim aż 17 pokoi! Ostatnio był własnością aktorki Demi Moore, która sprzedała go firmie M2 Trust za zawrotną kwotę 45 milionów dolarów. Ale to już zupełnie inna historia… Póki co, zaglądamy do apartamentu, w którym kiedyś mieszkała Diane Keaton.  

1/5
Dom Diane Keaton na sprzedaż
Copyright @Dzięki Uprzejmości Corcoran Group
1/5

Apartament Diane znajduje się w południowej wieży. Po wejściu z windy przez prywatny przedsionek widzimy, wyłożoną boazerią, bibliotekę z widokiem na Central Park.

2/5
Dom Diane Keaton na sprzedaż
Copyright @Dzięki Uprzejmości Corcoran Group
2/5

Narożny salon otwiera się bezpośrednio na elegancją jadalnię. W salonie znajduje się ściana wbudowanych regałów.

3/5
Dom Diane Keaton na sprzedaż
Copyright @Dzięki Uprzejmości Corcoran Group
3/5

W przedpokoju przy jadalni znajduje się wygodna spiżarnia lokaja z barem.

4/5
Dom Diane Keaton na sprzedaż
Copyright @Dzięki Uprzejmości Corcoran Group
4/5

Kuchnia jest duża i ma trzy ekspozycje - północną, zachodnią i południową. Wygodnie może tu gotować cała rodzina - do dyspozycji są dwie umywalki i sześciopalnikowa kuchenka.

5/5
Dom Diane Keaton na sprzedaż
Copyright @Dzięki Uprzejmości Corcoran Group
5/5

Główna sypialnia zajmuje południowo-wschodni narożnik mieszkania. Ma wystarczająco dużo miejsca na część wypoczynkową, trzy szafy i przestronną łazienkę z wanną.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.