Maria Skłodowska-Curie
Fot. Christophel Fine Art/Universal Images Group via Getty Images
O tym się mówi!

Dzień Kobiet 2022: 6 wynalazków kobiet, które zmieniły świat!

Zawdzięczamy im bardzo wiele!

Aleksandra Frankowska 8 marca 2022 19:27
Maria Skłodowska-Curie
Fot. Christophel Fine Art/Universal Images Group via Getty Images

Do wielkich rzeczy stworzono nie tylko mężczyzn. Tak się składa, że jeśli chodzi o ważne dla współczesnego świata wynalazki, kobiety miały w tym dość spory udział. Warto mówić o tym głośno, ponieważ włożyły w to sporo wysiłku i pracy. Co więcej, ich odkrycia miały miejsce w czasach, kiedy płeć piękna była niezwykle dyskryminowana. Teraz, warto podkreślać ich zasługi jeszcze bardziej, zwłaszcza w Dniu Kobiet 2022. Oto 6 wyjątkowych wynalazków kobiet, które zmieniły świat!

Stephanie Kwolek – kevlar do kamizelek kuloodpornych

Chemiczka urodzona w USA, której rodzina pochodziła z Polski, prowadziła niezwykle ciekawe badania chemiczne. Udało jej się wynaleźć polimer, który przyczynił się do produkcji kavlaru. Dziś jest to materiał wykorzystywany do produkcji kamizelek kuloodpornych, charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością.

Margaret Knight – maszyna do produkcji papierowych toreb

To był rok 1868, kiedy młoda Margaret pracowała jeszcze w fabryce Columbia Paper Big Company. Od zawsze przejawiała niezwykły talent i wyobraźnię do tworzenia wyjątkowych rzeczy. W jej głowie powstał pomysł, aby stworzyć maszynę składającą i sklejającą papierowe torby. Udało się to przekształcić w rzeczywistość!

Mary Anderson – wycieraczki samochodowe

Do stworzenia wycieraczek, młodą Mary zainspirowała ulewa w Nowym Jorku w 1902 roku. Z zaciekawieniem kobieta obserwowała auta, których kierowcy podczas deszczu musieli wychylać głowy zza szyb, aby zobaczyć drogę. Postanowiła ułatwić im jazdę!

Marion Donovan – jednorazowe pieluchy dla dzieci

Za ten wynalazek dziękują jej kobiety na całym świecie. Codzienne doświadczenia związane z macierzyństwem sprawiły, że Marion Donovan stworzyła jednorazowe pieluchy, odmieniając los rodziców w każdym kraju.

Hedy Lamarr – twórczyni Wi Fi

Po pierwsze, była aktorką. Po drugie – postanowiła zmienić świat i udało jej się! Wraz z przyjacielem Georgem Antheilem w czasach II Wojny Światowej opracowali system sterowania torpedą dzięki falom radiowym. Stworzyli technologię rozpraszania widma sygnały z przeskokiem częstotliwości. Dla wojska był to jednak pomysł zbyt skomplikowany, a we współczesnym świecie stał się podwalinami dla Wi-Fi.

Maria Skłodowska-Curie, polska noblistka 

Chociaż Skłodowska żyłą w czasach, kiedy kobieta-naukowiec była prawdziwą rzadkością, udowodniła wszystkim, że płeć piękna może osiągać sukcesy również w nauce. Dwukrotna laureatka nagrody Nobla ma na swoim koncie teorie na temat promieniotwórczości, a także odkrycie dwóch pierwiastków: radu i polonu. To one pozwoliły jej znaleźć się wśród jednych z największych wynalazczyń świata.

Maria Skłodowska-Curie
Fot. Christophel Fine Art/Universal Images Group via Getty Images

Jak widać, kobiety przysłużyły się naszemu współczesnemu światu, a wiele z nich przez lata było niedoceniane. Mamy nadzieję, że zapamiętacie wspominane przez nas wynalazki, ponieważ zawdzięczamy je właśnie płci pięknej. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.