Wynalazki kobiet
Fot. Business Insider
O tym się mówi!

5 wynalazków kobiet, które zmieniły świat!

Zawdzięczamy im bardzo wiele!

Aleksandra Frankowska 21 lutego 2021 13:27
Wynalazki kobiet
Fot. Business Insider

Do wielkich rzeczy stworzono nie tylko mężczyzn. Tak się składa, że jeśli chodzi o ważne dla współczesnego świata wynalazki, kobiety miały w tym dość spory udział. Warto mówić o tym głośno, ponieważ włożyły w to sporo wysiłku i pracy. Co więcej, ich odkrycia miały miejsce w czasach, kiedy płeć piękna była niezwykle dyskryminowana. Teraz, warto podkreślać ich zasługi jeszcze bardziej. Oto 5 wyjątkowych wynalazków kobiet, które zmieniły świat!

Stephanie Kwolek – kevlar do kamizelek kuloodpornych

Stephanie Kwolek
Fot. Business Insider

Chemiczka urodzona w USA, której rodzina pochodziła z Polski, prowadziła niezwykle ciekawe badania chemiczne. Udało jej się wynaleźć polimer, który przyczynił się do produkcji kavlaru. Dziś jest to materiał wykorzystywany do produkcji kamizelek kuloodpornych, charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością.

Margaret Knight – maszyna do produkcji papierowych toreb

Margaret Knight
Fot. Business Insider

To był rok 1868, kiedy młoda Margaret pracowała jeszcze w fabryce Columbia Paper Big Company. Od zawsze przejawiała niezwykły talent i wyobraźnię do tworzenia wyjątkowych rzeczy. W jej głowie powstał pomysł, aby stworzyć maszynę składającą i sklejającą papierowe torby. Udało się to przekształcić w rzeczywistość!

Mary Anderson – wycieraczki samochodowe

Mary Anderson
Fot. Business Insider

Do stworzenia wycieraczek, młodą Mary zainspirowała ulewa w Nowym Jorku w 1902 roku. Z zaciekawieniem kobieta obserwowała auta, których kierowcy podczas deszczu musieli wychylać głowy zza szyb, aby zobaczyć drogę. Postanowiła ułatwić im jazdę!

Marion Donovan – jednorazowe pieluchy dla dzieci

Marion Donovan
Fot. Business Insider

Za ten wynalazek dziękują jej kobiety na całym świecie. Codzienne doświadczenia związane z macierzyństwem sprawiły, że Marion Donovan stworzyła jednorazowe pieluchy, odmieniając los rodziców w każdym kraju.

Hedy Lamarr – twórczyni Wi Fi

Hedy Lamarr
Fot. Business Insider

Po pierwsze, była aktorką. Po drugie – postanowiła zmienić świat i udało jej się! Wraz z przyjacielem Georgem Antheilem w czasach II Wojny Światowej opracowali system sterowania torpedą dzięki falom radiowym. Stworzyli technologię rozpraszania widma sygnały z przeskokiem częstotliwości. Dla wojska był to jednak pomysł zbyt skomplikowany, a we współczesnym świecie stał się podwalinami dla Wi-Fi. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!