Zara, logo, witryna
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Zara została posądzona o rasizm! Koszula z bambusem wzbudziła kontrowersje

Czy słusznie?

Sabina Zięba 9 sierpnia 2019 11:00
Zara, logo, witryna
Fot. Getty Images

Jeszcze w środę 7 sierpnia na stronie internetowej firmy Zara można było kupić za 109 złotych męską koszulę w nadrukowane bambusy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie model i opis produktu, który wywołał wielką krytykę wśród internautów, zmuszającą markę do zmiany informacji. Co się stało?

Koszulka z bambusem od Zary

W ofercie sklepu internetowego wspomniana odzież opisana była jako „koszula z bambusem”. Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ ubranie zostało przedstawione przez... czarnoskórego modela. 

Zwrócono uwagę na użycie słowa „bambus” w kontekście czarnoskórego mężczyzny, które używane jest w mowie potocznej w negatywnym odniesieniu do osób o ciemnej karnacji. Według internautów oryginalną angielską nazwę produktu „bamboo print shirt” można było zręczniej przetłumaczyć, a zastosowany dobór słów mógł być przejawem rasizmu.

Po wielu komentarzach, problematyczne zdjęcie koszuli wraz z opisem zostało usunięte, a niedługo potem pojawiło się ponownie – tym razem z podpisem „koszula w liście”. Jednak nie wszyscy uznali nazwę oferty za rasistowską - niektórzy podkreślali, że problem leży raczej w skojarzeniach, które mają Polacy oraz ich stereotypowym myśleniu.

A Wy jak uważacie? Krytyka była niezbędna czy to raczej przesada?  

Oferta na stronie Zary przed zmianą

Zara, koszula z bambusem, skandal
Fot. Materiały prasowe

Zara, koszula z bambusem, skandal
Fot. Materiały prasowe

TAGI #Zara #koszula

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…