Zara, logo, witryna
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Zara została posądzona o rasizm! Koszula z bambusem wzbudziła kontrowersje

Czy słusznie?

Sabina Zięba 9 sierpnia 2019 11:00
Zara, logo, witryna
Fot. Getty Images

Jeszcze w środę 7 sierpnia na stronie internetowej firmy Zara można było kupić za 109 złotych męską koszulę w nadrukowane bambusy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie model i opis produktu, który wywołał wielką krytykę wśród internautów, zmuszającą markę do zmiany informacji. Co się stało?

Koszulka z bambusem od Zary

W ofercie sklepu internetowego wspomniana odzież opisana była jako „koszula z bambusem”. Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ ubranie zostało przedstawione przez... czarnoskórego modela. 

Zwrócono uwagę na użycie słowa „bambus” w kontekście czarnoskórego mężczyzny, które używane jest w mowie potocznej w negatywnym odniesieniu do osób o ciemnej karnacji. Według internautów oryginalną angielską nazwę produktu „bamboo print shirt” można było zręczniej przetłumaczyć, a zastosowany dobór słów mógł być przejawem rasizmu.

Po wielu komentarzach, problematyczne zdjęcie koszuli wraz z opisem zostało usunięte, a niedługo potem pojawiło się ponownie – tym razem z podpisem „koszula w liście”. Jednak nie wszyscy uznali nazwę oferty za rasistowską - niektórzy podkreślali, że problem leży raczej w skojarzeniach, które mają Polacy oraz ich stereotypowym myśleniu.

A Wy jak uważacie? Krytyka była niezbędna czy to raczej przesada?  

Oferta na stronie Zary przed zmianą

Zara, koszula z bambusem, skandal
Fot. Materiały prasowe

Zara, koszula z bambusem, skandal
Fot. Materiały prasowe

TAGI #Zara #koszula

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.