Zara, logo, witryna
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Zara została posądzona o rasizm! Koszula z bambusem wzbudziła kontrowersje

Czy słusznie?

Sabina Zięba 9 sierpnia 2019 11:00
Zara, logo, witryna
Fot. Getty Images

Jeszcze w środę 7 sierpnia na stronie internetowej firmy Zara można było kupić za 109 złotych męską koszulę w nadrukowane bambusy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie model i opis produktu, który wywołał wielką krytykę wśród internautów, zmuszającą markę do zmiany informacji. Co się stało?

Koszulka z bambusem od Zary

W ofercie sklepu internetowego wspomniana odzież opisana była jako „koszula z bambusem”. Wzbudziło to kontrowersje, ponieważ ubranie zostało przedstawione przez... czarnoskórego modela. 

Zwrócono uwagę na użycie słowa „bambus” w kontekście czarnoskórego mężczyzny, które używane jest w mowie potocznej w negatywnym odniesieniu do osób o ciemnej karnacji. Według internautów oryginalną angielską nazwę produktu „bamboo print shirt” można było zręczniej przetłumaczyć, a zastosowany dobór słów mógł być przejawem rasizmu.

Po wielu komentarzach, problematyczne zdjęcie koszuli wraz z opisem zostało usunięte, a niedługo potem pojawiło się ponownie – tym razem z podpisem „koszula w liście”. Jednak nie wszyscy uznali nazwę oferty za rasistowską - niektórzy podkreślali, że problem leży raczej w skojarzeniach, które mają Polacy oraz ich stereotypowym myśleniu.

A Wy jak uważacie? Krytyka była niezbędna czy to raczej przesada?  

Oferta na stronie Zary przed zmianą

Zara, koszula z bambusem, skandal
Fot. Materiały prasowe

Zara, koszula z bambusem, skandal
Fot. Materiały prasowe

TAGI #Zara #koszula

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.