Zobaczcie, najdroższą perłę w historii!

Marcin Brzeziński 16 listopada 2018 18:30

Na aukcji w Genewie, którą zorganizował prestiżowy dom Sotheby's sprzedano wisior należący do królowej Francji Marii Antoniny. Ozdobiony diamentami klejnot z dużych rozmiarów perłą anonimowy nabywca kupił za... 36 milionów dolarów. I jest to najwyższa cena, jaką w historii zapłacono za pojedynczą perłę. Astronomiczna kwota, którą uzyskano wywołała spore zaskoczenie, bo dom aukcyjny przewidywał, że wisior z perłą zostanie sprzedany za góra dwa miliony!

Na aukcji wystawiono również dziewięć innych klejnotów żony Ludwika XVI. One również przekroczyły estymowane ceny. Na przykład diamentową broszę sprzedano za 1,75 miliona dolarów, a kolię za 2 miliony. W sumie za dziesięć klejnotów otrzymano ponad 53 miliony dolarów. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, skąd klejnoty Marii Antoniny znalazły się na rynku. Otóż, przewidując rozwój wypadków i przygotowując się do ucieczki z Francji, królowa wysłała sporą część swoich kosztowności do Brukseli, gdzie panowała jej siostra Maria Krystyna. Potem klejnoty weszły w posiadanie parmeńskiej linii rodu Burbonów. W ich rękach pozostawały zresztą do dzisiaj. A na aukcji w Genewie zostały zaprezentowane publicznie po raz pierwszy od... dwustu lat. Ciekawe, jakie jeszcze skarby Marii Antoniny poznamy w przyszłości? 

1/5
Biżuteria wisior z perłą Marii Antoniny sprzedana  na aukcji w Genewie
Copyright @DREW ANGERER/Getty AFP/East News
1/5

Wisior z perłą ozdobiony diamentami sprzedany za 36 milionów dolarów.

2/5
Biżuteria wisior z perłą Marii Antoniny sprzedana  na aukcji w Genewie
Copyright @DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News
2/5

Kolia z pereł sprzedana za 2 miliony dolarów plus doczepiony do niej wisior z perłą sprzedany za 36 milionów dolarów!

3/5
Biżuteria wisior z perłą Marii Antoniny sprzedana  na aukcji w Genewie
Copyright @Nils Jorgensen / i-Images/i-images/East News
3/5

Diamentowa broszka sprzedana za 1,75 miliona dolarów.

4/5
Biżuteria wisior z perłą Marii Antoniny sprzedana  na aukcji w Genewie
Copyright @Rex Features/East News
4/5

Biżuteria należąca do Marii Antoniny sprzedana za ponad 53 miliony dolarów.

5/5
Biżuteria wisior z perłą Marii Antoniny sprzedana  na aukcji w Genewie
Copyright @akg-images/EAST NEWS
5/5

Portret królowej Francji Marii Antoniny.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?