ZE ŚWIATA MODY

Zdjęcia gwiazd bez retuszu?! To się nie zdarza!

Zobaczcie najbardziej spektakularne „photoshopowe’’ wpadki!

Sabina Zięba 28 stycznia 2018 18:00

Gdy w 1990 roku powstał Photoshop, nikt nie spodziewał się, że będzie miał on aż tak duży wpływ na naszą codzienność i postrzeganie świata. Po blisko 30 latach funkcjonowania programu i profesjonalnej pracy grafików, przyzwyczailiśmy się, że obróbki zdjęć są standardem. W dzisiejszych czasach jednak nie tylko specjaliści naginają rzeczywistość, by fotografia robiła wrażenie. Każdego dnia możemy oglądać na Instagramie mniej i bardziej udane przeróbki gwiazd, ale też najbliższych znajomych.

Polecamy też: Retusz roku? O tej okładce „Vanity Fair” jest naprawdę głośno!

Okazuje się, iż nie wszystkim odpowiada takie rozwiązanie - wiele osób twierdzi, że promowanie w mediach nienaturalnych wzorców piękna powoduje obniżanie własnej samooceny u czytelników i odbiorców reklam. Wiele kobiet wpadło w kompleksy widząc idolki-rówieśnice, których urody nie były w stanie osiągnąć niezależnie od środków, a nawet zachorowało na anoreksję czy bulimię przez pragnienie, by wyglądać tak perfekcyjnie, jak światowe gwiazdy. Doszło nawet do tego, że od początku października 2017 roku we Francji zaczęła obowiązywać ustawa nakazująca oznaczanie zdjęć i reklam, które poddano obróbce graficznej. Pod groźbą kary finansowej od tamtej pory trzeba na nich umieszczać napis „Photographie retouchée” czyli „Fotografia retuszowana”, a grzywna za brak takiego napisu wynosi 30 % budżetu kampanii reklamowej.

Co jakiś czas głośno jest o wpadkach gwiazd, które nieumiejętnie przerabiają własne zdjęcia, by tylko wyglądać korzystniej, jednak zdarza się to także specjalistom... W naszej galerii możesz zobaczyć najbardziej spektakularne „photoshopowe’’ wpadki! Niektórzy zostali wyszczupleni, odmłodzeni, mają więcej kończyn, a nawet... zmienili kolor skóry!

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URATUJ ZIEMIĘ: Niezwykłe „lasy kamiennych igieł”
 na Madagaskarze, drzewa jak z bajki na Sokotrze – czy ostatnie bastiony nieskażonej przyrody ocaleją? IZA MIKO: „Pandemia pokazała, że czas na zmiany na poziomie globalnym. Potrzebne jest prawo i wprowadzenie kar”. ELŻBIETA DZIKOWSKA o tym, co nas czeka – „zadeptany” przez turystów świat? TOMASZ ZUBILEWICZ: „Myślimy, że nastąpi dzień, w którym gwałtownie wszystko wróci do stanu poprzedniego. To błąd”. W cyklu Extra: Przeludnienie – kres „luksusu rasy ludzkiej…”.