tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary diana krolowa
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images, Tim Graham Picture Library/Getty Images
o tym się mówi

Wielka Brytania. Najsłynniejsze tiary brytyjskiej rodziny królewskiej!

Te arcydzieła jubilerstwa to prawdziwe skarby…

Redakcja VIVA! 5 kwietnia 2022 10:30
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary diana krolowa
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images, Tim Graham Picture Library/Getty Images

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych tiar jest ta, w której królowa Elżbieta II przedstawiona jest na monetach i banknotach. Pierwszy nominał z jej podobizną, 1 funt, wyemitowano 17 marca 1960 roku. Jednak mniej znana jest historia tiary noszonej przez monarchinię. Nosi nazwę Girls of Great Britain and Ireland i podarowana została królowej Marii przez lady Evę Greville w 1983 roku. Kobieta została później jedną z jej dam dworu. Tiara powędrowała później do wnuczki Marii, obecnej królowej Elżbiety II, jako prezent ślubny. Dziś tę ozdobę kojarzą już wszyscy. A jakie inne tiary znajdziemy w skarbach brytyjskiej rodziny królewskiej? Poznajcie te najsłynniejsze, które nosiły królewny na przestrzeni trzech stuleci!

ZOBACZ TAKŻE: Wielka Brytania. Dlaczego królowa Elżbieta II zawsze nosi perły?

Tiara królowej Marii z frędzlami


Tiara Królowej Marii z frędzlami została stworzona w 1919 roku przez markę jubilerską Garrard. Wykorzystano w niej diamenty pochodzące z naszyjnika, zakupionego wcześniej przez królową Wiktorię. W sierpniu 1936 roku Maria podarowała tiarę swojej synowej, królowej Elżbiecie (późniejszej Królowej Matce), która następnie wypożyczyła ją swojej córce, obecnej królowej Elżbiecie II, na ślub z księciem Filipem w 1947 roku. W lipcu 2020 roku królowa pożyczyła tiarę swojej wnuczce, księżniczce Beatrycze, na jej ślub z biznesmenem Edoardo Mapelli Mozzi.

tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary krolowa
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Tiara Węzła Miłosnego

 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary diana w tiarze
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images


Tiara ta była ulubioną tiarą księżnej Diany. Księżna Cambridge Kate także parę razy miała ją na sobie - pierwszy raz w 2015 roku. Tiara ta została stworzona dla królowej Marii w 1914 roku przez Garrarda, z wykorzystaniem istniejącej biżuterii w kolekcji monarchini. Uważa się, że projekt został oparty na biżuterii jej babki, księżniczki Augusty z Hesji.
 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary kate sukienka niebieska
Fot. John Stillwell / POOL / AFP/ East News
 

Diamentowa Tiara Bandeau


Diamentową tiarę Bandeau księżna Sussex Meghan miała na sobie podczas ślubu z księciem Harrym, w 2018 roku. Została ona wykonana dla królowej Marii w 1932 roku, a w jej centrum znajduje się diamentowa brosza, która została podarowana królowej Marii przez hrabstwo Lincoln.
 
 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary meghan
Fot. Gareth Fuller - WPA/Getty Images
 

Tiara rodziny Spencerów

Chociaż Diana, księżniczka Walii, otrzymała od królowej tiarę Węzła Miłosnego, to w dniu swojego ślubu z księciem Karolem w 1981 roku zdecydowała się założyć rodzinne precjoza. Tiara rodziny Spencerów nie znajduje się w królewskiej kolekcji, ale nadal jest jedną z najsłynniejszych brytyjskich tiar. Składa się z biżuterii pochodzącej z różnych epok i od różnych jubilerów, a jej wygląd zmieniał się z biegiem czasu. Dwie siostry Diany również założyły tę tiarę na swoje śluby.
 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary slub diany
Fot. Anwar Hussein/Getty Images
 

Tiara Halo


Tiara Halo została zamówiona u Cartiera przez króla Jerzego VI w 1936 roku, trzy tygodnie przed jego wstąpieniem na tron. Podarował ją swojej żonie Elżbiecie, która następnie przkeazała ją królowej Elżbiecie II w dniu jej 18-tych urodzin. Następnie odziedziczyła ją księżniczka Anna, która nosiła ją kilkakrotnie, a księżna Cambridge wybrała ją na swój ślub w 2011 roku.
 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary kate
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Tiara Kwiatu Lotosu

 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary historia
Fot. Hulton Archive/Getty Images


Królowa Matka zleciła Garrardowi przerobienie naszyjnika z pereł i diamentów (podarowanego jej jako prezent ślubny od męża Jerzego VI) na tiarę Kwiat Lotosu w 1923 roku. Księżniczka Małgorzata odziedziczyła tiarę i nosiła ją w latach 60-tych. Księżna Cambridge jest królewską fanką tiary i była widziana w niej na kilku oficjalnych wyjściach.
 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary jubiler
Fot. Dominic Lipinski - WPA Pool /Getty Images
 

Państwowa korona z diademem Jerzego IV

Korona z diademem Jerzego IV została wykonana z okazji koronacji króla Jerzego IV w 1820 roku. Była noszona przez królową Wiktorię, a także przez królową Elżbietę II podczas jej koronacji w 1953 roku.
 
tiara brytyjska rodzina krolewska bizuteria ozdoby najpiekniejsze tiary elzbieta ii
Fot. Tim Graham Picture Library/Getty Images
 
 
Królowa Elżbieta II w słynnej tiarze The Girls of Great Britain & Ireland. To w niej królowa sportretowana jest na banknotach i monetach.
tiara korolowa
Fot. The Print Collector/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.