Reklama

Te filmy dokumentalne o modzie warto zobaczyć na HBO i Netflixie! Ten rok był naprawdę wyjątkowy, jeśli chodzi o ilość nowych seriali, które zaprezentowały nam popularne serwisy steamiengowe.

Ale nie wszyscy wiedzą, że w ich stałej ofercie są również niezwykłe interesujące filmy poświęcone modzie, projektantom i wyjątkowym osobowościom, które kształtowały styl naszych czasów. Więc gdy znudzą was już perypetie Wiedźmina możecie zawsze zanurzyć się w świecie Ralpha Laurena czy Manolo Blahnika! Polecamy, bo naprawdę warto! A oto najciekawsze filmy o modzie, które można zobaczyć na portalach streamingowych!

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Lady Gaga stworzyła kolekcję kosmetyków do makijażu inspirowaną filmem Dom Gucci

Halston, Netflix

Miniserial „HALSTON” opowiada historię legendarnego projektanta i twórcy światowego imperium mody (Ewan McGregor), którego imię staje się synonimem luksusu, seksapilu, statusu i sławy, definiując sukces w Nowym Jorku lat 70. i 80. W wyniku wrogiego przejęcia twórca marki musi podjąć walkę o zachowanie prawa do swojego najcenniejszego zasobu — nazwy Halston.

Nić Widmo

Krawiec Reynolds Woodcock i jego siostra Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody. To właśnie u nich ubierają się gwiazdy filmowe, rodzina królewska, socjeta, damy i debiutantki. Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma, która wkrótce staje się jego muzą i kochanką. Jego uporządkowane życie burzy miłość.

Yves Saint Laurent

W 1957 roku 21-letni Yves Saint Laurent stworzył swoją pierwszą, niepowtarzalną kolekcję dla światowej sławy domu mody Dior. Na jednym z pokazów mody poznaje miłość swojego życia... Jak potoczą się dalej jego losy?

Cały Ralph, HBO

Jego życie udowadnia, że Ameryka to kraj nieograniczonych możliwości, w którym sprzedawca krawatów z Bronxu może zostać właścicielem wartego miliardy dolarów modowego imperium. Bo jak powiedziała Oprah Winfrey:

Ralph Lauren sprzedaje więcej niż ubrania. Od sprzedaje wam życie, jakie chcielibyście wieść

Film Cały Ralph Susan Lacy który zobaczycie na HBO, pokazuje, jaki naprawdę jest Ralph Lauren.

Szyci na miarę, HBO

Firma Bindle & Keep powstała w Nowym Jorku i specjalizuje się w szyciu garniturów na miarę dla osób, które mają problemy ze zdefiniowaniem swojej płci. Dwójka krawców – Rae Tutera oraz Daniel Friedman – z ogromną pasją i zaangażowaniem podchodzi do swojej pracy. Swoimi projektami chcą pomóc klientom poczuć się pewnie i komfortowo w swojej skórze. Bohaterami filmu są m.in. przygotowujący się do ślubu transgenderowy mężczyzna, nowojorski taksówkarz oraz młody student prawa.

Vogue: Spojrzenie redaktorów, HBO

Vogue jest jednym z najbardziej wpływowych magazynów wszech czasów. Dokument przedstawia historię czasopisma oraz prezentuje pracę jego redaktorów. O swoim wkładzie w kształtowanie magazynu opowiadają dziennikarze mody oraz redaktor naczelna, Anna Wintour. Glos zabierają również aktorki Nicole Kidman i Sarah Jessica Parker oraz projektanci Nicolas Ghesquière i Marc Jacobs. W 120. rocznicę powstania czasopisma, reżyserzy Fenton Bailey i Randy Barbato składają hołd pasji, wizji artystycznej i talentowi twórców magazynu Vogue.

CZYTAJ TEŻ: Szalone życie Patrizi Reggiani. Kim tak naprawdę była Czarna Wdowa domu mody Gucci?

Franca: Chaos & Creation, Netflix

Franca Sozzani przez prawie 30 lat była jedną z najważniejszych osób w świecie mody. Mawiała:

W modzie nie chodzi tak naprawdę o ubrania. W modzie chodzi o życie

Dlatego poświęciła numery włoskiego Vogue’a m.in. przemocy domowej (Horror Movie, 2014), chirurgii plastycznej (Makeover Madness, 2005) czy katastrofom ekologicznym (2010). Do historii przeszedł jej Black Issue (2008) prezentujący piękno ciemnej skóry. W filmie wypowiadają się znane postacie świata mody jak Donatella Versace, Karl Lagerfeld, Peter Lindbergh, czy Suzy Menkes. Film wyreżyserował syn Sozzani, Francesco Carrozzini.

Dries, Netflix

W odróżnieniu od wielu filmów portretujących projektantów, ten nie stara się pokazać całego życia przedstawianego artysty. Formuła obrazu oparta jest na rejestracji roku z życia Driesa Van Notena, jednego z niewielu niezależnych projektantów, który nie tylko zdołał osiągnąć sukces, ale także od wielu lat utrzymuje swoją markę na tym samym, wysokim poziomie. Chociaż film koncertuje się na dokumentacji procesu twórczego projektanta, nie brakuje w nim także miejsca na sceny z życia prywatnego.

House of Z, Netflix

To dokument, który przedstawia sukces, upadek, a następnie „powrót do modowej gry” 38-letniego projektanta Zaca Posena. Bardzo ciekawie pokazana historia ulubieńca Nowego Jorku, który błyskawicznie wspiął się na szczyt listy ukochanych projektantów gwiazd, a później... z niej spadł, by triumfalnie powrócić. Jego kreacje uwielbiają wciąż m.in. Cameron Diaz, Natalie Portman czy Naomi Campbell.

Jeremy Scott: The People's Designer, Netflix

Wciągająca historia amerykańskiego projektanta i dyrektora kreatywnego domu mody Moschino. Dokument przeprowadza nas przez dzieciństwo Scotta na farmie w Missouri, do posady dyrektora kreatywnego w firmie Moschino.

Chcę żyć, imprezować, bawić się, tworzyć moment

mawia dyrektor kreatywny Moschino. O jego fenomenie opowiadają też w filmie m.in. Miley Cyrus, Rihanna czy Katy Perry.

Manolo Blahnik: The Boy Who Made Shoes For Lizards, Netflix

Jest jednym z najbardziej znanych projektantów butów na świecie. Jak stał się sławny i jak wyglądała jego droga na szczyt? To właśnie główny wątek dokumentu o hiszpańskim artyście. W filmie na temat projektanta wypowiadają się między innymi Anna Wintour, Rihanna i Iman.

Reklama

AMERICAN CRIME STORY: THE ASSASINATION OF GIANI VERSACE, Netflix

Anrew Cunanan w w 1997 roku zabił aż 5 osób. Jedną z nich był Gianni Versace. Serial skupia się na wyjaśnieniu motywów morderstwa, które wstrząsnęło Włochami i światem mody.

Reklama
Reklama
Reklama