Sabina Zięba 15 stycznia 2017 17:15
1/9
Copyright @Instagram @najlalmehairbi i @xxnina4xx
1/9

Firma The Worth Global System Network każdego roku ogłasza zmiany jakie będą oddziaływać na przyszłe rynki. Identyfikuje trendy, które będą miały największy wpływ na świat, w którym żyjemy. WGSN niedawno poinformowała, że 2017 będzie rokiem… Muminków! 


Dlaczego? Finlandia w tym roku świętuje 100-lecie niepodległości, a Muminki to zaraz po Świętym Mikołaju najbardziej lubiany „towar eksportowy” tego kraju. 9 maja w Tampere Hall odbędzie się uroczyste otwarcie nowego Muzeum Muminków pokazujące je w innym, nowoczesnym wydaniu, a wcześniej, bo 28 stycznia w Londynie w Dulwich Picture Gallery będzie można oglądać wystawę 150 prac autorki bajki.


Już teraz w naszej galerii zobacz, gdzie w tym roku pojawiają się Muminki i poznaj kilka faktów na ich temat.

 

Polecamy też: Instytut Pantone wybrał kolor roku 2017! A będzie nim… Zgadniecie?

 

2/9
Copyright @Eastnews
2/9

Tove Jansson to fińska pisarka szwedzkojęzyczna, twórczyni Muminków. Urodziła się w 1914 roku w rodzinie artystów. Studiowała w Sztokholmie i Paryżu. Pierwszy utwór przedstawiający świat Doliny Muminków ukazał się w 1946 roku i odniósł spory sukces. W 1975 roku autorka odebrała Order Uśmiechu. W ciągu swojego życia oprócz książek o Muminkach, Tove Jansson stworzyła wiele obrazów oraz dzieł dla dorosłych odbiorców, a także zilustrowała parę książek, np. „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Tolkiena.

Zmarła w 2001 roku zostawiając na świecie swoją partnerkę, Tuulikki Pietilä - autorkę wielu rysunków do książek o Muminkach.

3/9
Copyright @Eastnews
3/9

Tove Jannson, mimo, że mieszkała w Helsinkach, większość roku spędzała na wyspie Klovharu w Zatoce Fińskiej i to tereny tej wyspy stały się tłem jej książek

W 1970 roku na innej wyspie - Kailo w Finlandii, utworzono park rozrywki Muumimaailma poświęcony Muminkom. Znajdują się tam wszystkie obiekty opisane w bajkach, m.in. Dom Muminków czy namiot Włóczykija, a na terenie parku można spotkać bohaterów serii.

Magazyn The Independent on Sunday w 2005 roku uznał Muumimaailma za czwarty lunapark na świecie.

4/9
Copyright @Instagram @disneyland_fujishop
4/9

W tym sezonie postaci z bajki pojawiają się m.in. na butach założonej w 1911 roku we Włoszech marki FILA.

5/9
Copyright @Instagram @version3point1 i @m.a.r.j.a.n.e.n
5/9

Modne są również drobne dodatki, jak breloczki, przedstawiajace Muminków i innych bohaterów bajki - Małą Mi, Włóczykija, Ryjka...

6/9
Copyright @East News
6/9

Bohaterowie z bajek o Muminkach pojawili się w projektach fińskiej marki Aalto na wiosnę i lato 2017. Tworzą je chemicy i projektanci z uniwersytetu w Espoo, którzy opracowali innowacyjną technologię produkcji tkanin. W tamtym roku doceniono ich pierwszą nagrodą Global Change Award, a w 2015 - European Paper Recycling Award.

7/9
Copyright @East News
7/9

Marka Aalto powstała w wyniku spadku zapotrzebowania na papier w Finlandii. Naukowcy z uniwersytetu starali się znaleźć inne zastosowanie celulozy. Stworzyli nowoczesną tkaninę uzyskiwaną z recyklingu.

8/9
Copyright @Instagram @sn.giftshop i @natalyelbaz
8/9

Muminki i ich przyjaciół można spotkać również na artykułach szkolnych (np. piórnikach) oraz pokrowcach na laptopy czy tablety.

9/9
Copyright @Instagram @webtourlove i @minnamarjatta
9/9

Cieszą się też popularnością na przedmiotach codziennego użytku - talerzach, kubkach, dzbankach, pudełkach.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA w rozmowie o rzeczach fundamentalnych: rodzinie, miłości, szczerości, odwadze, dobroci, wyrozumiałości i wolności wyboru. JACEK ROZENEK: jak podniósł się po udarze, dlaczego mówi, że żyje „na potrójnym haju”, i dlaczego nie wierzy już w miłość? ANNA WYSZKONI po pięciu latach przerwy wraca z nową płytą. Nam opowiada, co się z nią wtedy działo. WOJCIECH MANN mówi: „Nie uważam, żebym był nietuzinkowy. Po prostu mi się trochę udało, że trafiłem do radia…”.