Zainspiruj się zdjęciami słynnych aktorek lat 50. i wybierz swój strój na balet. Podpowiemy ci, co musisz zabrać na pierwszą lekcję

Joanna Lechowicz 25 sierpnia 2022 11:50

Do baletu warto przekonać się w każdym wieku. Od dawna jego zalety są doceniane przez gwiazdy Hollywood, które chętnie wybierają tę formę ćwiczeń. Dzięki baletowi są w stanie zachować piękne i zgrabne ciała dłużej. Z tego artykułu dowiesz się, jak wybrać strój na balet, by nie krępował ruchów. Na koniec wspólnie poszukamy inspiracji, przeglądając prywatne zdjęcia gwiazd Hollywood z lat 50.

Spis treści:

 1. Dlaczego balet jest dobrym pomysłem?
 2. Jak wybrać strój na balet?
 3. Z czego składa się strój do baletu?
 4. Gwiazdorskie baleriny – stroje na balet inspirowane aktorkami z lat 50.

Dlaczego balet jest dobrym pomysłem?

Ćwiczenia baletowe są szczególną formą aktywności fizycznej. Dokładne i dopracowane w szczegółach figury czynią z tego sportu sztukę, która chętnie jest wystawiana na deskach największych teatrów.

Idealne ruchy tancerzy są wynikiem wielogodzinnych treningów, które najczęściej są wdrażane od najmłodszych lat. Jako dorosła osoba raczej nie osiągniesz już takiej gibkości jak najlepsze primabaleriny, jednak efekty regularnych lekcji baletu mogą przejść twoje najśmielsze oczekiwania.

Balet wymaga nie tylko ćwiczeń z zakresu gimnastyki, lecz także rytmiki. Podczas tańczenia pracują wszystkie mięśnie, a także poprawia się koordynacja ruchów i propriocepcja (czucie ciała w przestrzeni).

Każdy uczeń musi zapamiętać układ taneczny, co pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację.

I na koniec zostawiłyśmy najsilniejszy argument dla większości kobiet – godzina lekcji baletu to wydatek energetyczny około 350 kcal! Możesz tańczyć i czerpać z tego samą przyjemność, a przy okazji spalisz zbędne kalorie.

Jak wybrać strój na balet?

Zanim przejdziemy do opisywania tego, co konkretnie powinnaś kupić na swoje pierwsze lekcje baletu, musimy zaserwować ci kilka uniwersalnych zasad.

Wybierając strój na balet musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest wygodny. Na to, czy będziesz czuła się w nim dobrze, wpływa kilka czynników, a przede wszystkim:

 • odpowiedni rozmiar – jeśli twój strój do zajęć baletowych będzie zbyt mały lub za duży, to może znacząco obniżyć twój komfort i spowodować nieprzyjemne otarcia skóry,

 • oddychający materiał – sztuczne i nieprzewiewne tkaniny będą przyczyniać się do nadmiernej potliwości i powstawania nieprzyjemnych zapachów,

 • komfortowy krój – balet może być czystą przyjemnością, jeśli zadbasz także o swój komfort psychiczny. Jeśli klasyczne body baletowe wywołuje u ciebie przerażenie, to wybierz odzież, w której będziesz czuć się pewniej. Początkujące osoby bez problemu mogą chodzić na treningi w klasycznych legginsach.

Z czego składa się strój do baletu?

Strój na balet może przybierać różne formy, jednak w sportowej torbie baleriny zazwyczaj znajdziesz:

 • body baletowe (z krótkim lub długim rękawkiem),

 • rajstopy baletowe,

 • baletki lub pointy (buty przeznaczone dla starszych klas baletowych),

 • tunika, znana popularnie jako spódniczka baletowa.

Dodatkowo stroje na balet mogą zostać uzupełnione także o:

 • getry – do ocieplenia łydek,

 • ocieplacze – na stopy i łydki,

 • spodnie dresowe – ubierane pomiędzy zajęciami,

 • bluzy dresowe – także ubierane pomiędzy zajęciami.

Gwiazdorskie baleriny – stroje na balet inspirowane aktorkami z lat 50.

Balet od zawsze doceniany był przez światowe gwiazdy Hollywood. Uprawiały one ten sport nie tylko z myślą o pięknej sylwetce, lecz także o niedoścignionej harmonii ruchu, którą prezentują największe primabaleriny.  

1/5
strój baletowy Claudia Cardinale
Copyright @Mondadori Portfolio/ Getty Images
1/5

Wielka ikona kina, która zyskała przydomek włoskiej Brigitte Bardot, również tańczyła balet! Na jednym ze zdjęć Claudia Cardinale ubrana jest w ciemne body baletowe i rajstopy, a dodatkowym elementem stroju jest opaska podtrzymująca włosy. 

2/5
strój na balet Brigitte Bardot
Copyright @Bettmann/ Getty Images
2/5

Zachwycająca figura Brigitte Bardot nie jest wynikiem daru z nieba. Zanim została aktorką, przez 12 lat tańczyła w balecie! Była baleriną w Conservatoire de Paris, słynnej francuskiej szkole baletowej. Na jednej z fotografii gwiazda lat 50. ubrana w czarne body baletowe i kabaretki prezentuje swoje wypracowane ciało.

3/5
kostium baletowy Audrey Hepburn
Copyright @Silver Screen Collection / Getty Images
3/5

Ikona brytyjskiego kina i absolutna piękność – Audrey Hepburn o swoją filigranową figurę także dbała z pomocą zajęć baletowych. Aktorka na body baletowe ubierała dodatkowy top.

4/5
kostium na balet Gene Turney
Copyright @Mirrorpix/ Getty Images
4/5

Lekcje baletu dla Gene Tierney odbywały się w ramach przygotowań do roli w filmie „Never Let Me Go”. Amerykańska aktorka wybornie zagrała rolę baleriny. Jeśli nie widziałaś tego słynnego romansu, to koniecznie zapisz jego tytuł na liście do obejrzenia. Motywacja do lekcji baletu gwarantowana!

5/5
Jane Fonda body baletowe
Copyright @Bettmann/ Getty Images
5/5

Kolejna aktorska piękność i fit–rewolucjonistka, która znana jest z ćwiczeń aerobiku, Jane Fonda miała także epizod ze szkołą baletową! Jej ciało jest wynikiem wielogodzinnych treningów w różnych dziedzinach sportu. A co ważniejsze, zachwyca po dziś dzień, mimo 80-letniego stażu w dziedzinie życia. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…