Paco Rabanne nie żyje
Miał zostać architektem, a zrewolucjonizował spojrzenie na modę
Paco Rabanne był prawdziwym rzemieślnikiem, który projektował modę przyszłości. Futurystyczne kreacje stworzył między innymi dla filmu Barbella z Jane Fondą. Jego francusko-hiszpańskie korzenie sprawiły, że chciał czegoś więcej, niż klasycznej małej czarnej. Paco Rabanne zmarł 3 lutego 2023 roku w swoim domu we Francji, który mieścił się w miasteczku Portsal w Brytanii. Miał 88 lat. O jego śmierci poinformowała firmę macierzystą jego marek, Puig, która podkreśliła, że „Paco Rabanne naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie żyło dalej".
ZOBACZ TEŻ: Wenezuelka w Nowym Jorku, czyli niezwykła historia projektantki Caroliny Herrery!
Paco Rabanne nie żyje
O śmierci wielkiego projektanta, który zrewolucjonizował spojrzenie na modę i przeszedł do historii, poinformowała firma macierzystą jego marek, Puig. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że „Paco Rabanne naznaczył pokolenia swoją radykalną wizją mody, a jego dziedzictwo będzie żyło dalej". Przyczyna śmierci nie jest jeszcze znana.
Kim był Paco Rabanne?
Przyszedł na świat w słynnym kraju Basków w roku 1934, jednak tuż po wybuchu wojny domowej zamieszkał we Francji. Paryż od zawsze był jego prawdziwym domem i to właśnie tam znajdował swoje pierwsze inspiracje. I chociaż ukończył architekturę, moda była jego prawdziwą miłością. Postanowił więc połączyć swoje wykształcenie z pasją, wplatając do projektów elementy, jakich dotąd nie było. Metal, stal i wszystko to, co można było połączyć z branżą… budowlaną. Przełomem w jego karierze była pierwsza kolekcja z roku 1966 roku, zatytułowana 12 sukienek nie nadających się do noszenia. Wizjoner i geniusz, który dopatrywał się funkcjonalności w materiałach, których nikt wcześniej nie wykorzystywał w modzie.
Materiały jakich nie było – szkło, plastik i metal
Wizją Paco Rabanne nie była funkcjonalność i uniwersalizm. Projektantowi zależało przede wszystkim na tym, aby każda jego sylwetka dobrze wyglądała. To, czy nadały się do noszenia, było sprawą drugorzędną. Już samo podejście tego typu sprawiało, że postrzegano go jako ekscentryka. Słynął z tego, że szył swoje kreacje na modelkach, jeszcze przed samym pokazem. Wykonane z trudnych materiałów, jak kawałki łańcuchów czy blach, nie były przystosowane do normalnego złożenia ich np. przez głowę, stąd konieczność jego stałej obecności przy doprasowaniu kreacji na modelce. To właśnie Paco Rabanne przeszedł do historii świata mody, jako pierwszy projektant tworzący kreacje ze szkła, plastiku i metalu. Dosłownie – wszystkiego, co miał po prostu pod ręką. Niektórzy mówili, że jest niezwykle praktyczny. Inni uważali, że kompletnie oszalał. On jednak niewzruszony, tworzył kreacje zgodne z własnymi wizjami. Opłacało się, bowiem jego najsłynniejszymi klientkami były chociażby Lady Gaga, Elizabeth Tylor oraz Audrey Hepburn.
Zobacz także
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gia Carangi - pierwsza supermodelka, która zmarła na AIDS! "Zbyt piękna, by umierać tak młodo"
Co wyróżniało kolekcje Paco Rabanne?
Błyszczące kolczugi imitujące rycerskie zbroje, topy wykonane z maleńkich metalowych kółeczek, odcienie złota i srebra, perfekcyjnie połączone z innymi materiałami. Paco Rabanne był prawdziwym rzemieślnikiem, który modę traktował jako wyzwanie. Wciąż szukał nowych pomysłów, które skrupulatnie realizował. W 1972 roku zasłynął z kolekcji sukienek wykonanych z reflektorów. Rok 1984 to premiera słynnej sukienki-kolczugi. W 2005 roku podczas jednej z wystaw w Moskwie Paco Rabanne zaprezentował światu również swoje rynki, co upewniło wszystkich, że nie był tylko projektantem, ale również artystą. Jak sam powiedział, 30 lat temu widział je tylko lub aż – Salvador Dali, który zachęcał go do realizowania swoich pasji.
Nie tylko moda
Paco Rabanne tworzył modę, która powoli zaczynała stawać się legendom. Projektant chciał, aby jego kolekcje były po prostu bezczelne, odważne, wychodzące przed szereg podczas gdy inni z branży mody kreowali według niego coś pospolitego. Nie chciał być jednym z wielu. Uwielbiał kontrowersje, również wokół swojej osoby. Wielokrotnie podkreślał, że w poprzednim wcieleniu był faraonem, a w jeszcze innym osiemnastowieczną prostytutką. Inne wcielenia pozwoliły mu poznać potrzeby ludzi, stąd też proponowane przez niego modowe rozwiązania są absolutnie inne, niż oczekiwałby tego od niego świat i społeczeństwo. Jego dom mody przez lata rósł w siłę, rozszerzając się o dodatki, ale również perfumy. Te najsłynniejsze to Paco Rabanne One Million, które do tej pory są jednymi z najczęściej kupowanych perfum na świecie. Występują zarówno w wersji damskiej, jak i męskiej. Ich zapach budzi pożądanie, dodaje kokieterii i wzmacnia pewność siebie.
Przyświecało mu pewne motto, które było słowami jego matki:
„W modzie możesz pozwolić sobie na całkowite wyzwolenie, z wyjątkiem jednego – nigdy nie podważaj kobiecego piękna.”
Ekscentryk czy wizjoner?
Postać Paco Rabanne była niezwykle kontrowersyjna. Prócz wyjątkowego talentu modowego, projektant wyróżniał się również swoim talentem astrologicznym. Twierdził, że niejednokrotnie towarzyszą mu wizje przepowiadające przyszłość. Jedną z najsłynniejszych miał być upadek rosyjskiej sondy kosmicznej MIR na Paryż. Wszystko jednak skończyło się dobrze, a do żadnej katastrofy nie doszło, co jednocześnie ściągnęło na Paco Rabanne sporą falę krytyki.
Paco Rabanne bez wątpienia był geniuszem i kreatorem mody przyszłości. Jego projekty do dziś cieszą się ogromną popularnością, a dom mody doskonale radzi sobie już w nowych rękach, po jego odejściu na emeryturę.
Paco Rabanne z Sonią Rykiel