branza-mody-wspiera-strajk-kobiet
Fot. Instagram @parel_pp_parel/@lebrand_warsaw
ZE ŚWIATA MODY

Polska branża mody też protestuje. Te marki wspierają strajk kobiet!

"Jako kobiety nie możemy przejść wobec tych wydarzeń obojętnie"

Paulina Filipowicz 28 października 2020 15:29
branza-mody-wspiera-strajk-kobiet
Fot. Instagram @parel_pp_parel/@lebrand_warsaw

Walka o prawa kobiet trwa. Od kilku dni na ulicach setek polskich miast trwają masowe protesty. Biorą w nich udział tysiące oburzonych obywatelek i obywateli. Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przerwanie ciąży w przypadku ciężkiego lub śmiertelnego uszkodzenia płodu za niezgodne z Konstytucją RP, nie zgadza się również branża mody. Polskie marki dołączyły do strajku kobiet i nie zamierzają się poddać. "Całym sercem wspieramy wszystkich protestujących na ulicach naszych miast, bo ten kryzys możemy pokonać tylko razem? - pisze w oświadczeniu marka Elementy.

Polska branża mody też protestuje. Te marki modowe wspierają strajk kobiet

Kasia Tusk nie tylko wychodzi na ulice i wspiera protesty w rodzinnym Trójmieście, ale również przyłączyła się do strajków wraz ze swoją marką modową MLE Collection: "Niewiele marek decyduje się na taki ruch, bo część z Was ma pewnie inne zdanie na temat wyroku TK. Milczenie z obawy o mniejszy dochód byłoby jednak zupełnie nie w naszym stylu". Choć Kasia Tusk była jedną z pierwszych, która ogłosiła solidarność z kobietami, na pewno nie była ostatnia. Za nią posypały się kolejne apele polskiej branży modowej, która poczuła jedność i siłę walki o lepsze jutro.

Część marek ogłosiła finansowe wsparcie dla organizacji Strajk Kobiet. W tym gronie znalazło się m.in. LAU Jewellery: "Drogie Kobiety, jesteśmy z Wami i wspieramy jak tylko możemy!" Marka zachęca, by wesprzeć zrzutkę prowadzoną dla Strajku Kobiet. W podziękowaniu LAU Jewellery wysyła każdemu darczyńcy pierścionek Arch w kształcie łuku, który symbolizuje moc, siłę, ruch i wojnę.

Kolejna polska biżuteryjna marka, która dołącza do protestów to UMIAR. "Chcemy wspierać kobieca siłę na wszelkie sposoby" - czytamy na Instagramie brandu. Dziewczyny z UMIARU stworzyły specjalny projekt kolczyków z błyskawicą, a całkowity dochód z ich sprzedaży przeznaczą na działania Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

• women’s rights are human rights • #strajkkobiet #tojestwojna

Post udostępniony przez UMIAR (@umiar_bizuteria)

Również polscy projektanci, jak Jackob Buczynski, angażują się w pomoc kobietom: "Wczoraj na znak solidarności z kobietami i na znak sprzeciwu tego co dzieje się w kraju wykonałem patchworkową, czerwona błyskawice. Dzisiaj pragnę zrobić ich więcej, bo nie jestem w stanie skupić się na pracy kreatywnej i myśli o biznesie. Przerywamy prace nad sklepem, nad kolekcja, nad nowymi projektami i wszystkie osoby z mojego teamu zaangażowane będą przez najbliższe dni w pomoc w realizacji błyskawic na Waszych kurtkach. Wykonamy je oczywiście za darmo aby pokazać zjednoczenie i wspólna sile. Przez ubiór można również wiele powiedzieć - z takiego założenia wychodzę" - napisał projektant Jackob Buczynski.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#pogotowieblyskawicowe Drodzy klienci i przyjaciele marki. @jackobbuczynski Wczoraj na znak solidarności z kobietami i na znak sprzeciwu tego co dzieje się w kraju wykonałem patchworkową, czerwona błyskawice. Dzisiaj pragnę zrobić ich więcej, bo nie jestem w stanie skupić się na pracy kreatywnej i myśli o biznesie. Przerywamy prace nad sklepem, nad kolekcja, nad nowymi projektami i wszystkie osoby z mojego teamu zaangażowane będą przez najbliższe dni w pomoc w realizacji błyskawic na Waszych kurtkach. Wykonamy je oczywiście za darmo aby pokazać zjednoczenie i wspólna sile. Przez ubiór można również wiele powiedziec- z takiego założenia wychodzę. Dlatego jeśli ktokolwiek z Warszawy i okolic chce błyskawice #byjackob przyczepić do swojej kurtki zapraszam do kontaktu przez wiadomość prywatną lub mail hello@jackobbuczynski.com Proszę również o udostępnianie tego posta. Jestem z Wami całym sobą! #jackobbuczynski

Post udostępniony przez Jackob Buczynski (@jackobbuczynski)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

To jest do nie opisania co wydarzyło się przez te dwa dni. Setki wiadomości, setki historii i emocji. Taka ilość naszego sprzeciwu wobec tego co się dzieje ze nie ogarniam tego. Jesteście takie silne- ja nie widziałem w życiu nigdy takiego zapału i wytrwałości. Ktoś dobrze dzisiaj powiedział: kaczka nie miała pojęcia z kim zaczyna... Kobiety, robimy w pracowni co możemy żeby ubrać Was na te protesty i w jakiś sposób pokazać ze jesteśmy z Wami. Na wszystkie wiadomości odpowiemy jutro. Dzisiaj po całym tym pięknym dniu idziemy spać. Odpoczywajcie bo jutro znowu do boju!!!!! #jackobbuczynski #strajkkobiet #pogotowieblyskawicowe

Post udostępniony przez Jackob Buczynski (@jackobbuczynski)

Nie tylko marki, lecz również sklepy z modą vintage bronią praw kobiet w tych trudnych dniach. Warszawski komis Crush w środę 28 października między 15:00 a 19:00 zachęca do bezpłatnego odbioru plakatów Strajku Kobiet. Internetowy vintage shop Minima Vintage postanowiło przeznaczyć 5% dochodu z każdego zamówienia do końca listopada na wsparcie organizacji Strajk Kobiet.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zapraszamy na Dąbrowskiego 🌸💣 @strajk_kobiet #strajkkobiet

Post udostępniony przez CRUSH (@crush_pl)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nasz sklep to kobieta. Kobieta dla kobiet. Kobiety dla planety! A chcemy planety pięknej i wolnej-dla wszystkich i wszędzie. Jako założycielka nie mogłam pozostać obojętna na sytuację jaka ma miejsce w naszym kraju od kilku dni. #tojestwojna i ja wraz z @minima.vintage w niej jestem☂️ Od dzisiaj do końca listopada 5% dochodu z każdego zamówienia w naszym sklepie trafi na konto organizacji @strajk_kobiet ⚡️ Bo siła jest kobietą! •Możecie oczywiście również wpłacać datki bezpośrednio na konta różnych organizacji do czego serdecznie zachęcam🖤• #strajkkobiet #jestesmyzaniepokojone

Post udostępniony przez ONLINE VINTAGE SHOP (@minima.vintage)

Zobacz, jak branża mody angażuje się w protesty poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

⚡️#solidarity #polishwomenonstrike #mybodymychoice #strajkkobiet

Post udostępniony przez ParelParel (@parel_pp_parel)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#piekłokobiet @strajk_kobiet ⛔️⚡️

Post udostępniony przez KOPI (@kopiszka)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#mybodymychoice #notyours #humanrights #prawakobiet

Post udostępniony przez Pola Zag (@polazag)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Drodzy, Przez ostatni tydzień świętowaliśmy nasze 5 urodziny i pokazaliśmy Wam szczególnie ważny dla nas projekt Relove, nad którym pracowaliśmy od bardzo dawna. Niestety radość i świętowanie tych wyjątkowych okazji zostały przyćmione obecną sytuacją w naszym kraju. Elementy Team tworzą również kobiety, a jako kobiety nie możemy przejść wobec tych wydarzeń obojętnie. Całym sercem wspieramy wszystkich protestujących na ulicach naszych miast, bo ten kryzys możemy pokonać tylko razem. Nie możemy milczeć kiedy prawa kobiet stoją pod znakiem zapytania. Uważajcie na siebie. Jesteśmy z Wami. #jestesmyzaniepokojone #wyroknakobiety #piekłokobiet

Post udostępniony przez Elementy (@elementywear)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.