Olga Tokarczuk
Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta
O TYM SIĘ MÓWI

suknię Tomasza Ossolińskiego Olga Tokarczuk założyła na przyjęcie u króla Szwecji!

Czy była równie piękna jak ta od Gosi Baczyńskiej?

Marcin Brzeziński 11 grudnia 2019 21:54
Olga Tokarczuk
Fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Tydzień Noblowski wciąż trwa! Wczoraj prosto z uroczystości wręczenia nagród nobliści pojechali na bankiet w sztokholmskim ratuszu. Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk błyszczała na nim w kreacji zaprojektowanej przez Gosię Baczyńską. Dziś wieczorem w Pałacu Królewskim laureatów przyjął król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia. Jak tym razem wygląda nasza Noblistka?

Kreacja Ossolińskiego dla Tokarczuk  musiała być zgodna z protokołem

Na przyjęcie, którego gospodarzami są król i królowa Szwecji pisarka założyła suknię stworzoną przez Tomasza Ossolińskiego. Zgodnie z dworskim protokołem jej uszyta z wełny kreacja sięgała ziemi i rozszerzała się ku dołowi. Suknia miała asymetryczny dekolt, raglanowe rękawy oraz skośnie ciecia z przodu i tyłu. Jak mówi Tomasz Ossoliński, suknia została zaprojektowana z myślą o pisarce, a nie gwieździe czy celebrytce.

Tomasz Ossoliński jest również autorem klasycznych fraków, w których na uroczystościach noblowskich występowali mąż Noblistki Grzegorz Zygadło i jej syn - Zbyszko. W tym przypadku projektant również pozostał wierny wymogom, jakie musi spełniać ten formalny strój męski. Fraki miały więc np. białe kamizelki i spodnie z dwoma lampasami. Specjalista od krawiectwa miarowego, jakim bez wątpienia jest Tomasz Ossoliński poradził sobie z tym zadaniem bez najmniejszych problemów. A jego suknia zaprojektowana dla Olgi Tokarczuk to prawdziwa klasa mistrzowska! 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cały proces powstawania kreacji noblistki oraz fraków dla jej partnera Grzegorza Zygadło i syna Zbyszko, które szyte były ręcznie, trwał miesiąc. To były ścisłe zasady szycia na miarę. Najpierw moja konstruktorka odwiedziła rodzinę Tokarczuk we Wrocławiu i wymierzyła całą trójkę, potem była brana próbna miara. Następnie wszyscy, już z moim udziałem, spotkaliśmy się na próbnych przymiarkach. Odbywało się to zgodnie z paryskim krawiectwem lat 50. i 60. i ówczesnymi zasadami krojenia. Najpierw powstały tzw. patrons, czyli makiety z płótna, na które nanoszone są poprawki, a także wypracowywane są proporcje fraków i linia sukni. Dopiero wtedy kroi się tkaninę, z której ostatecznie powstają ubrania. Pracując nad suknią i frakami cały czas myślałem także o spełnieniu wymogów protokołu. Podczas uroczystego bankietu, laureatów obowiązują odpowiednie stroje formalne. Panie powinny wystąpić w długich sukniach wieczorowych, długich na tyle, by zakrywały buty. Zaś mężczyźni we frakach. Żadnych eksperymentów. Klasyka. Wszelkie łamanie etykiety w tej kwestii nie jest na miejscu. Dziś dress code to wielka rzadkość, zwłaszcza frak. Na szczęście męskie krawiectwo to moja specjalność od 26 lat. Czuję zaszczyt, że mogłem ubrać noblistkę i jej najbliższych na dzisiejszy bankiet u króla. I bardzo dziękuję za zaufanie. Zdjęcia z przymiarek: Łukasz Bąk . . . #tomaszossolinski #olgatokarczuk #nobelprize #nobelprizeliterature #polishwriter #dresscode

Post udostępniony przez Tomasz Ossoliński (@tomasz_ossolinski)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?