Cindy Crawford
Fot. Hulton Archive
O tym się mówi!

Modelka z najsłynniejszym pieprzykiem nad ustami. Cindy Crawford kończy 57 lat

Mówi się o niej jako o następczyni Gii Carangi

Aleksandra Frankowska 20 lutego 2023 12:30
Cindy Crawford
Fot. Hulton Archive

W branży mody i w show-biznesie wielokrotnie sugerowano jej, że dla zwiększenia ilości kontaktów, powinna koniecznie usunąć charakterystyczny pieprzyk, który znajduje się nad ustami. Nigdy tego nie zrobiła, a mimo to stała się jedną z najpopularniejszych modelek lat 90. Pozowała na okładce Playboya, prowadziła własny modowy program na MTV i zadebiutowała nawet w filmie, a jej głośny związek z Richardem Gerem był na ustach całego świata. Kim jest Cindy Crawford i jak udało jej się zrobić tak spektakularną karierę?

ZOBACZ TEŻ: Crawford, Schiffer, Campbell, Evangelista, Christensen: Jak dziś wyglądają supermodelki z lat 90.?

Kim jest Cindy Crawford?

Urodziła się w 1966 roku, a modeling wydaje się, że pisany był jej od zawsze. Po raz pierwszy stanęła przed obiektywem fotografa jeszcze w liceum, reklamując wraz z koleżankami ubrania jednego ze sklepów odzieżowych. Pozowała również na okładce szkolnej gazetki, a entuzjastyczny odbiór jej osoby sprawił, że Crawford coraz częściej zastanawiała się nad modelingiem na poważnie. W wieku 17 lat została laureatką konkursu agencji Elite Model Management. Udało jej się podpisać pierwszy kontrakt, dla którego zrezygnowała ze studiów chemicznych i rozpoczęła swoją wielką karierę jako modelka.

Cindy Crawford
Fot. Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Pierwsze okładki i teledyski - kariera Cindy Crawford

Mając zaledwie 19 lat przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie momentalnie jej uroda pozwoliła jej błyszczeć na okładkach takich magazynów, jak Vogue czy Harpers Bazaar. Przyszedł czas, kiedy każda marka chciała pracować właśnie z Cindy. Była rozchwytywana nie tylko w branży modowej. Gościnnie pojawiła się w teledysku George'a Michaela Freedom, a sam Prince napisał piosenkę o tytule Cindy C. Przed prawie 6 lat współpracowała z MTV, prowadząc tam swój własny program o modzie House Of Style. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Córka Cindy Crawford to jej wierna kopia. Te córki wyglądają identycznie jak ich mamy!

Nieudany debiut aktorski

Kiedy wszystko układało się jej doskonale, postanowiła iść o krok dalej. Piękna, zdolna i niezwykle ambitna Cindy Crawford zdecydowała się na debiut aktorski, który niestety okazał się całkowitą katastrofą. W filmie Czysta gra doceniono ją... ale w negatywny sposób. Otrzymała aż trzy nominacje do Złotej Maliny, jednak na całe szczęście żadnej nie otrzymała. Był to jednocześnie początek i koniec jej kariery aktorskiej.  Wystąpiła jeszcze w dwóch innych produkcjach, ale sama czuła, że do kompletnie nie to. Wróciła do modelingu, w którym czuła się jak ryba w wodzie. 

Cindy Crawford najbogatszą modelką świata

Jej kariera i sukcesy doceniane były przez największych. Magazyn People dwukrotnie uznał ją za jedną z 50 najpiękniejszych modelek na świecie, zaś w 1995 roku znalazła się w prestiżowym zestawieniu Forbes, który umieścił ją na liście najbogatszej modelki na świecie. Liczne kontrakty spowodowały, że Cindy Crawford mogła już sama przebierać w ofertach i decydować, z którymi markami chce współpracować. W świecie mody w ten sposób działają największe nazwiska. Crawford było właśnie jednym z nich. Najchętniej chodziła po wybiegu dla takich domów mody, jak Calvin Klein, Versace, Michael Kors, Chanel, Dior czy Dolce&Gabbana. 

Cindy Crawford
Fot. Ron Galella, Ltd./Ron Galella Collection via Getty Images

Najsłynniejszy pieprzyk świata - atut czy przekleństwo?

Od samego początku kariery był jej znakiem rozpoznawczym. Niewielki, ale jednak widoczny pieprzyk, znajdujący się tuż nad ustami. Nigdy go nie usunęła, chociaż złośliwi twierdzili, że wstrzymuje on wiele marek przed ofertą kontaktów. Cindy Crawford ostatecznie nie podjęła jednak decyzji, do której namawiali ją fotografowie i managerowie. Postanowiła zostać sobą, a z charakterystycznego pieprzyka zrobić atut. Udało się!

Mo­ja ma­ma za­wsze po­wta­rza­ła, że wiem, jak wy­glą­da mój pie­przyk, ale nie bę­dę wie­dzia­ła, jak bę­dzie wy­glą­dała bli­zna. Te­raz jest on tak bar­dzo czę­ścią mo­jej twa­rzy, że nie my­ślę o nim: „Och, cie­ka­we jak ma się dzi­siaj mo­je zna­mię?”. Jest to mój znak roz­po­znaw­czy, spra­wia też, że wie­le ko­biet z po­dob­ny­mi pie­przykami utoż­sa­mia się ze mną – po­wie­dzia­ła mo­del­ka.

Cindy Crawford
Fot. Gould/IMAGES/Getty Images

Płomienny romans lat 90.

Byli najgorętszą parą lat 90., a świat kochał ich za cudowne dopasowanie. Richard Gere, bo to właśnie on przez 4 lata był mężem Cindy Crawford, był uznawany również za amanta tamtych czasów i jednego z najprzystojniejszych mężczyzn na świecie. Przepiękna modelka, przystojny aktor - czy to mogło się nie udać? Tworzyli jedną z it couple. Chociaż ich małżeństwo wydawałoby się idealne, to było między nimi ponad 15 lat różnicy.

Jako dwudziestolatka dopiero stajesz się kobietą. Trudno to zrobić w związku, zwłaszcza z kimś, kto już wie, czego chce – mówiła w wywiadzie w 2013 roku. – Na początku wydaje ci się, że możesz iść w czyjeś ślady, ale potem rozumiesz swoją potrzebę samodzielności – dodawała. – Byłam młoda, a on był Richardem Gerem. Nie byliśmy przyjaciółmi, a bez tego nie ma związku.

Cindy Crawford
Fot. Ron Galella/Ron Galella Collection via Getty Images

Stabilizacja i największe szczęście

Po wielu wzlotach i upadkach w kwestiach związkowych, Cindy znalazła w końcu szczęście u boku Randy'ego Gerbera. Para wspólnie doczekała się dwójki dzieci, Presleya Walkera oraz Kai, którzy również w ślad za mamą, robią spektakularną karierę w modelingu. Kaia to prawdziwa kopia słynnej mamy - kobiety są niemal identyczne, a 20. latka jest obecnie jedną z najpopularniejszych modelek w USA. Pracowała już dla takich marek, jak Saint Laurent, Prada, Burberry czy Alexander Wang. Nie obyło się jednak bez kontrowersji wokół jej osoby, a wszystko to w świetle kampanii dla marki Chanel 4 lata temu. 16. letnia wówczas Kaia pozowała wśród książek, leżąc na kanapie w dość zmysłowej pozie. Zdjęcie wykonał wówczas sam Karl Lagerfeld. Kampania została bardzo skrytykowana z uwagi na dość odważną pozę nastolatki. Mówiło się, że zostały wówczas przekroczone pewne granice dobrego smaku, a z nastolatek robi się już dorosłe kobiety, chociaż powinny mieć jeszcze normalne dzieciństwo. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Łazienka Cindy Crawford bardziej przypomina… salon!

Cindy Crawford
Fot. Miikka Skaffari/Getty Images

Nie lubiła skandali, a w świecie mody czuła się doskonale. Jako jedna z niewielu modelek na świecie prowadzi obecnie stabilne życie u boku tego samego mężczyzny. Wciąż chętnie bierze udział w licznych projektach, a nazywanie jej następczynią Gii Carangi było strzałem w dziesiątkę, bowiem zrobiła spektakularną karierę. Cindy Crawford zasługuje na miano ikony lat 90. i zdecydowanie jednej z najlepszych modelek tamtego okresu. 

Cindy Crawford
Fot. Pierre Suu/Getty Images

Cindy Crawford
Fot. Emma McIntyre/Getty Images

Cindy Crawford
Fot. Jim Steinfeldt/Michael Ochs Archives/Getty Image

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.