Sonia Rykiel
Fot. Getty
ZE ŚWIATA MODY

Marka Sonia Rykiel znika z rynku. Kim była słynna projektantka?

Rudowłosa Francuzka zrewolucjonizowała świat mody!

Ksenia Krasko 26 lipca 2019 19:55
Sonia Rykiel
Fot. Getty

Słynna francuska marka Sonia Rykiel znika z rynku. Koncern First Heritage Brands ogłosił upadłość jeszcze wiosną tego roku i od tamtego czasu szukał inwestorów. Ostateczna decyzja została podjęta po tym, jak Sąd Handlowy w Paryżu odrzucił wniosek jedynego wnioskodawcy o przejęcie marki. Wcześniej sześciu konkurentów walczyło o zakup Sonii Rykiel, ale w ostatnich tygodniach wycofano oferty.

Marka Sonia Rykiel przestaje istnieć

Marka została założona w 1962 roku przez Sonię Rykiel i zatrudnia dziś 131 pracowników, ma sześć sklepów we Francji i Monako. Zamknięte będą wszystkie lokale, sprzedano także archiwa marki. Francuski dom mody od kilku lat należał do koncernu First Heritage Brands, wspieranego przez miliarderów z Hongkongu. Ta inwestycja pozwoliła projektantce zrealizować nowe pomysły i obniżyć koszty, ale firma nadal ponosiła straty. Po śmierci Rykiel trzy lata temu, stery przejęła jej następczyni, Julie de Libran. Opuściła markę w marcu, jednocześnie zamknięto sklepy w Nowym Jorku i Londynie.

Świat mody pogrążył się w smutku. Marka, która symbolizowała ducha paryskiego buntu lat sześćdziesiątych, właśnie została zlikwidowana.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sonia Rykiel (@soniarykiel)

Kim była Sonia Rykiel?

Kim była słynna Sonia Rykiel, założycielka marki? Nazywano ją Królową Dzianiny, a pasiaste swetry nie tylko stały się symbolem Francji lat 60., ale też pozwoliły kobietom odejść od bardziej formalnego stylu ubierania się. To ona udowodniła, że aby być piękną, wcale nie trzeba nosić niewygodnych rzeczy. Ubrania Sonii Rykiel były postrzegane jako odważne odejście od standardów mody dla kobiet.

Sonya Rykiel, z domu Flis, urodziła się w 1930 roku. W 1953 roku wyszła za mąż za Sama Rykiela, właściciela małego sklepu z odzieżą. Będąc w ciąży, Rykiel szukała wygodnych i luźnych ubrań, a Sam współpracował z włoskimi rzemieślnikami. Sonia postanowiła wysłać im swoje szkice, aby mogli uszyć dla niej wymarzony sweter z dzianiny. Tak bardzo jej się spodobał, że zamówiła jeszcze kilka sztuk. Wkrótce z dumą nosiła obcisłe sweterki, obserwując zaskoczone spojrzenia mężczyzn i podziwiające ją kobiety. Po jakimś czasie zaczęła sprzedawać swoje projekty w butiku męża, aż pewnego dnia jej sweter pojawił się na okładce francuskiego magazynu. Nietypowa dla tamtych czasów rzecz wywołała tak ogromne zainteresowanie, że​​ Rykiel wpadła na pomysł własnego przedsiębiorstwa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sonia Rykiel (@soniarykiel)

Sweter zaprojektowany przez Sonię Rykiel

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Audrey Hepburn 🦋 (@soaudreyhepburn)

Audrey Hepburn w swetrze Poor Boy

Sonia Rykiel – historia marki

Sonia Rykiel otworzyła swój pierwszy butik w 1968 roku. Podczas gdy inni projektanci oferowali eleganckie sukienki, Rykiel proponowała wygodne swetry w paski, nie bała się jasnych kolorów i uwielbiała najprostsze kroje. Pragnęła uwolnić kobiety od modnych, ale niewygodnych rzeczy, dać im szansę na wyzwolenie i swobodę ruchów, a jednocześnie podkreślić piękno kobiecej sylwetki. Odwrócić sweter na lewą stronę? Dlaczego nie! Jej projekty często miały zewnętrzne szwy. Rudowłosa Francuzka walczyła o wolność zarówno w życiu, jak i na podium. Dzięki niej kobiety zaczęły bawić się modą.

Rykiel tworzyła ubrania, które sama chciałaby nosić. Po pojawieniu się rudowłosej rewolucjonistki, w szafach modnych kobiet pojawiły się pasiaste swetry, sukienki z dzianiny, szerokie spodnie i spódnice. Projektantka usunęła niepotrzebne – według jej opinii – elementy, takie jak mankiety i podszewki, które chronią tkaninę przed rozciąganiem, ale krępują ruchy. Weszła na amerykański rynek, kiedy paski dopiero zaczynały swoją drogę na szczyt. Była autorką unikalnych połączeń kolorów, jak cyjan (zielononiebieski) z szarością i czernią.

Sonia Rykiel w rudych włosach

Sonia Rykiel otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara przyznanego przez Fashion Group International of New York w 1986 roku. Na koncie domu mody są też liczne współprace z innymi markami, w tym z H&M i Lancome – każda wyróżniała się kolorowymi paskami. Od 2014 roku Julie de Libran rozwijała markę w kierunku, który Rykiel ustanowiła wiele lat temu. Tworzyła rzeczy ponadczasowe.

Przez ostatnie lata życia projektantka cierpiała na chorobę Parkinsona, ale nie zrezygnowała z pracy. Zmarła 25 sierpnia 2016 roku w Paryżu. Dwa lata później na jej cześć nazwali jedną z ulic – w ten sposób władze stolicy Francji uhonorowały pamięć Sonii Rykiel i jej wkład w rozwój mody francuskiej. To ona była twarzą i duszą paryskiej elegancji połączonej z wolnością. Dzięki jej wytrwałości, dzianiny weszły na podium high fashion i nie opuściły go przez pięćdziesiąt lat. 

Sonia Rykiel
Fot. Pinterest

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sonia Rykiel (@soniarykiel)

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.