Sonia Rykiel
Fot. Getty
ze świata mody

Uznaje się ją za symbol paryskiej wolności. Taka była słynna projektantka Sonia Rykiel

Rudowłosa Francuzka zrewolucjonizowała świat mody…

Ksenia Krasko 25 sierpnia 2023 11:30
Sonia Rykiel
Fot. Getty

Nazywano ją „Królową Dzianiny”, a pasiaste swetry jej projektu nosiła cała Francja. To ona udowodniła, że modne stylizacje mogą być wygodne i zachęcała kobiety do porzucenia formalnego stylu. To dzięki jej wytrwałości dzianiny weszły na podium high fashion i nie opuściły go przez pięćdziesiąt lat. Sonia Rykiel była symbolem paryskiej wolności. Dziś mija siódma rocznica śmierci słynnej projektantki.

ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądały ostatnie chwile życia Alexandra McQueena. Zostawił niecodzienny testament

Kim była Sonia Rykiel?

Sonia Rykiel, z domu Flis, urodziła się w 1930 roku. W 1953 roku wyszła za mąż za Sama Rykiela, właściciela małego sklepu z odzieżą. Kiedy przyszła projektantka zaszła w ciążę, zauważyła, że brakuje jej wygodnych i luźnych ubrań. Sam współpracował z włoskimi rzemieślnikami – Sonia wysłała im swoje projekty, aby uszyli dla niej wymarzony sweter z dzianiny. Tak bardzo jej się spodobał, że zamówiła jeszcze kilka sztuk.

Wkrótce z dumą nosiła obcisłe sweterki, obserwując zaskoczone spojrzenia mężczyzn i podziwiające ją kobiety. Po jakimś czasie zaczęła sprzedawać swoje projekty w butiku męża, aż pewnego dnia jej sweter pojawił się na okładce znanego francuskiego magazynu. Nietypowa dla tamtych czasów rzecz wywołała tak ogromne zainteresowanie, że​​ Rykiel wpadła na pomysł własnego przedsiębiorstwa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Albert Elbaz - wizjoner, bez którego świat mody nie będzie już taki sam

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sonia Rykiel (@soniarykiel)

Sonia Rykiel – historia marki

Swój pierwszy butik otworzyła w 1968 roku. Podczas gdy inni projektanci oferowali eleganckie sukienki, Rykiel stawiała na wygodne swetry w paski, nie bała się jasnych kolorów i uwielbiała proste kroje. Pragnęła uwolnić kobiety od modnych, ale niewygodnych rzeczy, dać im szansę na wyzwolenie i swobodę ruchów, a jednocześnie podkreślić piękno kobiecej sylwetki. Odwrócić sweter na lewą stronę? Dlaczego nie! Jej projekty często miały zewnętrzne szwy. Walczyła o wolność zarówno w życiu, jak i na podium.

CZYTAJ TEŻ: Za co kochamy największą skandalistkę świata mody – Vivienne Westwood?

Sonia Rykiel tworzyła ubrania, które sama chciałaby nosić. Dzięki niej kobiety zaczęły bawić się modą, a w ich szafach pojawiły się pasiaste swetry, sukienki z dzianiny, szerokie spodnie i spódnice. Projektantka usunęła niepotrzebne – według jej opinii – elementy, takie jak mankiety i podszewki, które chronią tkaninę przed rozciąganiem, ale krępują ruchy. Weszła na amerykański rynek, kiedy wzór pasków dopiero zaczynał być modny. Była autorką unikalnych połączeń kolorów, jak cyjan (zielononiebieski) z szarością i czernią.

Sonia Rykiel
Fot. GERARD JULIEN / AFP/EAST NEWS

Sonia Rykiel otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym Oscara przyznanego jej przez „Fashion Group International of New York” w 1986 roku. Na koncie domu mody są też liczne współprace z innymi markami, w tym z H&M i Lancome – każda wyróżniała się kolorowymi paskami. Od 2014 roku to Julie de Libran rozwijała markę w kierunku, który Rykiel ustanowiła wiele lat temu. Tworzyła rzeczy ponadczasowe.

W ostatnich latach życia słynna projektantka cierpiała na chorobę Parkinsona, jednak nie zrezygnowała z pracy. Zmarła 25 sierpnia 2016 roku w Paryżu. Dwa lata później na jej cześć nazwali jedną z ulic – w ten sposób władze stolicy Francji uhonorowały pamięć Sonii Rykiel i jej wkład w rozwój mody francuskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Król Karl Lagerfeld, czyli ostatni z wielkich

Sonia Rykiel
Fot. JACQUES DEMARTHON / AFP/EAST NEWS

Marka Sonia Rykiel - powrót na rynek

Po śmierci projektantki w 2016 roku, stery przejęła jej następczyni, Julie de Libran. Trzy lata później świat mody zasmuciła informacja, że marka „Sonia Rykiel” znika z rynku. Koncern First Heritage Brands ogłosił upadłość i szukał inwestorów. Sześciu konkurentów walczyło o zakup, ale oferty wycofano.

Nie było jasne, co stanie się z dziedzictwem rudowłosej Francuzki, aż w 2020 roku bracia Eric i Michael Dayan, właściciele sklepu internetowego Showroomprive, wykupili markę i jej archiwa. W projektach zaszły pewne zmiany, ale zgodnie z założeniem Sonii Rykiel, wygoda wciąż wygrywa z nadmierną elegancją. 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Sonia Rykiel (@soniarykiel)

 

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?