marilyn monroe rozmiar ubran figura kostium kąpielowy 2
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images
o tym się mówi

Marilyn Monroe była plus size? Asolutnie nie! Po gali MET 2022 wszystko stało się jasne…

Jak Kim Kardashian zmieniła postrzeganie ikony wszech czasów?

Barbara Łubko 5 maja 2022 17:30
marilyn monroe rozmiar ubran figura kostium kąpielowy 2
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images

Marilyn Monroe to prawdziwa ikona seksapilu i kobiecości. Jej pełne kształty od dziesięcioleci wzbudzają zachwyt. Marilyn była szczupła, ale według kanonów piękna z lat 2000. czy 90. (kiedy na wybiegach królowały super szczupłe modelki jak Kate Moss) należała do grona kobiet plus size. I choć dziś przestaliśmy patrzeć na kobiecą figurę w kategoriach „szczupła - gruba”, to trzeba przyznać, że przez lata utarł się wizerunek Marilyn jako aktorki o pełnych kształtach, a nawet „plus size”.

Dyskusja wokół figury MM rozgorzała po tegorocznej gali MET. Na imprezę Kim Kardashian założyła tę samą sukienkę, którą w 1962 roku miała na sobie Marilyn Monroe, gdy śpiewała w nowojorskim Madison Square Garden „Happy Birthday, Mr President” Johnowi F. Kennedy'emu z okazji jego 45-tych urodzin. Muzeum Ripley's, do którego zbiorów należy słynna połyskująca kreacja, zgodziło się wypożyczyć Kim suknię.

marilyn monroe rozmiar ubran figura
Fot. Bettmann/Getty Images

Warunkiem było, że w stroju nie będą dokonywanie żadne poprawki - Kim po prostu musiała „zmieścić się” w sukienkę. Gwieździe, której podobnie jak wielu z nas wydawało się, że nie sprawi to żadnego kłopotu. Kim słynie z dużej pupy, ale prawda jest taka, że choć wizualnie wydaje się mieć „pełne kształty”, to w rzeczywistości jest filigranowa. Niestety okazało się, że sukienka Marilyn była na Kim za mała… 

ZOBACZ TAKŻE: Tą legendarną sukienką Marilyn Monroe uwiodła prezydenta Stanów Zjednoczonych?

Jaki rozmiar nosiła Marilyn Monroe?

Kim przyznała, że w trakcie zaledwie 3 tygodni przed galą MET 2022 schudła 7,25 kg! Tylko w ten sposób mogła zmieścić się w sukienkę Marilyn. To bardzo dużo i jak się okazało Kardashiankę spotkało wiele negatywnych komentarzy po tym wyznaniu.

marilyn monroe rozmiar ubran figura suknia urodziny prezydenta kim kardashian
Fot. Kevin Mazur/MG22/Getty Images for The Met Museum/Vogue

Wróćmy jednak do Monroe. Przygoda Kim jasno pokazuje, że Marilyn była drobna i szczupła. Często podaje się, że Marilyn nosiła brytyjski rozmiar 16 - ale według dzisiejszych rozmiarów sukienek, które są zazwyczaj o rozmiar większe, oznacza to, że nosiłaby rozmiar 10/12. A biorąc pod uwagę fakt, że Kim musiała tak dużo schudnąć, Marilyn prawdopodobnie była jeszcze szczuplejsza.

marilyn monroe rozmiar ubran figura suknia urodziny prezydenta
Fot. Cecil Stoughton/White House Photographs, John F. Kennedy Presidential Library and Museum via AP

Co więc oznacza „plus size”? Dyskusja na temat kanonów piękna kobiecego ciała prowadzona jest od setek lat. Jak się jednak okazuje postrzeganie „szczupłych”, „chudych”, „pełnych”, „grubszych” syletek jest absolutnie względne.

CZYTAJ TEŻ: Kim Kardashian w sukni Marilyn Monroe i… Oto 3 najlepsze stylizacje z gali MET 2022

marilyn monroe rozmiar ubran figura na planie
Fot. Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images

marilyn monroe rozmiar ubran figura kostium kąpielowy
Fot. Michael Ochs Archives/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.