Aktorka błyszczy na czerwonym dywanie!

Redakcja VIVA! 10 lutego 2021 12:29

Laura Dern na początku zeszłego roku zdobyła kolejny w swej karierze (już piąty!) Złoty Glob za rolę drugoplanową w Historii małżeńskiej Noaha Baumbacha. Ale swój triumfalny powrót na czerwone dywany gwiazda filmów Davida Lyncha zawdzięcza głównie serialom Wielkie Kłamstewka i Iluminacja. Za ich sprawą zaczęły ponownie interesować się nią wielkie domy mody, a ona z wielkim wyczuciem korzystać z ich propozycji. Widzieliśmy Laurę Dern m. in. w kreacjach Chanel, Saint Laurent, Gucci, Jean Paul Gaultier, Valentino, Giambattista Valli i Fendi. Dodawała do nich wspaniałe dodatki m.in. buty z logo Christian Louboutin, Stuarta Weitzmana, Sergio Rossi i Aquazzura. A teraz przypomnijmy sobie drogę Laury Dern, aktorki kina artystycznego i gwiazdy kasowych produkcji.

Laura Dern. Początki kariery

Urodziła się 10 lutego 1967 roku w Los Angeles w rodzinie o filmowych tradycjach – zarówno jej ojciec, Bruce Dern, jak i matka Diane Ladd byli aktorami. Studiowała w słynnym instytucie Lee Strasberga. Jej pierwszą, rolą (nie licząc epizodycznych występów, m.in. u boku matki w Alicja już tu nie mieszka Martina Scorsese), był udział w dramacie Adriana Lyne’a Lisice (1980) z Jodie Foster. W 1984 roku zagrała ciężarną nastolatkę w komedii Arthura Hillera Nauczyciele, a rok później niewidomą przyjaciółkę głównego bohatera Maski Petera Bogdanovicha.

Spotkanie Laury Dern z Davidem Lynchem

W 1986 roku po raz pierwszy spotkała się z reżyserem Davidem Lynchem, występując w Blue Velvet i zdobywając nominację do Independent Spirit Award. Cztery lata później u boku Nicolasa Cage’a stworzyła zaś kreację zaś w nagrodzonej Złotą Palmą w Cannes Dzikości serca.
W 1991 roku aktorka zagrała tytułową rolę w Historii Rose z udziałem Roberta Duvalla, otrzymując pierwszą nominację do Złotego Globu i Oscara oraz nagrodę na MFF w Montrealu. Złoty Glob i pierwszą nominację do Emmy przyniosła jej kreacja w filmie TV Przerwany lot F-16 (1992), zaś największą popularność rola Dr Ellie Sattler w Parku Jurajskim Stevena Spielberga. Nominacje do Emmy dostała również za gościnne występy: w jednym z odcinków Upadłych aniołów (1993) oraz w serialu komediowym Ellen (1997), a do Złotego Globu – za udział w filmie TV Dwie matki (1998).

Laura Dern. Gorsze lata w karierze

W 2000 roku dołączyła do obsady komedii Roberta Altmana Doktor T i kobiety z Richardem Gere, Helen Hunt i Liv Tyler, rok później zagrała obok Heleny Bonham Carter i Kevina Bacona w komedii Nowokaina oraz obok Bena Afflecka i Jamie Lee Curtis w filmie Billy’ego Boba Thorntona Zdrowie taty (2001).
Potem nastały dla Laury Dern gorsze lata. Publiczność przypomniała sobie o niej dopiero z okazji premiery Inland Empire Davida Lyncha (2006). W odzyskaniu pozycji pomogły aktorce przede wszystkim seriale: Iluminacja (2011) i Wielkie kłamstewka (2017), w których stworzyła brawurową kreację Renaty Klein. Obie role zapewniły jej Złote Globy. Kolejny, jak wiemy, otrzymała w tym roku za swój występ w Historii małżeńskiej Noaha Baumbacha.

Laura Dern. Życie prywatne

Laura Dean w latach 1995-1997 była związana z aktorem Jeffem Goldblumem. 23 grudnia 2005 poślubiła piosenkarza Bena Harpera. Para ma dwoje dzieci: syna Ellery Walkera (2001) i córkę Jayę (2004). Małżeństwo skończyło się rozwodem w roku 2013. W 2017 roku Laura Dean wystąpiła The Ellen DeGeneres Show i wyznała, że jako 14-latka była molestowana.
W 2022 roku gwiazda powróci do swej najpopularniejszej roli. Na ten rok zaplanowana jest bowiem kolejna część przebojowego Jurassic Word. Miejmy nadzieję, że wcześniej zobaczymy ją jeszcze nie raz! 

1/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
1/7

Laura Dern w kreacji Saint Laurent na gali Złotych Globów 2020.

2/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
2/7

Laura Dern w kreacji Erdem na na Palm Springs Festiwal 2020.

3/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
3/7

Laura Dern w zestawie Dries Van Noten na BAFTA Tea Party w Los Angeles, 2020.

4/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
4/7

Laura Dern w sukni Markarian na Hollywood Film Awards 2019.

5/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
5/7

Laura Dern w kreacji Gucci na LACMA Art + Film Gala 2019.

6/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
6/7

Laura Dern kreacji Gucci na Festiwalu Filmowym w Wenecji 2019.

7/7
Laura Dern stylizacje
Copyright @East News
7/7

Laura Dern w kreacji Giuseppe Di Morabito na AFI Awards 2020.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!