kamala-harris-jej-styl-to-o-wiele-wiecej-niz-tylko-wybor-garderoby
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Kamala Harris: jej styl to o wiele więcej niż ubrania. Jakie znaczenie mają looki wiceprezydentki USA?

Te stylizacje przejdą do historii!

Paulina Filipowicz 20 stycznia 2021 12:29
kamala-harris-jej-styl-to-o-wiele-wiecej-niz-tylko-wybor-garderoby
Fot. Getty Images

Kamala Harris zapisała się na kartach historii jako pierwsza kobieta, która sprawować będzie urząd wiceprezydentki USA. Oczy całego świata zwrócone są na nią, a miliony obywateli Ameryki (i nie tylko) upatrują w niej nadzieję na lepsze jutro. Pod wieloma względami styl Kamali Harris jest dziś znacznie mniej istotny niż jej przełomowe decyzje, które podejmowała już jako senator, pamiętne przemówienia czy fakt, że przeszła do historii polityki.

Mimo wszystko modowe preferencje Kamali Harris nie powinny być umniejszane. Jej charakterystyczny styl to nie tylko ładne ubrania, lecz pełen ukrytych symboli wizerunek, który nawet w ciszy jest w stanie przekazać najważniejsze wartości, za którymi stoi. W książce Power Dressing: First Ladies, Women Politicians & Fashion, dziennikarz Robb Young opisuje modę jako „szykowny billboard, który przekazuje jasne przesłania szerokiemu gronu odbiorców, od intymnych po globalne”. Kamala na naszych oczach staje się wzorem - jako prawnik, jako polityk, jako kobieta. Zajęła miejsce przy najwyższym stole, a ubrania są nieodłączną częścią tej historii.

Kamala Harris: biały garnitur, niezawodne perły i krawat w kobiecym wydaniu

Kamala Harris występując podczas pierwszego przemówienia powyborczego miała na sobie biały garnitur. Nie był on tylko elegancką stylizacją z metką domu mody Carolina Herrera, lecz ukłonem w stronę walki o rozbicie ostatniego szklanego sufitu. Ubiór w kolorze bieli, w ramach deklaracji na rzecz Wyborów Kobiet z 1913 roku, miał symbolizować „jakość naszego celu”. Kamala Harris za pomocą swojej białej kreacji, złożyła hołd sufrażystkom, które ponad sto lat temu walczyły o prawa wyborcze kobiet w USA.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

VICE PRESIDENT AUNTIE 🇺🇸

Post udostępniony przez Meena Harris (@meena)

Biały był nie tylko garnitur, lecz również bluzka z kokardą, która jest kolejnym charakterystycznym elementem ubioru Harris od lat. Ona również ukrywa symboliczne znaczenie. To kwintesencja munduru pracujących kobiet w latach, kiedy zaczęły pojawiać się w sferze zawodowej, żeńska wersja krawata, znak rozpoznawczy władzy Margaret Thatcher, pierwszej brytyjskiej premier.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

We, the people, have the power to build a better future.

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

Również zamiłowanie Harris do pereł ma szczególne znaczenie. Kamala z dumą nosi naszyjnik z pereł od  kiedy podczas studiów na Howard University dołączyła do stowarzyszenia Alpha Kappa Alpha. Ma ono legendarną tradycję, według której założyciele nazywani są „dwudziestoma perełkami”. Każdy nowy członek po inicjacji otrzymuje więc specjalną odznakę ozdobioną 20 perełkami. „Perły reprezentują wyrafinowanie i mądrość” - powiedziała Glenda Glover, międzynarodowa prezydent Alpha Kappa Alpha i prezydent Tennessee State University. „Szkolimy młode panie, aby były liderkami i upewniły się, że mają mądrość, by przewodzić".

kamala-harris-jej-styl-to-o-wiele-wiecej-niz-tylko-wybor-garderoby
Fot. Getty Images

kamala-harris-jej-styl-to-o-wiele-wiecej-niz-tylko-wybor-garderoby
Fot. Getty Images

Kamala Harris i jej interpretacja power dressingu

Jednak styl Harris to dużo więcej niż klasyczne garnitury i elegancka biżuteria. Kamala nadaje nowego znaczenia estetyce power dressing. Częściej niż w szpilkach zobaczycie ją w trampkach albo traperach z metką Timberland. Posiada obszerną kolekcję słynnego modelu Converse, Chuck Taylor, który stał się dla niej również platformą politycznego przekazu - wielokrotnie pojawiała się w trampkach z hasłami takimi jak „Love 2020” czy „Stop nienawiści”. Aby uczcić Pride w San Francisco, ówczesna kandydatka na prezydenta Demokratów jasno wyraziła swoje poparcie i celebrowała paradę społeczności LGBTQ + w dżinsowej kurtce z tęczową flagą i cekinami.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

If you know, you know. @complexsneakers @thesocialstatus

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lace up and go vote.

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

The fight continues. #PrideMonth

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

Na koniec warto podkreślić, iż styl pierwszej wiceprezydentki nie jest kampanijnym pomysłem sztabowców Demokratów. Ukochane trampki Converse, dobrze skrojone marynarki, koszule z kokardą czy sznury pereł zajmują ważne miejsce w garderobie Harris od lat, długo przed tym, zanim zaczęła zmieniać historię polityki USA.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.