jaki-jest-styl-arabskich-ksiezniczek-co-kupuja-marki-bizuteria-ubrania1
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Jaki jest styl arabskich księżniczek? Zobacz, jak ubierają się najbogatsze kobiety świata

Ceny ich ubrań zwalają z nóg

Paulina Filipowicz 15 maja 2022 15:29
jaki-jest-styl-arabskich-ksiezniczek-co-kupuja-marki-bizuteria-ubrania1
Fot. Getty Images

Arabskie księżniczki to kobiety, których życie owiane jest tajemnicą. Wydawałoby się, że księżniczki na całym świecie żyją jak w bajce - mogą pozwolić sobie na wszystko, opływają w luksusach. Jednak strzępki informacji, które docierają do mediów sugerują, że ich codzienność jest często trudna, pełna przeszkód i zawiłych zasad, do których muszą się dostosowywać. Mimo kulturowych i religijnych obostrzeń, wiele z nich to kobiety, które kochają modę, a duże majątki ich rodzin pozwalają im na naprawdę kosztowne zakupy. Co noszą arabskie księżniczki?

ZOBACZ TAKŻE: Tiffany, Cartier, Chopard,  Bvlgari - co trzeba wiedzieć o najsławniejszych markach biżuterii?

Moda w krajach arabskich

Moda w krajach arabskich ma się świetnie, a rynek arabski ma ogromny potencjał. Dubaj od lat uważany jest za stolicę mody Bliskiego Wschodu. Kolejnym ważnym ośrodkiem na mapie modowej świata jest Kuala Lumpur. Trzeba również wspomnieć o Tygodniach Mody, które szturmem podbijają kraje arabskie i przyciągają projektantów, modelki i redaktorów z całego świata. Muzułmanki są wyjątkowo zainteresowane nowymi trendami, a ich strój nie kończy się na noszeniu chusty hidżab oraz burki czy abaji. Muzułmańska moda to jeszcze cała masa dodatków, a w tym biżuteria, buty, torebki, okulary i oczywiście makijaż. Tylko w 2014 roku wartość branży mody na Bliskim Wschodzie szacowano na aż 14,7 biliona dolarów!

jaki-jest-styl-arabskich-ksiezniczek-co-kupuja-marki-bizuteria-ubrania5
Fot. Getty Images

Jak wyglądają zakupy arabskich księżniczek?

Autorka książki „Woziłam arabskie księżniczki", Jayne Amelia Larson w wywiadzie dla Urody Życia zdradziła, jak wyglądają zakupy bogatych Saudyjek. „Księżniczki po prostu wchodzą do kolejnych sklepów i dosłownie czyszczą wszystko. Jeśli podoba im się jakaś torebka w Hermesie, kupują model we wszystkich dostępnych kolorach. Niczego nie dotykają, niczego nie przymierzają. Po prostu przechodzą obok kolejnych półek i pokazują palcem, co im się podoba. Kupowały prawie wszystko i szły do następnego sklepu. Nie brały pudełek, tylko papierowe torebki, a i tak na koniec dnia potrzebowaliśmy dziesięciu vanów, żeby przewieźć zakupy kilku księżniczek do hotelu. I tak dzień w dzień" - opisała autorka książki w wywiadzie.

jaki-jest-styl-arabskich-ksiezniczek-co-kupuja-marki-bizuteria-ubrania2
Fot. Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: Oto najdroższe klejnoty brytyjskiej monarchii

Jakie kwoty arabskie księżniczki wydają na ubrania?

Autorka książki „Woziłam arabskie księżniczki" w wywiadzie dla Urody Życia zdradziła także jakie kwoty najbogatsze rodziny saudyjskie wydają podczas zakupów. „Do Kalifornii przyjechali na zwykłe zakupy, a przywieźli ze sobą w kontenerach 40 milionów dolarów w gotówce. W hotelu dla ekspresu do herbaty wynajęli oddzielny apartament. Za 5 tysięcy dolarów dziennie. To tylko przykłady. Cały świat księżniczek i książąt jest niewyobrażalny". Jak podaje brytyjski serwis Daily Mail, zamożne kobiety z Bliskiego Wschodu na zakupach w UK wydają 4,5 milinów funtów... w jeden dzień! Kwoty te są zadziwiające, właściwie ciężko wyobrazić sobie dzienne wydatki o wartości ponad 20 milionów złotych!

jaki-jest-styl-arabskich-ksiezniczek-co-kupuja-marki-bizuteria-ubrania1
Fot. Getty Images

Jakie marki luksusowe wybierają arabskie kobiety?

Chociaż tradycyjny hijab jest zwykle w kolorze klasycznej czerni, arabskie księżniczki lubią zdobić swoje stroje kolorowymi wstawkami czy kryształami Swarovskiego. Jak się okazuje, kobiety z Bliskiego Wschodu noszą nie tylko rodzime marki, ale sięgają po projekty europejskich domów mody. Wśród ich ulubionych na szczególne wyróżnienie zasługuje włoska marka Dolce&Gabbana, która stworzyła specjalną linię ubrań dla muzułmanek. Duet Dolce&Gabbana stworzył kolekcję, w której znalazły się abaje i hidżaby, pokryte licznymi koronkami i haftami, a nawet motywem kwiatów.

Na arabskim rynku nie brakuje także mody ślubnej i wybitnych projektantów z Bliskiego Wschodu. Prawdziwą mekką najlepszych kreatorów jest niewątpliwie Liban. Przyszłe panny młode najczęściej stawiają na suknie libańskich projektantów, jak  Elie Saab czy Zuhar Murad. Ostatnim wielkim odkryciem arabskich księżniczek jest Saaid Kobeisy, którego spektakularne kreacje wybierają panny młode z zamożnych, arabskich rodzin.  

jaki-jest-styl-arabskich-ksiezniczek-co-kupuja-marki-bizuteria-ubrania3
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.