Barbara Łubko 20 stycznia 2017 16:15
1/16
Suknie inauguracyjne
Copyright @East News, Getty Images
1/16

To tylko jeden wieczór, ale jak ważny! Podczas balu inauguracyjnego wszystkie oczy zwrócone są nie tyle na samego prezydenta, co na jego żonę. Czy będzie ikoną stylu, której sposób ubierania stanie się wzorem dla milionów kobiet na całym świecie? Teraz, kiedy czekamy na TĘ stylizację Melanii Trump i z nostalgią wspominamy perfekcyjne looki Michelle Obamy, warto przypomnieć sobie też kreacje innych pierwszych dam. Ton nadawała Jacqueline Kennedy, ale zaskakująco także inne panie zapisały się pozytywnie na kartach modowej historii.

 

Jesteście ciekawi, jak w rzeczywistości wyglądają suknie z balów inauguracyjnych pierwszych dam? Można je zobaczyć w waszyngtońskim muzeum Smithsonian. Tu znajdziecie więcej informacji o wystawie (http://americanhistory.si.edu/exhibitions/first-ladies). Natomiast w naszej galerii zdjęcia pierwszych dam w  tych wyjątkowych kreacjach.  

 

Polecamy też: Grał bankructwami, wymigał się od wojny - poznaj tajemnice Donalda Trumpa nim wypowie słowa prezydenckiej przysięgi!

2/16
Copyright @
2/16

Eleanor Roosevelt, 1941


Franklin D. Roosevelt po raz trzeci objął fotel prezydencki w środku szalejącej w Europie wojny. Na bal inauguracyjny jego żona Eleanor wybrała jasnoróżową prostą suknię projektu Arnolda Constable’a.

3/16
Copyright @
3/16

Mamie Eisenhower, 1953


Zdobiona kamieniami suknia Mamie także była różowa! Eisenhower kochała ten kolor. To właśnie tej pierwszej damie zawdzięczamy wprowadzenie różu na salony!

4/16
Copyright @
4/16

Jacqueline Kennedy, 1961


Jedyna i niepowtarzalna. Swoją kreację z jedwabnego szyfonu częściowo zaprojektowała sama! Designerka Ethel Frankau ze specjalnego działu Bergdorfa Goodmana, poświęconego szyciu na miarę, stworzyła suknię w oparciu o szkice samej pani Kennedy. Na suknię pierwsza dama założyła piękną pelerynę o oversize’owym kształcie.

5/16
Copyright @
5/16

Lady Bird Johnson, 1963

 

Oryginalny projekt wyszedł spod ręki designera Johna Moore’a.

6/16
Copyright @
6/16

Pat Nixon, 1969


Kreacja zdobiona była austriackimi kryształami, a zaprojektowała ją Karen Stark dla marki Harvey Berin.

7/16
Copyright @
7/16

Rosalynn Carter, 1977


Tę suknię Rosalynn założyła aż dwa razy! Najpierw na inaugurację Jimmy’ego Cartera na stanowisku gubernatora Georgii, a następnie właśnie na bal inauguracyjny w Białym Domu.

8/16
Copyright @
8/16

Nancy Reagan, 1981

 

Nancy postawiła na suknię projektu Jamesa Galanosa. Długie białe rękawiczki to nawiązanie do pięknej tradycji XIX-wiecznych balów.

9/16
Copyright @
9/16

Nancy Reagan, 1985


Ponownie wybór pierwszej damy padł na suknię projektu Jamesa Galanosa. Przentowała się elegancko i skromnie, choć podobno kosztowała małą fortunę!

10/16
Copyright @
10/16

Barbara Bush, 1989


Pierwsza Dama wybrała niebieską suknię od Arnolda Scaasi. Kreacja odrobinę w stylu „Przeminęło z wiatrem”, ale musimy pamiętać, że pod koniec lat 80. królował przepych…

11/16
Copyright @
11/16

Hillary Clinton, 1993


Na pierwszy bal inauguracyjny Billa Clintona Hilary wybrała fioletową suknię amerykańskiej projektantki Sary Philips.

12/16
Copyright @
12/16

Hillary Clinton, 1997


Złota, koronkowa suknia o klasycznym „syrenim” kroju to dzieło Oscara de la Renty. Pierwsza Dama przyjaźniła się ze słynnym projektantem, który m.in. stworzył dla niej później suknię na ślub córki Chelsea w 2010 roku.

13/16
Copyright @
13/16

Laura Bush, 2001


Pierwsza Dama wybrała czerwoną suknię od projektanta Michaela Fairclotha z jej rodzinnego stanu Teksasu.

14/16
Copyright @
14/16

Laura Bush, 2005

 

Na drugi bal inauguracyjny George’a W.Busha jego żona zdecydowała się na kreację projektu Oscara de la Renty. To bezpieczny wybór – de la Renta był autorem wielu kreacji pierwszych dam, m.in. Jackie Kennedy.

15/16
Copyright @
15/16

Michelle Obama, 2009

 

Dzięki tej sukni Jason Wu zyskał sławę na całym świecie, a Michelle pokazała, że nie będzie tylko żoną przy swoim mężu. Wybór mało znanego designera na twórcę tak ważnej kreacji pokazał, że Michelle nie tylko zna się na modzie, ale przede wszystkim chce promować młode talenty. Suknia wykonana z szyfonu, w kolorze kości słoniowej prezentowała się iście królewsko.

16/16
Copyright @
16/16

Michelle Obama, 2013

 

Na swój drugi bal inauguracyjny Michelle wybrała czerwoną kreację od jednego z jej ulubionych projektantów - Jasona Wu. Szpilki Jimmy Choo i biżuteria Kimberly McDonald dopełniły look.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…