Barbara Łubko 20 stycznia 2017 16:15
1/16
Suknie inauguracyjne
Copyright @East News, Getty Images
1/16

To tylko jeden wieczór, ale jak ważny! Podczas balu inauguracyjnego wszystkie oczy zwrócone są nie tyle na samego prezydenta, co na jego żonę. Czy będzie ikoną stylu, której sposób ubierania stanie się wzorem dla milionów kobiet na całym świecie? Teraz, kiedy czekamy na TĘ stylizację Melanii Trump i z nostalgią wspominamy perfekcyjne looki Michelle Obamy, warto przypomnieć sobie też kreacje innych pierwszych dam. Ton nadawała Jacqueline Kennedy, ale zaskakująco także inne panie zapisały się pozytywnie na kartach modowej historii.

 

Jesteście ciekawi, jak w rzeczywistości wyglądają suknie z balów inauguracyjnych pierwszych dam? Można je zobaczyć w waszyngtońskim muzeum Smithsonian. Tu znajdziecie więcej informacji o wystawie (http://americanhistory.si.edu/exhibitions/first-ladies). Natomiast w naszej galerii zdjęcia pierwszych dam w  tych wyjątkowych kreacjach.  

 

Polecamy też: Grał bankructwami, wymigał się od wojny - poznaj tajemnice Donalda Trumpa nim wypowie słowa prezydenckiej przysięgi!

2/16
Copyright @
2/16

Eleanor Roosevelt, 1941


Franklin D. Roosevelt po raz trzeci objął fotel prezydencki w środku szalejącej w Europie wojny. Na bal inauguracyjny jego żona Eleanor wybrała jasnoróżową prostą suknię projektu Arnolda Constable’a.

3/16
Copyright @
3/16

Mamie Eisenhower, 1953


Zdobiona kamieniami suknia Mamie także była różowa! Eisenhower kochała ten kolor. To właśnie tej pierwszej damie zawdzięczamy wprowadzenie różu na salony!

4/16
Copyright @
4/16

Jacqueline Kennedy, 1961


Jedyna i niepowtarzalna. Swoją kreację z jedwabnego szyfonu częściowo zaprojektowała sama! Designerka Ethel Frankau ze specjalnego działu Bergdorfa Goodmana, poświęconego szyciu na miarę, stworzyła suknię w oparciu o szkice samej pani Kennedy. Na suknię pierwsza dama założyła piękną pelerynę o oversize’owym kształcie.

5/16
Copyright @
5/16

Lady Bird Johnson, 1963

 

Oryginalny projekt wyszedł spod ręki designera Johna Moore’a.

6/16
Copyright @
6/16

Pat Nixon, 1969


Kreacja zdobiona była austriackimi kryształami, a zaprojektowała ją Karen Stark dla marki Harvey Berin.

7/16
Copyright @
7/16

Rosalynn Carter, 1977


Tę suknię Rosalynn założyła aż dwa razy! Najpierw na inaugurację Jimmy’ego Cartera na stanowisku gubernatora Georgii, a następnie właśnie na bal inauguracyjny w Białym Domu.

8/16
Copyright @
8/16

Nancy Reagan, 1981

 

Nancy postawiła na suknię projektu Jamesa Galanosa. Długie białe rękawiczki to nawiązanie do pięknej tradycji XIX-wiecznych balów.

9/16
Copyright @
9/16

Nancy Reagan, 1985


Ponownie wybór pierwszej damy padł na suknię projektu Jamesa Galanosa. Przentowała się elegancko i skromnie, choć podobno kosztowała małą fortunę!

10/16
Copyright @
10/16

Barbara Bush, 1989


Pierwsza Dama wybrała niebieską suknię od Arnolda Scaasi. Kreacja odrobinę w stylu „Przeminęło z wiatrem”, ale musimy pamiętać, że pod koniec lat 80. królował przepych…

11/16
Copyright @
11/16

Hillary Clinton, 1993


Na pierwszy bal inauguracyjny Billa Clintona Hilary wybrała fioletową suknię amerykańskiej projektantki Sary Philips.

12/16
Copyright @
12/16

Hillary Clinton, 1997


Złota, koronkowa suknia o klasycznym „syrenim” kroju to dzieło Oscara de la Renty. Pierwsza Dama przyjaźniła się ze słynnym projektantem, który m.in. stworzył dla niej później suknię na ślub córki Chelsea w 2010 roku.

13/16
Copyright @
13/16

Laura Bush, 2001


Pierwsza Dama wybrała czerwoną suknię od projektanta Michaela Fairclotha z jej rodzinnego stanu Teksasu.

14/16
Copyright @
14/16

Laura Bush, 2005

 

Na drugi bal inauguracyjny George’a W.Busha jego żona zdecydowała się na kreację projektu Oscara de la Renty. To bezpieczny wybór – de la Renta był autorem wielu kreacji pierwszych dam, m.in. Jackie Kennedy.

15/16
Copyright @
15/16

Michelle Obama, 2009

 

Dzięki tej sukni Jason Wu zyskał sławę na całym świecie, a Michelle pokazała, że nie będzie tylko żoną przy swoim mężu. Wybór mało znanego designera na twórcę tak ważnej kreacji pokazał, że Michelle nie tylko zna się na modzie, ale przede wszystkim chce promować młode talenty. Suknia wykonana z szyfonu, w kolorze kości słoniowej prezentowała się iście królewsko.

16/16
Copyright @
16/16

Michelle Obama, 2013

 

Na swój drugi bal inauguracyjny Michelle wybrała czerwoną kreację od jednego z jej ulubionych projektantów - Jasona Wu. Szpilki Jimmy Choo i biżuteria Kimberly McDonald dopełniły look.

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.