Poznajcie ich historię!

Redakcja VIVA! 19 stycznia 2021 18:27

Stanach Zjednoczonych, podobnie jak w innych krajach, których system opiera się na prawie precedensowym, istotną rolę w utrzymaniu równowagi władz odgrywa kultura prawna i instytucja zwyczaju. Istnieją pewne czynności (wykonywane przez osoby sprawujące określone role), które nie zostały spisane w procesie ustawodawczym, a jednak mają duże znaczenie na przykład podczas pokojowego przekazania władzy. Przykładem tego rodzaju zachowania jest zaproszenie przez obecną Pierwszą Damę swojej następczyni na spotkanie w Białym Domu i oprowadzenie jej po posiadłości. Jak wyglądały pierwsze spotkania Pierwszych Dam, czy zawsze były przyjemne, a może podszyte klimatem skandalu? Które Pierwsze Damy Stanów Zjednoczonych naprawdę się lubiły, a które nie chciały mieć ze sobą nic wspólnego, postanowiliśmy przybliżyć Wam te historie.

Źródła: Washington Post, Refinery 29

1/11
Barbara Bush
Copyright @Getty Images
1/11

Nancy Reagan i Barbara Bush miały tak chłodną relację, że żona wiceprezydenta praktycznie nigdy nie pojawiała się w Białym Domu podczas prezydentury Reagana. Na zdjęciu Barbara Bush.

2/11
Nancy Reagan
Copyright @Getty Images
2/11

Oficjalne oprowadzanie Barbary, które miało miejsce w 1989 r., było krótkie i mało satysfakcjonujące - jedyne 9 dni przed tym, gdy rodzina Busha miała się wprowadzić. Na zdjęciu Nancy Reagan.

3/11
Copyright @Vogue
3/11

Spotkanie Mary Eisenhower i Jackie Kennedy było poprzedzone sporym zamieszaniem. Data oprowadzania została wyznaczona na 9 grudnia. Jackie nadal odzyskiwała siły po cesarskim cięciu, które przeszła dwa tygodnie wcześniej. Dlatego jej agent Secret Service poprosił o przygotowanie dla Jackie wózka inwalidzkiego.

4/11
Pierwsza Dama Mary Eisenhower
Copyright @East News
4/11

Zmęczona i blada, Jackie przyjechała do Białego Domu w południe. Zaprowadzono ją na drugie piętro, gdzie czekała Mary. (Na zdjęciu Mary Eisenhower i aktorka Mary Pickford)

5/11
ikony stylu, o których będziemy pamiętać,  Jacqueline Kennedy, 1962
Copyright @Getty Images
5/11

"Pani Kennedy" przedstawiono Jackie Pierwszej Damie. Mary wyciągnęła rękę, ale nie podeszła do Jackie. Ta wolnym krokiem zbliżyła się do niej.

6/11
Laura Bush i Hillary Clinton
Copyright @Getty Images
6/11

Laura Bush i Hillary Clinton spotkały się tydzień przed świętami Bożego Narodzenia w 2000 r. Otwarta i uśmiechnięta Pierwsza Dama wspominała osiem lat przyjęć organizowanych na parterze Białego Domu. Zaprosiła też Laurę do pokoju muzycznego Prezydenta, gdzie znajdowała się jego kolekcja saksofonów.

7/11
Melania Trump i Michelle Obama
Copyright @Getty Images
7/11

Spotkanie Michelle Obamy i Melanii Trump media określiły jako "niezręczne". Michelle zaproponowała, że chętnie doradzi Melanii i podała jej do siebie kontakt. Ta jednak nie skorzystała z propozycji.

8/11
Michelle Obama, Barack Obama
Copyright @Getty Images
8/11

Michelle Obama na swoim Instagramie w listopadzie napisała, że spotkanie z Melanią w 2016 r. nie było "proste".

9/11
Melania Trump
Copyright @MediaPunch/face to face/East News
9/11

Do tej pory nie miało także miejsca tradycyjne spotkanie Pierwszych Dam. Według informacji podawanych przez CNN, Melania Trump nie planuje zaprosić do Białego Domu Jill Biden.

10/11
Jill Biden, Joe Biden, 2020
Copyright @AP/Associated Press/East News
10/11

20 stycznia były prezydent wyprowadza się z Białego Domu. Pary prezydenckie spotykają się na herbatę poprzedzającą inaugurację. Donald Trump zapowiedział, że nie pojawi się na inauguracji Joe'go Bidena.

11/11
Pierwsze Damy USA razem
Copyright @Getty Images
11/11

Czy dojdzie do spotkania między Melanią Trump a Jill Biden?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.