Fot. East News
ZE ŚWIATA MODY

Nie żyje legendarny projektant Hubert de Givenchy. Miał 91 lat

Kim był? Z czego zasłynął?

Sabina Zięba 12 marca 2018 15:30
Fot. East News

Hubert de Givenchy, francuski projektant, kostiumograf filmowy i kolekcjoner sztuki, odszedł we śnie w nocy 10 marca. O śmierci tej wybitnej postaci świata mody poinformował jego wieloletni partner, Philippe Venet. Kim był i czym zasłynął?

Kim był Hubert de Givenchy?

Urodził się w arystokratycznej rodzinie 20 lutego 1927 w Beauvais. Choć rodzice pragnęli, by został prawnikiem, on od małego interesował się sztuką. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych w Paryżu, po czym zdobywał doświadczenie pracując u Jacques'a Fatha, Luciena Lelonga oraz Elsy Schiaparelli. Swój dom mody utworzył w 1952 roku i przez kolejne 50 lat pracował na markę, która dziś jest rozpoznawalna na całym świecie. Na emeryturę przeszedł w 1995 roku.

Hubert de Givenchy znany był m.in. z eleganckich projektów i wieloletniej przyjaźni z Audrey Hepburn. Według aktorki był on „kimś więcej niż projektantem, był twórcą osobowości”. To w legendarnej czarnej sukni właśnie jego projektu artystka wystąpiła w filmie Śniadanie u Tiffany'ego. Za stroje do filmu Zabawna buzia Hubert otrzymał nawet nominację do Oscara. Twórca ubierał również Jacqueline Kennedy Onassis, Grace z Monaco, Bunny Mellon, Babe Paley, Jane Fondę czy Deedę Blair.

Suknia Huberta de Givenchy, w której Audrey Hepburn wystąpiła w filmie „Śniadania u Tiffaniego”, 1961.

Suknia Huberta de Givenchy, w której Audrey Hepburn wystąpiła w filmie „Śniadania u Tiffaniego”, 1961.
Fot. ons.pl

Audrey Hepburn i Hubert de Givenchy w latach 60.

Wystawa kreacji Hubert de Givenchy, La Cité de la dentelle et de la mode w Calais
Fot. Materiały prasowe/kolekcja Hubert de Givenchy

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANNA I TOMASZ SEKIELSCY – znany dziennikarz mówi o żonie, że jest jak… „żona mafiozo”. Dlaczego? BERENICE MARLOHE – kim by została, gdyby nie rola dziewczyny Bonda? MEGHAN i HARRY w osobistej krucjacie przeciwko brytyjskiej monarchii. REMIGIUSZ MRÓZ o tym, jak zarobił pierwszy milion, gdzie szuka natchnienia i o końcu miłości.