historia „sukienki zemsty” małej czarne księżnej Diany
Fot. East News, Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Jak powstała jedna z najsławniejszych kreacji księżnej Diany?

Oto niezwykła historia „sukienki zemsty”!

Marcin Brzeziński 30 marca 2020 15:29
historia „sukienki zemsty” małej czarne księżnej Diany
Fot. East News, Getty Images

Poznajcie niezwykła historię „sukienki zemsty” księżnej Diany! Ale zanim ją poznamy, przypomnijmy sobie przez chwilę, jak zmieniał się styl Królowej ludzkich serc. Przed zaręczynami Diany Spencer składała się głównie z przestarzałej garderoby, charakterystycznej dla dobrze urodzonych panien. Po ślubie z następcą tronu księżna porzuciła bufiaste rękawy i niemal barokowe kreacje na rzecz podkreślających jej doskonałą sylwetkę kostiumów i sukni. Nie wszystkim się to podobało i Diana coraz częściej była krytykowana za swój styl. Księżna Grace powiedziała jej wtedy: „Nie martw się, potem będzie znacznie gorzej”. Miała rację. Diana po latach wyznała:

Choćbym nie wiem, jakbym się starała, albo będą mi zarzucać, że za dużo wydaję na stroje, albo że ciągle chodzę w tym samym. Najlepiej by było, gdyby przestali o tym gadać

Tak się nigdy nie stało.

Nowe szaty księżnej Diany

Z biegiem lat księżna zaczęła pozwalać sobie na jeszcze więcej. Na okazje wieczorowe wybierała kolorowe kreacje, bogato zdobione, czasem aż ekstrawaganckie. Podobno w swojej garderobie księżna miała tysiąc sukni zaprojektowanych przez Catherine Walker. Pokochała też kreacje domu mody Christian Dior, a z torebką Lady Dior praktycznie się nie rozstawała. W tym czasie poznała też swego ulubionego szewca. Był nim Jimmy Choo. Jej obcasy stawały się coraz wyższe i… wbrew dworskiej etykiecie zrezygnowała zrezygnowała z noszenia rękawiczek i kapeluszy. Pokaźne dekolty swoich sukni przysłaniała wysiadając z samochodu małą torebką. Do historii mody przeszło parę jej kreacji. A były to m.in. bluzka z kokardą, w której wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem w roku 1981, kreacja ślubna zaprojektowana przez Davida Emmanuela, suknia z niebieskiego aksamitu projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu w roku 1986… i właśnie czarna „sukienka zemsty”, którą założyła w 1994 roku, dzień po tym jak świat dowiedział się o romansie księcia Karola z Camillą Parker Bowles.

Bluzka bluzka z kokardą, w której Diana wystąpiła w dniu ogłoszenia jej zaręczyn z księciem Karolem, 1981.

Kreacje księżnej Diany na wystawie w Londynie
Fot. Pinterest, materiły prasowe

Suknia projektu Victora Edelsteina, w której księżna Diana tańczyła z Johnem Travoltą na przyjęciu w Białym Domu, 1986.

Kreacje księżnej Diany na wystawie w Londynie
Fot. East News, materiały prasowe

Jak powstała „Sukienka zemsty” księżnej Diany?

Książę Karol i księżna Diana byli wtedy w oficjalnej separacji. W czerwcu 1994 syn królowej Elżbiety II postanowił wzmocnić swój nadwątlony wizerunek udzielając telewizyjnego wywiadu. Jednak wywiad przyniósł wręcz odwrotny efekt. Na pytanie czy był wierny swojej żonie odpowiedział „Tak, dopóki nasz związek nie rozpadł się ostatecznie”. W ten sposób publicznie przyznał się do złamania przysięgi małżeńskiej, a księżna Diana została publicznie upokorzona. Wszyscy spodziewali się, że po takim skandalu żona księcia Karola pozostanie przez dłuższy czas w ukryciu. Ona jednak postąpiła inaczej. Tego samego dnia wybrała się na przyjęcie organizowane przez miesięcznik Vanity Fair. Najważniejsze jednak, jaką kreację wybrała na tę okazję. Początkowo miała to być sukienka Valentino, ale w ostatniej chwili księżna Diana zmieniła decyzję. I cały świat zobaczył ją w seksownej czarnej kreacji z odkrytymi ramionami projektu Christiny Stambolian. Wbrew temu co się powszechnie uważa, sukienka nie była wcale nowa. Urodzona w Grecji projektantka uszyła ją dla księżnej trzy lata wcześniej i sukienka spokojnie wisiała w garderobie czekając na swoją okazję. Aż się doczekała.
Minęło prawie trzydzieści lat. Dziś z całą pewnością możemy powiedzieć, że sukienka księżnej Diany przeszła do historii. Jej znaczenie być może najlepiej komentuje wypowiedź John Galliano, który powiedział o Dianie: „Zawsze czułem, że ona naprawdę wie, jak używać mody jako języka i pozwalać ubraniom mówić w swoim imieniu, kiedy sama mówić nie mogła, tak jak czyniły to aktorki w niemych filmach”.

Księżna Diana w kultowej czarnej „sukience zemsty”.

historia „sukienki zemsty” małej czarne księżnej Diany
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.