Anja Rubik
Fot. 25 magazine
VIVA! Tylko u nas

Pięć zmysłów Anji Rubik. "Albo wulgarność, albo pruderia. Ja chcę dawać zmysłowość"

MA 25 września 2015 14:05
Anja Rubik
Fot. 25 magazine

"Pięć zmysłów" - tak zatytułowany jest najnowszy, czwarty numer magazynu "25", którego  redaktorem naczelnym jest Anja Rubik. Skąd wzięła do niego inspirację?

 

Natchnienie znalazła w powieści fantastycznonaukowej autorstwa amerykańskiego pisarza Roberta A. Heinleina – "Obcy w obcym kraju". Książka opowiada o człowieku wychowanym przez Marsjan, który wraca na planetę Ziemia i stara się dopasować do tutejszych warunków życia, m.in. poprzez naukę odczuwania wszystkimi pięcioma zmysłami.

 

25 magazine
Fot. 25 magazine

Na zdjęciu: Okładka numeru "Five senses"

 

25 magazine
Fot. 25 magazine

Na zdjęciach: Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk - to wokół nich Rubik zbudowała zawartość numeru

 

Po lekturze zdecydowałam, że chcę iść w tym kierunku. Dodatkowym bodźcem do stworzenia zmysłowego numeru była praca nad moimi perfumami Original. Komponowanie nut zapachowych i badanie wpływu woni na odczucia – to tylko podsyciło moją wyobraźnię i zainspirowało do szukania odpowiedzi na trudne pytania... Czy przesyt wrażeniami w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie może w konsekwencji spowodować stępienie doznań? - opowiada nasza najpopularniejsza na świecie modelka.

Rubik zaznacza, że zafascynowała ją niewinność z jaką dziecko odbiera świat za pośrednictwem zmysłów:

Od momentu, w którym się rodzimy, zaczynamy uczyć się poprzez zmysły. Wdychamy zimne powietrze i utożsamiamy to z dyskomfortem, zaczynamy płakać. Wszystko, co wiemy o świecie jest przefiltrowane przez te receptory. Kiedy dorastamy i poruszamy się po świecie, jesteśmy zalewani dźwiękami ruchu drogowego, natłokiem informacji w social media, innymi bodźcami, które znieczulają nas na pięć zmysłów, naszych wewnętrznych przewodników, których często ignorujemy. Zafascynowała mnie idea odzyskania pięciu zmysłów.

Zuzanna Bijoch
Fot. 25 magazine

 

Zuzanna Bijoch
Fot. 25 magazine

Na zdjęciach: Gwiazdą najnowszego numeru "25" jest m.in. Zuzanna Bijoch

 

Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk - to wokół nich Rubik zbudowała zawartość numeru. Sporo miejsca poświęcono zwłaszcza zmysłowi węchu - karty magazynu "mówią" zapachem, jest też wywiad z kreatorem zapachów z Byredo Parfums. Ale redaktor naczelna zadbała też o to, by wszystkie zmysły zostały dopieszczone podczas premiery "Five senses", która odbyła się w Nowym Jorku. Salę udekorowano setkami świeczek, stoły uginały się od kwiatów, była też muzyka - gościnnie zaśpiewała Mary Komasa.

 

Na przyjęciu po raz pierwszy można było zajrzeć do środka pisma, które zapakowane jest w tekturowe pudełko, na którym widać ucho, nos, oko, dłoń, usta. A wewnątrz zmysłowe zdjęcia uznanych artystów, m. in. zdjęcia duetu Inez & Vinoodh czy Paoli Kudacki, w projekt zaangażowała się też ikona wśród modelek Guinevere van Seenus i polska gwiazda modelingu Zuzanna Bijoch, a także muzycy - Woodkid i Chromeo.

 

25 magazine
Fot. 25 magazine

Na zdjęciu: Premiera "Five senses" odbyła się w Nowym Jorku

 

Całość jest bardzo wysmakowana. Bo "25 magazine" to coś więcej niż gazeta. To połączenie mody i sztuki.

Trudno konkurować z Internetem, ale można stworzyć coś, co jest innym doświadczeniem. W mojej wizji, czasopisma zamieniają się w obiekty kolekcjonerskie, nie są już jednorazową, czasową publikacją. Dążę do tego, aby pismo było pozycją, którą chce się kolekcjonować i przeglądać w nieskończoność. By było ozdobą wnętrza, niepoddającą się upływowi czasu.

Joanna Przetakiewicz, Lucyna Szymańska
Fot. 25 magazine

Na zdjęciu: Wśród gości premiery magazynu byli m.in. Joanna Przetakiewicz z synem Filipem i Lucyna Szymańska, agentka Anji

 

Anja Rubik
Fot. 25 magazine

Na zdjęciu: Anja Rubik na premierę nowego "25" przyszła w sukience Anthony'ego Vacarello

 

 

Anja chce ze swoim "25" tworzyć wysmakowaną niszę na rynku wydawniczym. 

W mediach można dostrzec albo wulgarne przejawy seksualności, albo bardzo pruderyjną wizję kobiecego ciała. Ja pragnę, aby każdy numer przywoływał nieuprzedmiotowioną kobiecość i naturalną zmysłowość.

Numer promuje zmysłowe wideo z Andreą Diaconu w roli głównej i muzyką Antoniego Komasy. A za kamerą stanęła sama Anja. Miała bardzo konkretną wizję i nie była pewna, w jaki sposób podzielić się nią z innym twórcą. Zamiast udzielać skomplikowanych wyjaśnień, postanowiła samodzielnie zmierzyć się z tematem. I udało się wyśmienicie.

 

 

25 magazine
Fot. 25 magazine

Na zdjęciu: Na premierze gościnnie zaśpiewała Mary Komasa

 

 

 

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.