ukrainskie marki modowe, ktore warto znac brandy moda 2
Fot. mat. prasowe
o tym się mówi

5 ukraińskich marek modowych, które warto znać!

Jak je wesprzeć w czasie wojny w Ukrainie?

Barbara Łubko 1 marca 2022 15:30
ukrainskie marki modowe, ktore warto znac brandy moda 2
Fot. mat. prasowe

Ukraina walczy, a w tych trudnych należy się jej każde wsparcie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę. Także fani mody. Oprócz oczywistej pomocy, którą wszyscy niesiemy Ukraińcom, warto też przyjrzeć się bliżej ukraińskim markom. Ich obecność na światowej scenie ma przecież też symboliczne znaczenie. Tym bardziej, że ukraińscy designerzy wyróżniają się talentem i zasługują na uwagę dzięki świetnemu warsztatowi i ciekawym projektom. Oto 5 ukraińskich marek modowych, które nas zachwyciły.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraiński projektant Ruslan Baginskiy z poruszającym apelem do świata mody

Ukraińskie marki modowe - Ruslan Baginskiy

O apelu, który projektant kapeluszy Ruslan Baginskiy skierował do świata mody dopiero co pisaliśmy. Designer, który zyskał już międzynarodową sławę (jego projekty dostępne są także w Polsce, w butiku Moliera2), słynie z ciekawych nakryć głowy. Jego kapelusze i czapki noszą gwiazdy. Baginskiy zaczynał karierę jako stylista, a nakrycia głowy couture tworzył na potrzeby modowych sesji zdjęciowych. Swoją markę założył w 2015 roku we Lwowie, a obecnie jego firma ma siedzibę w Kijowie. Projektant zawsze podkreśla swoje ukraińskie pochodzenie. Debiutancka kolekcja była poświęcona rodzimej przyrodzie, lokalnemu rzemiosłu i tradycyjnym dekoracjom ślubnym w zachodniej Ukrainie.

ukrainskie marki modowe, ktore warto znac 2
Fot. mat. prasowe

Ukraińskie marki modowe - Kachorovska

Grupa Kacho została założona w 1957 roku jako producent akcesoriów, a obecnie jest prowadzona przez przedstawicielkę trzeciego pokolenia, Alinę Kachorovską. W 2015 roku Alina wprowadziła na rynek własną markę Kachorovska, która jest znana z prostych i zarazem odważnych akcesoriów. Jej buty i torebki mają minimalistyczne formy, dzięki którym są ponadczasowe.

Kachorovska jest jedną z tych ukraińskich projektantek, które do konfliktu odniosły się na Instagramie: „Mimo wszystko pozostajemy skoncentrowani i żyjemy dalej naszym życiem. Potrzebujemy waszego wsparcia teraz bardziej niż kiedykolwiek. Wzywamy społeczność światową do kontynuowania komunikacji z Ukrainą na wszystkich możliwych poziomach. Wasza pomoc w podnoszeniu świadomości na temat wojny, kupowanie towarów wyprodukowanych na Ukrainie, wspieranie ukraińskich wolontariuszy i armii oraz informowanie na wszystkich szczeblach to kroki, których potrzebujemy jak powietrza”.

ZOBACZ TAKŻE: Giorgio Armani oddał hołd walczącej Ukrainie. Pokazał swoją kolekcję w kompletnej ciszy

ukrainskie marki modowe, ktore warto znac 3
Fot. mat. prasowe

Ukraińskie marki modowe - Chereshnivska

Urodzona na Białorusi, Anastasiya Rozova w 2016 roku dołączyła do marki Chereshnivska, a w 2017 roku została jej współwłaścicielką. Denim i białe koszule o ciekawych krojach i w oryginalne printy to znaki rozpoznawcze brandu. Celem firmy jest, aby do 2024 roku połowa produktów była wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Atelier Chereshnivska znajduje się we Lwowie i niestety musiało zostać zamknięte po wybuchu wojny. Jak czytamy w komunikacie marki na Instagramie: „Mamy nadzieję, że do końca przyszłego tygodnia uda nam się odzyskać sample z salonów w Nowym Jorku i Paryżu i umieścić je również na stronie internetowej. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dostawy żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla naszych pracowników we Lwowie”.

ukrainskie marki modowe, ktore warto znac
Fot. mat. prasowe

Ukraińskie marki modowe - Frolov


Ivan Frolov, jak sam mówi tworzy modę haute couture do noszenia. Swoją markę założył w 2010 roku, w wieku zaledwie 9 lat, w trakcie studiów na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Technologii i Projektowania. Na początku dorabiał jako stylista. Frolov jest zaangażowany w działania na rzecz równości, zwłaszcza w odniesieniu do równości płci i kwestii LGBTQ+.

ukrainskie marki modowe, ktore warto znac 4
Fot. mat. prasowe

Ukraińskie marki modowe - 91Lab

91Lab to dzieło Tetiany Abramovej, absolwentki Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Abramova założyła 91Lab w 2018 roku, ale jej pierwsza marka Rito powstała jeszcze w 1991 roku. 91Lab to nowoczesny koncept - ubrania tej marki utrzymane w duchu minimalizmu. Dzianiny zachwycają detalami - uwagę przyciągają ciekawe sploty i piękne neutralne kolory. 

ZOBACZ TAKŻE: Największe drogerie w Polsce wycofują ze sprzedaży rosyjskie kosmetyki

ukrainskie marki modowe, ktore warto znac 1
Fot. mat. prasowe

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.