sesja projektanci viva 25 lat magazynu moda 1
Fot. Fot. Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek, Zuza Krajewska
tylko w vivie!

25 lat VIVY! - najpiękniejsze sesje z udziałem polskich projektantów!

Kariery wielu z nich rozwijały się na naszych oczach, a oni często gościli na stronach magazynu, pokazując swoje kolekcje…

Barbara Łubko 5 kwietnia 2022 16:30
sesja projektanci viva 25 lat magazynu moda 1
Fot. Fot. Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek, Zuza Krajewska

Od początku VIVA! współpracuje z polskimi projektantami mody. Kariery wielu z nich rozwijały się na naszych oczach, a oni często gościli na stronach magazynu, pokazując swoje kolekcje. W jubileuszowym numerze magazynu przypomnieliśmy niektóre z naszych sesji z polskimi designerami. Wybierz się z nami w stylową podróż do przeszłości.

ZOBACZ TAKŻE: Od 25 lat jesteśmy z Wami. Przypominamy 20 przełomowych sesji VIVY!

Polscy projektanci w VIVIE! - Tomasz Ossoliński

Choć zadebiutował w wieku 16 lat damską kolekcją, to jego znakiem firmowym stały się męskie garnitury. Krawiec gwiazd – Tomasz Ossoliński w 2019 roku wprowadził linię ready-to-wear, która dostępna jest też on-line. Anję Rubik ubierał na koncert z okazji 40-lecia pracy twórczej Zbigniewa Preisnera. „Dwadzieścia dziewięć lat temu, podczas pracy nad moją pierwszą kolekcją, towarzyszyła mi muzyka Zbigniewa Preisnera. Nie przypuszczałem wówczas, że kiedyś będę ubierał jedną z najlepszych supermodelek świata na taką okazję. Trzy projekty w kolorach: białym, niebieskim i czerwonym (inspirowane tryptykiem Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory”) powstały w pięć dni w 2019 roku w trakcie dyskusji i przymiarek z Anją”, wspomina dziś Ossoliński. My udokumentowaliśmy ten moment na łamach VIVY!

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 4
Fot. Fot. Marcin Kempski/I Like Photo

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Paprocki&Brzozowski

Marcin Paprocki i Mariusz Brzozowski od 2000 roku tworzą artystyczny duet. Ich projekty pokochały Polki. Powód? Zaskakują niebanalną konstrukcją, detalami i wyborem ciekawych tkanin. W 2010 roku wprowadzili linię basic. Od 2019 roku w warszawskiej Elektrowni Powiśle działa ich nowy butik. Paprocki & Brzozowski projektują też suknie ślubne. W 2014 roku na „wielki dzień” ubrali Joannę Koroniewską. W 2015 roku razem wystąpili w sesji dla VIVY! „To jedna z naszych ukochanych sesji! Klimat miejsca, bohaterka i genialna ekipa to był wyjątkowy miks, którego efektem były przepiękne zdjęcia. Nadal się nimi zachwycamy!”, mówią dziś panowie Marcin i Mariusz.

CZYTAJ TEŻ: Beata Ścibakówna i Jan Englert – bohaterowie naszej pierwszej okładki 25 lat później!

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 3
Fot. Fot. Zuza Krajewska

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Gosia Baczyńska

Zmysłowe, wręcz magiczne – takie są kreacje, które tworzy Baczyńska. Projektuje od 1997 roku. Była pierwszą polską designerką zaproszoną przez Francuską Federację Mody do prezentacji swoich kolekcji podczas pokazów prêt-à-porter podczas Paris Fashion Week. Na swoim koncie ma też projekty kostiumów do opery i teatru. W 2009 roku Baczyńska zaprosiła VIVĘ! do swojego warszawskiego atelier: „Foto powstało na początku istnienia mojego nowego atelier przy Floriańskiej. Suknia, nad którą pracujemy na tym zdjęciu, została potem zaprezentowana w Galerii Porczyńskich”, zdradza Baczyńska.

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 8
Fot. Fot. Paweł Bownik

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Maciej Zień

Jak sam mówi, jego powstała w 2000 roku marka stworzona została w hołdzie dla zmysłowości kobiecego ciała. Zień projektuje kreacje dla największych polskich gwiazd, a jego stroje od początku kojarzą się z luksusem. Nigdy więc nie mogło zabraknąć ich na łamach VIVY! W 2008 roku towarzyszyliśmy Zieniowi w wyjątkowym wydarzeniu: „Ta sesja z mojego pokazu prêt-à-porter w Paryżu przywodzi mi na myśl beztroskie, wspaniałe lata, za którymi szczególnie teraz tak tęsknię”, mówi dziś projektant. Zień z powodzeniem nie tylko ubiera kobiety, ale też… wnętrza. Projektuje wystrój i akcesoria.

ZOBACZ TAKŻE: Wiek to tylko liczba! Wyjątkowe wydanie VIVY! z pięcioma okładkami

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 7
Fot. Fot. Marcin Kokowski

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Joanna Przetakiewicz

Pierwsza kolekcja założonej przez Joannę Przetakiewicz marki La Mania została pokazana w 2010 roku. Według Przetakiewcz strój ma odzwierciedlać charakter kobiety, która go nosi, i zarazem dodawać jej pewności siebie. W kolekcji La Manii znajdziemy też casualowe propozycje, między innymi dresowe komplety. W 2012 roku Joanna pozowała do VIVY! „To były piękne czasy! Beztroskie, szczęśliwe, kreatywne. Oby wróciły jak najszybciej. Pamiętam tę sukienkę Azzedine Alaïa – z konstruktorami zawsze omawialiśmy najlepsze modele ze światowych wybiegów”.

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 2
Fot. Fot. Kasia Bobula

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Agnieszka Maciejak

Jej legginsy ze skórzanymi wstawkami to znak rozpoznawczy marki. Nosiła je nawet Sharon Stone! Niewielu designerów ma tak wyrazisty styl, że ich projekty można od razu rozpoznać. Maciejak należy do tego grona. „Niektórzy uważają, że ubieram się awangardowo. Dla mnie to jednak raczej klasyka”, mówi przewrotnie projektantka. Nas jej projekty fascynują od dawna. „VIVA! tworzy kulturę mody. Zawsze jest ze mną w moich kreatywnych działaniach. Dzięki pełnej pasji redakcji świat twórców i świat ludzi wrażliwych na kreatywność mogą się spotkać na jej łamach”, mówi Maciejak. Dziękujemy!

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 5
Fot. Fot. Kasia Bielska

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Łukasz Jemioł

Łukasz Jemioł własną markę stworzył w 2007 roku, mając zaledwie 24 lata. Jego projekty charakteryzują się elegancją z nutą nonszalancji. Designer jest mistrzem casualowych looków na co dzień, ale i na czerwonym dywanie niejednokrotnie mogliśmy podziwiać gwiazdy w jego kreacjach. W 2017 roku sfotografowaliśmy Jemioła przy pracy nad kolekcją: „Tę sesję wspominam szczególnie, gdyż dotyczy backstage’u mojej pracy. Pokazanie procesu twórczego nad modelami, miary oraz przygotowań do pokazu to pamiątka na zawsze”, przyznaje projektant.

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 6
Fot. Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Izabela Łapińska

Mistrzyni detalu – Łapińska, projektantka, która zadebiutowała w 2004 roku, od początku stawia na ciekawe wykończenia i ręcznie robione zdobienia. Słynie z ultrakobiecych looków, które mają ponadczasowy charakter. Jej pensjonarka z koronkowymi wstawkami to od lat hit. W 2009 roku po pokazie w Paryżu nawiązała eventową współpracę z domem mody Hermès. „Po powrocie z Paryża VIVA! prezentuje moją kolekcję w bajkowej scenerii pałacu. Pozuję do zdjęć wspólnie z piękną córką Małgosi Foremniak”, wspomina projektantka. Atelier Łapińskiej znajduje się w Warszawie, a butik on-line na stronie izabelalapinska.com. 

sesja projektanci viva 25 lat magazynu 1
Fot. Fot. Zuza Krajewska & Bartek Wieczorek

Polscy projektanci w „VIVIE!” - Ania Kuczyńska

Szykowny minimalizm – moda, którą tworzy Kuczyńska, opiera się na prostocie. Kobiecość interpretuje z dozą nonszalancji. Jej oversize’owe torby to od lat must have w szafach polskich fashionistek. W 2017 roku sfotografowaliśmy ją przy pracy nad kolekcją Black Celebration. „Zdjęcie zostało zrobione w moim studio. Moodboard, nad którym pracowałam, dotyczył kolekcji inspirowanej Depeche Mode i polską muzyką jazzową. Bawełniane i batystowe ubrania skontrastowałam z jedwabiami malowanymi ręcznie przez artystki współpracujące z dawną fabryką jedwabiu Milanówek”, opowiada nam dziś Ania.

sesja projektanci viva 25 lat magazynu
Fot. Fot. Piotr Stokłosa

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.