Reklama

Radosław Sikorski i Anne Applebaum są małżeństwem od 1992 roku. On walczy o polskie sprawy w Europarlamencie i stara się o fotel prezydencki z ramienia KO, ona skupia się na wsparciu kobiet. Kim jest żona polityka, u której boku zaznał prawdziwego szczęścia i miłości? Od niemal 40 lat mieszka w Polsce i przyznaje wprost: „dziś mogę śmiało powiedzieć, że tutaj jestem u siebie”.

Reklama

Artykuł aktualizowany 13.11.2024 r.

[Ostatnia publikacja na Viva Historie i VUŻ-u 14.11.2024 r.]

Kim jest Anne Applebaum?

Anne Applebaum urodziła się 15 lipca 1964 roku w Waszyngtonie, w amerykańskiej rodzinie żydowskiego pochodzenia. Z zawodu jest dziennikarką oraz historyczką. Studiowała historię ZSRR na prestiżowym Uniwersytecie Yale. Uzyskała tytuł magistra stosunków międzynarodowych w London School of Economics, uczyła się też na uniwersytecie Oxford.

Jednak największy sukces osiągnęła dopiero po przeprowadzce do Polski. Anne Applebaum jest autorką licznych książek oraz uznaną dziennikarką i publicystką. Pięła się po kolejnych szczeblach kariery, zaczynając jako korespondentka z Warszawy pisma "The Economist" w 1988 roku, aż w końcu została zastępczynią redaktora naczelnego tygodnika "The Spectator".

Żona Sikorskiego ma na koncie wiele pozycji, które odbiły się szerokim echem na rynku międzynarodowym. Napisała m.in. "Między Wschodem a Zachodem", nagrodzoną w 1996 roku nagrodą im. Adolpha Bentincka. Za "Gułag" wydany w 2003 roku otrzymała z kolei Nagrodę Pulitzera w kategorii "General nonfiction". W 2013 roku wyróżnienie otrzymała książka Applebaum "Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944-1956".

Radosław Sikorski, Anne Applebaum. Warszawa 03.06.2014.
Radosław Sikorski, Anne Applebaum. Warszawa 03.06.2014. Fot.. Bartosz KRUPA/East News

Życie prywatne Anne Applebaum

Anne Applebaum od ponad trzech dekad jest związana z Radosławem Sikorskim. Para doczekała się dwójki synów: Aleksandra i Tadeusza. Poznali się, gdy publicystka przeprowadziła się do Polski pod koniec lat 80. "Pochodziliśmy z mężem z różnych krajów. Ja, Amerykanka o korzeniach żydowskich, on Polak", wspominała. Początkowo łączyła ich tylko praca. Ślub wzięli w 1992 roku. Od tamtego czasu para nie wyobraża sobie, aby ich losy mogły potoczyć się inaczej.

"W Polsce jest mój jedyny dom, jaki stworzyłam w dorosłym życiu. Nie mam innego. Kiedy przyjechałam tu po raz pierwszy pod koniec 1986 roku, Polska mnie zachwyciła. To był wtedy oczywiście kompletnie inny kraj. Z jednej strony puste sklepy, bieda, szarość i milicja na ulicach. A z drugiej podziemna „Solidarność”. Wystarczyło wejść głębiej, żeby poznać fantastycznych ludzi opozycji, którzy prowadzili intensywne życie intelektualne, toczyli ciekawe polityczne spory. Dla mnie, dziennikarki, tamta Warszawa była po prostu bardzo interesującym miejscem do życia. Była wyzwaniem z intelektualnego punktu widzenia. Czułam nadchodzące wielkie zmiany i chciałam być ich częścią. Tu działa się historia. Nie przyszło mi do głowy, żeby stąd wyjechać" — wspominała w rozmowie z Beatą Nowicką dla VIVY!.

Radosław Sikorski i Anne Applebaum z synami,
Radosław Sikorski i Anne Applebaum z synami, fot. Engelbrecht/AKPA

Fragment wywiadu Beaty Nowickiej z Anne Applebaum – VIVA! 01/2022

Nie musiała Pani o siebie walczyć.

Ale jestem bardzo wdzięczna kobietom z poprzednich pokoleń, które walczyły. I mam ogromny respekt dla tych, które wciąż walczą. Moja koleżanka, znana turecka pisarka Elif Şhafak, jest bardzo zaangażowana w ruchy feministyczne w Turcji i rozumiem, dlaczego ona to robi. Mam szacunek dla kobiet w Polsce. Zawsze byłam na marszach Strajku Kobiet. Radek ma program radiowy, Wolne Radio Europa, przeprowadzał wywiady z liderkami ruchu. Z moimi dwiema siostrami mamy taki zwyczaj, że zamiast robić sobie prezenty świąteczne, każda daje pieniądze na jakiś cel charytatywny: ja wybieram go siostrom, a one mnie. W tym roku wybrałam właśnie Strajk Kobiet. To nie jest mój ruch, ale uważam, że jest bardzo ważny i popieram go, jak mogę.

imgF4fNDO-cf8d359
Olga Majrowska

Symboliczny paradoks… Polski paszport zyskał siłę, Polki straciły kontrolę nad swoimi prawami.

Niestety pod tym względem jest dużo gorzej, ponieważ mamy u władzy partię, która niejako z definicji jest przeciwko prawom kobiet. To jest część jej ideologii. Próba stworzenia „ideału”, któremu wszyscy Polacy muszą się podporządkować. Narzucenia modelu rodziny i modelu życia jako jedynego akceptowalnego przez władzę. Jestem temu głęboko przeciwna. Bo mogą być różne modele rodziny, różne style życia i wszyscy możemy żyć razem, mimo tego że nie wszyscy robimy to samo. Chciałabym żyć w społeczeństwie, gdzie różnice są akceptowane.

Większość z nas również. I gdzie tolerancja nie jest pustym słowem.

Ja mam tolerancję dla bardziej konserwatywnych modeli życia, ale ich wyznawcy muszą być tolerancyjni dla mnie. Inaczej nie przeżyjemy razem. Kiedy tu przyjechałam ponad 30 lat temu, zaimponowała mi odwaga Polaków. Ta odwaga wciąż jest. Wśród polityków, dziennikarzy, lekarzy, ale przede wszystkim zwykłych ludzi. Pamiętam, jak poszłam na Strajk Kobiet w Szubinie, mieście niedaleko naszego domu. Demonstrowało jakieś 500 osób, większość przed trzydziestką, może nawet młodszych, to było budujące. Jeśli kobietom nie podoba się ich sytuacja osobista czy polityczna, muszą pomyśleć, co można z tym zrobić, jaki wkład może wnieść każda z nas osobiście. Możemy wyjść na ulicę, protestować, ale możemy też zapisać się do partii politycznej, działać, próbować coś realnie zmienić. Potrzebujemy więcej silnych, aktywnych kobiet w sferze publicznej, które mają pewność siebie i wiedzą, czego chcą.

[…]

Anne Applebaum z mężem Radosławem, 2008 rok

NZ. Radoslaw Sikorski, Anne Applebaum Wreczenie nagrod miesiecznika Zwierciadlo - Krysztalowe Zwierciadla 2008, Wa-wa, 17.06.2008,Image: 423916196, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Radoslaw Nawrocki / Forum
Radoslaw Nawrocki / Forum

Powiedziała Pani niedawno: „Pesymizm nie jest odpowiedzialny”.

Tak uważam. Widzenie przyszłości w czarnych barwach jest nieodpowiedzialne, szczególnie w odniesieniu do naszych dzieci. Nie można im powtarzać, że wszystko jest skończone, że demokracja już nie ma szans, że autokratyczne kraje, jak Rosja czy Chiny, teraz będą miały najwięcej wpływów, że nic nie możemy zrobić. Przyszłość nie jest zdeterminowana żadnymi regułami historycznymi. Wszystko, co się zadzieje jutro, jest efektem tego, co robimy dzisiaj. Zawsze można zmienić sytuację i tu jest rola dla każdego. Nihilizm, cynizm, pesymizm to są właśnie cechy ludzi, którzy mieszkają w autorytarnym kraju, gdzie mają poczucie beznadziei. Dezinformacja rosyjska nie polega na tym, że Rosja jest promowana jako wielkie państwo. Dezinformacja polega na tym, że próbuje się wmówić ludziom, że nic nie wiedzą, nic nie rozumieją, w związku z tym niczego nie mogą zrobić. Ja myślę, że zawsze można zrobić coś pozytywnego, pożytecznego i żyć lepiej. „Life is better, if you do something positive”. To jest też patent na dobre, wartościowe i szczęśliwe życie. Zrobić coś pozytywnego.

[...]

Reklama
imgLU3Xi6-393de06
Olga Majrowska
Reklama
Reklama
Reklama