Reklama

Miała spokojne życie. Była ekspedientką w jednym z krakowskich sklepów i nie myślała, że w przyszłości może stanąć na wybiegu. Krystyna Żyła największą sławę zyskała dzięki udziałowi w konkursie Miss Polonia w 1958 roku. Niedługo potem całą Polskę obiegła tragiczna wiadomość o śmierci modelki. Czy był to nieszczęśliwy wypadek? A może samobójstwo bądź morderstwo? Czy wicemiss Polonia na pewno zginęła? Poznajcie tajemniczą historię.

Reklama

Krystyna Żyła — Kim była? Wybory Miss Polonia i kontrowersje z tym związane

We wrześniu w 1958 roku odbyły się drugie wybory Miss Polonia. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Z tego powodu sprzedano więcej biletów, niż zakładano. Warszawski Torwar był wówczas pełny. Nie wszystko jednak poszło zgonie z planem, ponieważ przez nadmierną ilość osób nastąpił chaos. Co więcej, wybory Miss zaczęły się z dużym opóźnieniem. Dlatego też ludzie się niecierpliwili. Gdy wydarzenie oficjalnie się zaczęło, największe zainteresowanie wzbudziła Krystyna Żyła. Szybko skradła serca widowni i stała się ulubienicą publiczności.

Kim była piękna Krystyna Żyła? Pochodziła z Kobierzyna spod Krakowa. 18-latka była piękną zgrabną brunetką. Zachwycała urodą i skromnością. Uchodziła wówczas za dziewczynę z sąsiedztwa.

Gdy wszystkie uczestniczki się zaprezentowały, ogłoszono wyniki konkursu. Nie obeszło się jednak bez kontrowersji. Dlaczego? Ponieważ na samym początku wyczytano imię i nazwisko zwyciężczyni, a nie wicemiss, jak było to w poprzednich latach. Widownia nie ukrywała niezadowolenia, ponieważ nie wygrała ich faworytka.

Jurorzy, tacy jak Jan Brzechwa, reżyser Jerzy Kawalerowicz czy aktor Adam Hanuszkiewicz zdecydowali, że to właśnie 19-letnia Zuzanna Cembrowska z Warszawy powinna otrzymać ten tytuł, ponieważ już wcześniej występowała na scenie. Przypomnijmy, że z zawodu była tancerką.

Ta decyzja nie spodobała się publiczności. Ludzie stwierdzili, że konkurs był ustawiony. Nie zabrakło też przepychanek czy zamieszek. Zwyciężczynię obrzucono pomidorami. Co więcej, fani Krystyny Żyły przewrócili nawet wóz transmisyjny. Te wydarzenia sprawiły, że o wyborach Miss Polonia mówiono przez długi czas. Komunistyczne władze postanowiły to wykorzystać. Władysław Gomułka oznajmił wówczas, że konkurs zostaje zawieszony. Ta przerwa trwała aż 25 lat aż do 1983 roku, czyli do zakończenia stanu wojennego.

CZYTAJ TEŻ: Przyjaciel wyprawił im wesele w pociągu... Oto tajemnice relacji Edyty Wojtczak i Stanisława Mikulskiego

Krystyna Żyła, Zuzanna Cembrowska, Warszawa 1958 rok, II powojenne wybory Miss Polonia

Andrzej Wiernicki / Forum

Tajemnice wokół śmierci Krystyny Żyły

Po wyborach Miss Polonia Krystyna Żyła przyjechała do rodzinnego domu, który znajdował się w Kobierzynie pod Krakowem. Nie zamierzała się zamartwiać. Wróciła również do pracy w sklepie. Okazało się, że zainteresowaniem ludzi cieszyła się tylko chwilę. Jednak wszystko zmieniło się niedługo przed świętami Bożego Narodzenia, czyli 16 grudnia 1958 roku. Wtedy na pierwszych stronach gazet pojawiły się artykuły o śmierci słynnej wicemiss Polonia.

Jak informowała prasa, Krystyna Żyła miała wypaść z okna warszawskiego Grand Hotelu. Później rozpoczęło się śledztwo, aby ustalić, co tak naprawdę się wydarzyło. Czy był to nieszczęśliwy wypadek? Samobójstwo? A może morderstwo? Nigdy do końca nie poznaliśmy prawdy...

Z biegiem czasu pojawiało się coraz więcej plotek i mitów na temat tajemniczej śmierci wicemiss Polonia. Zastanawiano się, czy za całą akcją stali wysoko postawieni urzędnicy partyjni. Jeszcze większy niepokój wzbudził fakt, że śledztwo było prowadzone przez MSW, a nie przez milicję. I to miało potwierdzać wszystkie plotki. Inne osoby natomiast twierdziły, że nikt nie chciał na poważnie podejść do tego wypadku. Sugerowano również, że władzom zależało jedynie na wyciszeniu sprawy.

Po 40 latach od tragicznego wydarzenia na nowo poruszono ten temat. Dziennikarka Barbara Jagiełło kolejny raz nagłośniła sprawę. Zaczęli się do niej zgłaszać rzekomi świadkowie tragicznego zdarzenia. Co ciekawe, ich zeznania pokrywały się szczegółami, o których plotkowano niedługo po śmierci Krystyny Żyły. Prawda jednak zaskoczyła wszystkich...

Rzeczywiście informacje dotyczące imienia i pochodzenia się zgadzały, jednak najwięcej wątpliwości wzbudzało nazwisko. Ofiara nazywała się Kopeć, Krystyna Kopeć. Miała zaledwie 16 lat i według różnych informacji lubiła towarzystwo starszych mężczyzn. Tamtego dnia spotkała się z filmowcami, którzy zapewniali ją, że czeka na nią kariera aktorska. Doszło wówczas do pomyłki. Krystyna Żyła nie była ofiarą...

Tutaj jednak narodziło się kolejne pytanie: dlaczego wicemiss Polonia nigdy nie zaprzeczyła informacjom o jej śmierci? Odpowiedzi na to pytanie już nigdy nie poznamy, ponieważ Krystyna Żyła zmarła w 1981 roku w wieku 43 lat. Na tym jednak nie koniec. Po dwóch latach od wyborów Miss Polonia doczekała się córki. Wychowali ją jednak dziadkowie. Po kolejnych dwóch latach doczekała się kolejnej pociechy, którą postanowiła oddać do domu dziecka. Niestety, uczestniczka pamiętnego konkursu nigdy nie zrobiła kariery. Gdyby wykorzystała szansę i sympatię ludzi, może jej życie potoczyłoby się inaczej?

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwsza żona Zbigniewa Zamachowskiego była młodsza o 9 lat, zostawiła go dla kobiety... Tak wyglądało ich małżeństwo

Reklama

Krystyna Żyła, 1958 rok, Warszawa, Torwar. WYBORY MISS POLONIA

FOT. TADEUSZ ROLKE / Agencja Wyborcza.pl
Reklama
Reklama
Reklama