Barbara Borys-Damięcka nie żyje
Fot. Gałązka/AKPA
POŻEGNANIE

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senatorka odeszła w wieku 85 lat

„Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi", pisze Borys Budka

Karol Sowa 9 czerwca 2023 17:31
Barbara Borys-Damięcka nie żyje
Fot. Gałązka/AKPA

Dziś media obiegła bardzo smutna informacja. Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, słynna reżyserka teatralna i telewizyjna. Od 2007 roku sprawowała funkcję senatorki RP. Tragiczne wieści przekazał w mediach społecznościowych szef klubu Koalicji Obywatelskiej — Borys Budka.

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka

Bardzo smutną informację przekazał niedawno Borys Budka. Na swoim Twitterze napisał: „Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci", czytamy. Następnie głos zabrała wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. „Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze… Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać.", wyznała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: O jej śmierci pisała cała Polska. Po 40 latach wszyscy poznali prawdę... Jakie tajemnice skrywała Krystyna Żyła?

Barbara Borys-Damięcka nie żyje
Fot. Niemiec/AKPA

Barbara Borys-Damięcka — kariera

Ukończyła Wydział Organizacji Produkcji i Reżyserii Państwowej w Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W latach 1958-1997 pracowała w TVP. Tam była asystentką reżysera, reżyserką, a później dyrektorką Działu Realizacji Telewizyjnej. Następnie awansowała na wiceprezeskę TVP, szefową Zespołu TVP oraz doradczynię Zarządu TVP. Nie każdy też pamięta, że od 1997 roku do 2008 roku była dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru Syrena w Warszawie. Natomiast od 2007 roku była senatorką RP. 

Całej rodzinie składamy najszczersze wyrazy współczucia. 

CZYTAJ TEŻ: Michael J. Fox o chorobie Parkinsona: „Nie mam wielkich oczekiwań, ale wierzę, że będzie dobrze”

Barbara Borys-Damięcka, Koncert galowy poświęcony Wojciechowi Młynarskiemu
Fot. Podlewski/AKPA

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.