Festiwal Filmowy w Gdyni 2017, filmy
Fot. Mat. prasowe
ZE ŚWIATA FILMU

Znamy zwycięzców 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni!

Olga Figaszewska 23 września 2017 21:00
Festiwal Filmowy w Gdyni 2017, filmy
Fot. Mat. prasowe

Trwa gala finałowa 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas festiwalu wręczone zostaną Złote Lwy, czyli nagroda Konkursu Głównego, nagrody Konkursu Kina Niezależnego oraz Konkursu Młodego Kina. Do Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017 zakwalifikowano 50 filmów. Poznajcie wyniki!

 

Zobacz też: Dygant, Woźniak-Starak, Kalczyńska i inni... Zobaczcie, jak gwiazdy prezentowały się na gali TVN-u w Gdyni!

Polecamy:  Premiera filmu Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krazue "Ptaki śpiewają w Kigali" przyciągnęła gwiazdy. Zobaczcie kto pojawił się w kinie 

 

Na finał festiwalu przybyli: Monika Olejnik z partnerem, Agnieszka Woźniak-Starak wraz z mężem, Magdalena Boczarska, Krzysztof Zanussi, Ewa Braun, Agnieszka Grochowska, Kasia Adamik, Tomasz Ossolinski, Dorota Williams, Jakub Gierszal, Marysia Sadowska i wielu innych. 

 

Kto wygrał 42. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni? 

Tegoroczny Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni to przede wszystkim kino świadomych, ambitnych i utalentowanych kobiet - prawdziwych artystek. Uroczystą galę poprowadzili Anna Czartoryska-Niemczycka i Antoni Królikowski. Wydarzenie uświetnia orkiestra pod batutą Grzecha Piotrowskiego.

 

Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymuje Jerzy Gruza. Reżyser odbierając nagrodę nie krył swojego wzruszenia. Podczas podziękowań nie obyło się bez anegdot! „Zawsze są podziękowania. Pamiętam kilkanaście podziękowań. Ja tez chce podziękować ale pewnej osoby której nawet nie znam. To pewna pani od festiwalu. Przeprowadziła ze mną wywiad. Nie miał on nic wspólnego z życiem. Ale... ta pani wyslala mi wywiad i byłem zdumiony. Zawarła w sposób logiczny 60 lat mojego życia. Bardzo Pani gratuluję! Jedna tylko rzecz. Zapomniała pani ze to ja sprowadziłem ten festiwal do Gdyni i to była słuszna decyzja (...) to miejsce zaczęło kwitnąć, mamy budynek szkoły filmowej, wyciąg na kamienna górę jest oznaka ze pniemy się do góry wszystko się zaczęło od Gdyni. Będę opowiadał anegdoty. Nie wypchnięcie mnie”, powiedział.

 

Konkurs Inne Spojrzenie. To kino eksperymentujące, poszukujące nowych form wyrazu. Nagrodę wręczyli Lech Majewski i Agnieszka Smoczynska. Złoty Pazur otrzymuje reżyser Norman Leto za film „Photon”.

 

Wśród filmów krótkometrażowych, nagrodę główną otrzymał Damian Kocur za film Nic nowego pod słońcem”. Film Łukasza Palkowskiego, „Najlepszy” był jednym z najbardziej oczekiwanych filmów głównego konkursu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i otrzymał nagrodę publiczności.

 

Debiut reżyserski: Jagoda Szelc za „Wieża. Jasny dzień”.

Profesjonalny debiut aktorski: Kamila Kamińska, film „Najlepszy”

Charakteryzacja: Janusz Kaleja za film „Pokot”

Kostiumy: Agata Culak za film „Zgoda”

Drugoplanowa rola kobieca: Magdalena Popławska za film „Atak paniki”. Niestety nie pojawiła się na gali.

Drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat za film „Amok”

Muzyka: SANDRO DISTEFANO za film „Człowiek z magicznym pudełkiem”

Scenografia: Marek Warszewski za film „Najlepszy”

ZdjęciaLennert Hillege za film „Pomiędzy słowami”

Montaż:  Katarzyna Leśniak za „Ptaki śpiewają w Kigali”

Dźwięk: Jan Schermer, Maciej Pawłowski i Mirosław Makowski za film „Pomiędzy słowami”

Scenariusz: Jagoda Szelc za film „Wieża. Jasny dzień”


Pierwszoplanowa rola męska: Dawid Ogrodnik, za film „Cicha noc”

Najlepsza rola kobieca: Eliane Umuhire i Jowita Budnik za „Ptaki śpiewają w Kigali”

Reżyseria: Kasia Adamik i Agnieszka Holland za „Pokot”

 

SREBRNE LWY: Joanna Kos-Krauze za film „Ptaki śpiewają w Kigali”

Joanna Kos-Krauze ogłosiła, że nagrodę pieniężną przeznacza na Kulturę Niepodległą. 

ZŁOTE LWY:  Piotr Domalewski za film „Cicha noc”. Nagrodę wręczył minister Kultury  i Dziedzictwa Narodowego, Piotr Gliński. 


Czytaj więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/kultura/a/festiwal-filmowy-gdynia-2017-relacja-z-gali-finalowej-zdjeciawideo,12511234/

Zobacz też: Świadome kino kobiet i genialne wcielenia Jakuba Gierszała, czyli Festiwal Filmowy w Gdyni 2017 czas zacząć! Jakie obrazy ubiegają się o słynne Złote Lwy?

 

Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni

Od poniedziałku do Trójmiasta przyjeżdżały osoby związane z polską kinematografią. Wśród nich znaleźli się: Aleksandrę Domańską, Jakuba Gierszała, Dawida Ogrodnika czy Magdaleną Cielecką

Zobacz też: Dominowała przeciętność z wyjątkami. Zobaczcie jak oceniłem kreacje z gali Festiwalu w Gdyni!

 

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.