KULTURA

Nowy film Romana Polańskiego Prawdziwa historia już w kinach!

Zobaczcie zwiastun nowego dzieła mistrza!

Weronika Kostyra 10 maja 2018 16:35

Uroczysta premiera najnowszego filmu Romana Polańskiego odbyła się podczas ubiegłorocznego filmowego festiwalu w Cannes. „Prawdziwa historia” adaptacją powieści Delphine de Vigan. Opowiada ona o pisarce (w tej roli Emmanuelle Seigner), która przechodzi kryzys twórczy. Poznaje jednak tajemniczą kobietę (Eva Green), która wkracza w jej życie, a ich relacja z początkowej przyjaźni szybko zmienia się niebezpieczną i toksyczną grę. To thriller psychologiczny, a Polański jest mistrzem tego gatunku.

„Prawdziwa historia” Polańskiego

Na festiwalu w Cannes nowe dzieło reżysera zebrało mieszane recenzje. I tym razem, do twórczości artysty powracają: zło, niepewność, prześladowanie psychiczne, obsesji czy pożądania. Oczywiście nie obyło się bez porównań do słynnego Dziecka Rosemary, w którym autor budował podobny nastrój grozy.

Sam reżyser tak mówi o swoim filmie:Do podjęcia pracy nad tym filmem skłoniła mnie myśl bardzo prosta: zdałem sobie sprawę, że jeszcze nigdy nie pokazałem na ekranie starcia dwóch kobiet. W moich dotychczasowych filmach, poczynając od pierwszego, Noża w wodzie, nieustannie mocują się mężczyźni, w przeróżnych konfiguracjach, tragicznych i groteskowych. Ważne miejsce zajmuje w tych filmach wojna płci. Kobieta bywała u mnie wielokrotnie osią intrygi, czasami wręcz jako główny temat opowieści, stawka, o którą idzie gra (...) Konfrontacje dwóch kobiet także się u mnie zdarzały, choćby w Dziecku Rosemary czy w Rzezi. W tych dwóch filmach jednak kobiety nie działały indywidualnie, lecz w porozumieniu z innymi postaciami, czy to z członkami tajemniczej sekty satanistycznej, czy wręcz – ze ślubnymi małżonkami’’.

„Ten aspekt właśnie zainteresował mnie w powieści Delphine de Vigan, która porusza ponadto inny jeszcze temat, bliski mi i od dawna podniecający moją wyobraźnię: dwuznaczne, częstokroć wręcz mętne stosunki, jakie utrzymujemy z rzeczywistością”, wyznał Roman Polański.

Premiera nowego filmu Romana Polańskiego odbędzie się 11 maja 2018 r.

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA stara się żyć eko, ale mówi: „Popełnianie błędów to historia mojego życia. Słynny himalaista PIOTR PUSTELNIK długo wierzył, że zmiany klimatyczne są dziełem natury. Mylił się. EWA ZGRABCZYŃSKA, uratowała tygrysy, teraz ma nową misję. GRETA THUNBERG – świat wreszcie uwierzył młodej aktywistce.