Eric Alira, BAR, Polsat, 03.09.2002 rok
Fot. TRICOLORS/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Wygrał drugą edycję Baru i zniknął. Co dziś robi i jak wygląda Eric Alira?

Jego życie zmieniło się diametralnie

Damian Brillowski 6 grudnia 2021 17:19
Eric Alira, BAR, Polsat, 03.09.2002 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Reality-show „Bar”, podobnie jak „Big Brother”, od samego początku budził spore emocje. Romanse, kłótnie czy spiski były w tym programie na porządku dziennym. Mimo że od emisji show minęło już kilkanaście lat, fani nadal z sentymentem wspominają ten format. Wiele osób pewnie zastanawia się, co stało się z uczestnikami, którzy wygrali poszczególne edycje. Jednym z nich był Eric Alira. Co dziś robi i jak wygląda jego życie?

Eric Alira wygrał drugą edycję Baru

Eric Alira przyszedł na świat w Burkina Faso. W 1995 roku przeprowadził się do Polski i zamieszkał w małej miejscowości Chocianów w województwie dolnośląskim. Dlaczego zdecydował się na życie akurat w Polsce? „Podobnie jak w Afryce ludzie są bardzo otwarci i przede wszystkim niezwykle gościnni. Gdyby było inaczej, pewnie zamieszkałbym z rodziną w Afryce albo w Austrii", podkreślił. Na co dzień pracował jako nauczyciel tańca w domu kultury w Lubinie. To właśnie w kraju nad Wisłą poznał miłość swojego życia Kalinę. Para doczekała się dwóch córek: Katiu (co oznacza "kobieta drzewo") i Akogodada (co znaczy "jest nas więcej")

Eric Alira w 2002 roku wziął udział w drugiej edycji reality-show „Bar”, który był emitowany na antenie Telewizji Polsat. Swoim poczuciem humoru, pozytywnym nastawieniem oraz dobrym sercem zjednał sobie dużą sympatię widzów. W efekcie wygrał ówczesną edycję. Był to przełom w polskiej telewizji, gdyż Eric Alira został pierwszym czarnoskórym zwycięzcą programu rozrywkowego w Polsce. Jako nagrodę otrzymał klucze do nowego mieszkania na Saskiej Kępie w Warszawie. Po wygraniu programu wiele mediów donosiło, że teraz Erica czeka błyskawiczna kariera w telewizji, miał dostać swój własny program. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Co ciekawe, mieszkanie, które wygrał nigdy nie zostało przez Erica zamieszkałe. 

Czytaj także: Adrian Urban wygrał pierwszą edycję programu Bar. Jak dziś wygląda jego życie?

Eric Alira, 16.09.2002 rok
Fot. TRICOLORS/East News

Eric Alira, Bar, Polsat, 16.09.2002 rok

Eric Alira, Dobrosława Zych-Henner, Bar, Polsat, 01.09.2002 rok
Fot. PIOTR FOTEK/EastNews
Eric Alira, Dobrosława Zych-Henner, Bar, Polsat, 01.09.2002 rok

Eric Alira, Bar, Polsat, rodzina
Fot. GRZEGORZ PRESS/East News
Eric Alira z rodziną, 20.12.2004 rok

Eric Alira od celebryty do polityka

Dzięki sławie, jaką Eric Alira zdobył poprzez udział w programie "Bar" o wiele łatwiej było mu dostać pracę  w Urzędzie Miejskim w Chocianowie oraz uzyskać polskie obywatelstwo. O tę ostatnią kwestię dość długo musiał zabiegać. Pomogły mu w tym media, które nagłośniły sprawę. Po przyznaniu mu polskiego obywatelstwa stwierdził: "Jestem dumny z tego, że jestem Polakiem". W 2006 roku zwycięzca „Baru” rozpoczął karierę samorządowca. Dzięki temu, że część radnych dostała się do parlamentu, wolny wakat w sejmiku dolnośląskim przypadł Ericowi. W 2008 roku Eric Alira dostał pracę w KGHM Zagłębie Lubin SSA. Intratna stanowisko wzbudziło sporo spekulacji. Niektórzy uznali, że Alira zawdzięczał pracę tylko i wyłącznie temu iż jako radny poparł marszałka Marka Łapińskiego w ówczesnych wyborach. 

W pewnym momencie Eric Alira postanowił wyprowadzić się z Polski i zamieszkać na stałe w Brukseli. W stolicy Belgii na dobre związał się ze światem biznesu i polityki. Najpierw przez rok pracował jako doradca europosła Piotra Borysa, potem przez kolejne cztery lata pracował jako doradca ds. polityki w Parlamencie Europejskim. 

Od 2015 roku Eric Alira pracuje jako niezależny konsultant do spraw europejskich. Pełni funkcję wielojęzycznego konsultanta ds. biznesu i spraw europejskich, konsultanta politologa, a także prelegenta na temat polityki rozwojowej Unii Europejskiej w zakresie migracji i integracji oraz demokratyzacji. „Jestem urodzonym Networkerem, który rozwija się w środowisku międzynarodowym. Jestem szczególnie dobry w budowaniu mostów między kulturami, ludźmi i firmami. Były polski polityk i obecny pracownik Parlamentu Europejskiego, znam instytucje europejskie i ich procesy decyzyjne”, pisze o sobie Eric Alira na profilu linkedin.

Eric Alira posiada też konto na Facebooku. Ostatnie zdjęcie, jakie wstawił, pochodzi z 2013 roku. Widzimy na nim zwycięzcę „Baru” tulącego się do swoich córek.  

Czytaj także: Kilku uczestników programów Big Brother i Bar umarło w tajemniczych okolicznościach...

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.