Fot. Olga Majrowska
O TYM SIĘ MÓWI

Wanda Traczyk-Stawska otrzymała wyjątkową nagrodę. 97-latka została doceniona przez dzieci z całego świata 

Żołnierka AK została jedną z najstarszych osób, której przyznano Order Uśmiechu!

Maria Elas 16 kwietnia 2024 08:55
Fot. Olga Majrowska

Wanda Traczyk-Stawska podczas wojny, a także już po niej, zasłużyła się wielokrotnie dla Polski. Jej zasługi były wielokrotnie nagradzane: była żołnierka uhonorowana została ponad dziesięcioma różnymi odznaczeniami, nie tylko w kraju, ale także za granicą. Teraz, w wieku 97-lat doczekała się nowego orderu, nieco innego niż wszystkie, które otrzymała wcześniej. Chodzi oczywiście o Order Uśmiechu, który przyznają... dzieci.

Wanda Traczyk-Stawska otrzymała Order Uśmiechu

Wanda Traczyk-Stawska, żołnierka AK znana pod pseudonimem „Pączek”, działaczka społeczna i psycholożka została uhonorowana wyjątkową nagrodą: Orderem Uśmiechu. Nagrody przyznawane są dwa razy do roku: wiosną oraz jesienią. Aby otrzymać to niecodzienne wyróżnienie, trzeba być wyróżnionym przez... dzieci i młodzież z całego świata. Dzięki tej zasadzie Order Uśmiechu jest jedynym odznaczeniem, które przyznawane jest dorosłym przez dzieci. Tym razem kapituła odznaczenia przyznała aż siedem nagród, w tym jeden dla Wandy Traczyk-Stawskiej. 

Innymi wyróżnionymi osobami zostali m.in. Marina Hulia, białorusko-rosyjska nauczycielka pomagająca dzieciom z Czeczenii, filantropka Izabela Król czy lekarz pediatra z Nowego Jorku, Joanna Barbara Lis. 

Zobacz także: Skończyła 97 lat, nie potrafiła być idealną matką. Jakie relacje łączą Wandę Traczyk-Stawską z dziećmi?

Fot. Olga Majrowska

Wanda Traczyk-Stawska, VIVA! 23/2023

Order Uśmiechu: wyjątkowa nagroda przyznawana przez dzieci

Wśród odznaczonych Orderem Uśmiechu możemy zauważyć bardzo dużo znanych i szanowanych osób. Nagrodą, która przyznawana jest już od 1968 r., zostało uhonorowane już ponad tysiąc osób! Damami oraz Kawalerami Orderu Uśmiechu zostali uprzednio m.in. Matka Teresa z Kalkuty, Jan Twardowski, Anna Dymna, prof. Zbigniew Religa czy papież Franciszek XIV, a także jedyny polski papież, Jan Paweł II. 

Chociaż Karol Wojtyła raczej odmawiał przyjmowania jakichkolwiek odznaczeń, dla Orderu Uśmiechu postanowił zrobić wyjątek i przyjął nagrodę. Najmłodszą laureatką została zaledwie 19-letnia wówczas aktywistka na rzecz praw kobiet, Malala Yousafzai z Pakistanu, również najmłodsza osoba, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Pierwszą zaś osobą, która kiedykolwiek dostała to wyjątkowe odznaczenie był lekarz ortopeda prof. Wiktor Dega. Przy przyjmowaniu wyróżnienia musiał wypić sok z cytryny! Od tamtego czasu ta tradycja jest wciąż kontynuowana: na uroczystości przyznania medali z uśmiechniętym słoneczkiem nie brakuje tego kwaśnego napoju!  

Czytaj również: Pomaga innym, lecz sama przechodziła przez piekło. Ten sekret Katarzyna Kotula skrywała wiele lat

Wanda Traczyk-Stawska człowiekiem roku
Fot. VIPHOTO/East News

Wanda Traczyk-Stawska

Fot. Olga Majrowska

Wanda Traczyk-Stawska, VIVA! 23/2023

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Odmienił swoje życie i kupił dom we Włoszech. Poznaj Sycylię Piotra Wojtasika 

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.