Viki Gabor, Eurowizja Junior 2019, pierwsza próba
Fot. Photo by: Thomas Hanses
O TYM SIĘ MÓWI

Viki Gabor padła ofiarą mowy nienawiści. Sprawa trafi do prokuratury?

Trudno uwierzyć, że ktoś publikuje takie komentarze...

Redakcja VIVA! 30 listopada 2019 17:55
Viki Gabor, Eurowizja Junior 2019, pierwsza próba
Fot. Photo by: Thomas Hanses

O niej od kilku dni mówi cała Polska! Dwunastoletnia Wiktoria Viki Gabor podbiła serca widzów i jurorów piosenką Superhero i wygrała dziecięcą Eurowizję. Przy okazji przeszła do historii konkursu, ponieważ to pierwszy taki przypadek, kiedy kraj wygrywa dwa razy z rzędu. Niestety, nastolatka padła ofiara obrzydliwych komentarzy na tle rasistowskim, a zachowanie niektórych internautów przekracza wszelkie granice.

Rasistowskie komentarzy o Viki Gabor

Utalentowana Viki Gabor była jedną z uczestniczek drugiej edycji programu The Voice Kids. Pomimo tego, że w finale zajęła drugie miejsce, to właśnie ona reprezentowała Polskę podczas konkursu Eurowizji w Gliwicach. Jak się okazuje – była to słuszna decyzja.

Nastolatkę można określić mianem obywatelki świata. Urodziła się w Niemczech, wychowywała się w Wielkiej Brytanii, a niedawno zamieszkała z rodziną w Krakowie. W dziewczynce są też korzenie romskie. I właśnie ten fakt sprowokował niektóre osoby do publikowania niedorzecznych, niegrzecznych i po prostu wulgarnych komentarzy.

„Wy się nią jaracie, a to nawet Polka nie jest”, „Eliminacje prowadzą ludzie promujący LGBT i multi-kulti. Właśnie dlatego, że Viktoria Gabor jest Cyganką z Niemiec, dostała nominację. Gdyby była Polką nie miałaby szans ani na nominację, ani na wygraną”, „Cyganka urodzona w Niemczech, wychowana w Anglii, wygrała dla Polski… Multi-kulti jak s*******n” – to tylko niektóre z nich.

Osoby, odpowiedzialne za mowę nienawiści powinny ponieść konsekwencje. Roman Kwiatkowski, prezes zarządu Stowarzyszenia Romów W Polsce, zaapelował do władz o podjęcie stanowczych działań. „Zauważamy, że przypadek Wiktorii Viki Gabor jest tylko wierzchołkiem góry lodowej. Wydaje się, że nadszedł czas by podjąć radykalne działania w celu powstrzymania narastającej fali rasizmu, ksenofobii i nietolerancji. [...]”, napisał w oficjalnym oświadczeniu.

Obraźliwe wpisy wywołały słuszne oburzenie nie tylko w sieci, ale i w mediach. Portal Fakt24 skontaktował się z Ośrodkiem Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Prezes stowarzyszenia potwierdził, że sprawa trafi do prokuratury.

Czy dzięki temu uda się namierzyć komentujących i udowodnić im, że internauci nie są anonimowi? Mamy nadzieję, że tak. Być może skłoni to niektóre osoby do refleksji i zastanowienia się nad swoim systemem wartości. 

Viki Gabor, Wiktoria Gabor, Eurowizja Junior 2019, Gliwice, Ceremonia Otwarcia
Fot. Instagram @vikigabor

Eurowizja Junior 2019, Viki Gabor, Superhero
Fot. Thomas Hanses (EBU)

TAGI #Viki Gabor

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.