Jarosław Kaczyński, VIVA! kwiecień 2013
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK / LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Uczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone zachowaniem Jarosława Kaczyńskiego: „Nie ma prawa!”

Wydano specjalne oświadczenie

Rafał Kowalski 28 października 2020 11:33
Jarosław Kaczyński, VIVA! kwiecień 2013
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK / LAF AM

Protesty tych, którzy nie zgadzają się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego dotyczącą aborcji eugenicznej, trwają kolejny dzień. W tym trudnym czasie Jarosław Kaczyński nie zdecydował się gasić rosnących emocji. Polityk Prawa i Sprawiedliwości nagrał za to oświadczenie, w którym nawoływał od „obrony kościołów za wszelką cenę”. W wideo wiceprezes Rady Ministrów miał w klapę marynarki kotwicę - symbol Polski Walczącej. To nie spodobało się uczestniczkom Powstania Warszawskiego...

Uczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone zachowaniem Jarosława Kaczyńskiego

Pięć walecznych i odważnych uczestniczek PW opublikowało na łamach Gazety Wyborczej swój apel do Jarosława Kaczyńskiego. „Jesteśmy głęboko oburzone faktem, że Jarosław Kaczyński ośmielił się wystąpić przeciwko tak słusznie demonstrującym młodym Polkom i Polakom, mając przypięty znaczek POLSKI WALCZĄCEJ. Nie ma do tego znaku żadnego prawa. Wykorzystywanie tego znaku w takiej sytuacji jest dla nas niedopuszczalne”, czytamy w dzienniku. Pod krytyką zachowania polityka podpisały się: Anna Jakubowska pseudonim Paulinka, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Hanna Stadnik pseudonim Pętelka, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka a także Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa pseudonim Czyżyk.

Przypomnijmy, jakich słów użył wczoraj Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu dotyczącym trwającego Strajku Kobiet. „Te demonstracje będą kosztowały życie wielu ludzi. Ci, którzy do nich nawołują, i ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają w nich uczestniczą sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się przestępstwa, poważnego przestępstwa. Władze mają nie tylko prawo, ale i mają obowiązek przeciwstawiania się tego rodzaju wydarzeniom. W tych atakach widać pewne elementy przygotowania, być może nawet wyszkolenia. To atak, który ma zniszczyć Polskę”, przekonywał prezes PiS.

Prosił też, by nie pozwolić na obrażanie Kościoła. „To obowiązek państwa, ale także obowiązek obywateli. W szczególności musimy bronić kościołów. Za wszelką cenę. Wzywam wszystkich członków PiS i tych, którzy nas wspierają do tego, żeby wzięli udział w obronie Kościoła”, mówił Jarosław Kaczyński. 

Jarosław Kaczyński, VIVA! kwiecień 2013
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK / LAF AM

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Fot. Jakub Kaminski/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.