Alina Janowska
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Syn Aliny Janowskiej przygotował dla chorej matki imieninowy prezent, poświęconą jej książkę „Janowska”

Weronika Kostyra 12 czerwca 2017 06:00
Alina Janowska
Fot. East News

Alina Janowska to legenda polskiego kina. Aktorka w czasie II wojny światowej spędziła 7 miesięcy w więzieniu i wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie natomiast zagrała w pierwszym polskim powojennym filmie „Zakazane piosenki”. Następnie jej kariera rozwinęła się i przez lata zagrała wiele pamiętnych ról.

Alina Janowska - choroba Alzheimera

Do 2013 roku była aktywna i występowała na scenie. Niestety cztery lata temu u 94-letniej obecnie aktorki zdiagnozowana chorobę Alzheimera i od tamtej pory pozostaje ona w domu pod opieką męża, Wojciecha Zabłockiego. Syn pary mieszka w Krakowie, a córki (jedna z pierwszego małżeństwa Aliny Janowskiej) za granicą, lecz  w miarę możliwości wspierają rodziców.

Michał Zabłocki, syn, jest poetą i napisał dla matki książkę pt. „Janowska” zawierającą wiersze zadedykowane mamie. Książka opisuje zarówno karierę aktorki, jak i jej życie prywatne oraz ostatnie lata – chorobę. Jest to niespodzianka z okazji jej imienin przypadających 16 czerwca. Poeta jest bardzo mocno związany z matką. Kiedy w zeszłym roku urodziła mu się córka, od razu postanowił, że dostanie na imię Alina – po babci.

Poza chorobą Alzheimera aktorce nic nie dolega, niestety problemy z pamięcią pogłębiły się do tego stopnia, że nie poznaje ona nawet swojej rodziny. W niedawnym wywiadzie jej mąż wyznał:

„Z bliskich jej osób czasami poznaje tylko mnie, bo jestem z nią stale, na miejscu i od dawna. Robię wszystko, by trzymać chorobę na tym samym poziomie. To najważniejsze, bo o wyleczeniu nie ma już mowy.

Powiedział też:

Nigdy nie oddam Aliny do domu opieki. Nawet mi to przez myśl nie przeszło. Nie mógłbym tego znieść i chyba bym wtedy sam umarł. To dla mnie radość nie do opisania, że mogę na nią popatrzeć, nawet jeśli ona przesypia całe dnie. Gdy żona śpi, a ja za nią zatęsknię i chcę ją zobaczyć z czasów świetności, oglądam jej filmy. Mamy je wszystkie na kasetach. To niezwykła pamiątka.”

Michał Zabłocki w książce „Janowska” napisał z kolei:

„Ludzie chorzy na Alzheimera nie rozpoznają bliskich, więc tego chyba nie muszę nikomu szerzej tłumaczyć (.). Kto ja jestem? Syn? Mąż? Kolega? (.) A mama na to: Ty jesteś Witek (...) kolega z powstania, ale na drugie masz Michał (.) Michał to mój mąż (.). Najpierw byłeś kolegą, a dopiero potem mężem.”

Zobacz także: Beata Tyszkiewicz skomentowała swój stan zdrowia: „Szpital to nie jest miejsce, które sprzyja palaczom”

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.