Salvador Dali MT
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Miała być córką Salvadora Dali i odziedziczyć majątek… Jak skończyła się historia 62-letniej tarocistki z Katalonii?

Weronika Bruździak-Gębura 7 września 2017 11:30
Salvador Dali MT
Fot. Getty Images

Ta wiadomość musiała załamać tarocistkę z Katalonii. María Pilar Abel Martínez uważa, że jej matka miała romans z Salvadorem Dalí tuż przed jej narodzinami. Niestety, po ekshumacji i testach DNA okazało się, że nie są spokrewnieni. Kobiecie zarzuca się, że chodzi jej o majątek bezdzietnego artysty. Wybitny surrealista zmarł w 1989 roku z powodu problemów z sercem. Miał 84 lata. Jego ciało spoczęło w „Teatre-Museu Dali” w swoim rodzinnym miasteczku Figueres w północnej Katalonii. By przeprowadzić test na ojcostwo, jego ciało zostanie poddane ekshumacji.

Kim jest rzekoma córka Salvadora Dalego?

Kim jest rzekoma córka artysty? Sąd nie podał jej tożsamości, jednak dziennikarze BBC News dotarli do informacji, że jest nią mieszkająca w Katalonii 61-letnia Maria Pilar Abel, która z zawodu jest tarocistką. Jej matka była pomocą domową artysty, z którym w 1955 roku miał połączyć ją romans. Pikanterii dodaje fakt, że malarz był wtedy mężem Heleny Diakonovy (znanej jako Gala Dali), z którą rozwiódł się dopiero w 1982 roku, a także fakt, że pod koniec tego samego roku matka Marii niespodziewanie zakończyła pracę u Dalego, przeniosła się do innego miasta i poślubiła innego mężczyznę. Mimo to wielokrotnie mówiła córce, że jej prawdziwym ojcem jest Salvador Dali.

Maria Pilar Abel stara się ustalić ojcostwo od 10 lat

Mimo zarzutów, że chodzi jej tylko o pieniądze po artyście, którego obrazy są dzisiaj łakomym kąskiem dla kolekcjonerów sztuki z całego świata, Maria Pilar Abel walczy o ustalenie ojcostwa od 10 lat. W 2007 roku próbowała ustalić ojcostwo za pomocą zgłębnika nosowo-żołądkowego (silikonowej sondy zakładanej przez nos), która dostarczała tlen do organizmu artysty, kiedy został poddany hospitalizacji w 1984 roku z powodu pożaru. Wynik był nierozstrzygający. Dlatego Maria Pilar Abel skontaktowała się z biografem malarza, Robertem Descharnesem, który wysłał próbki do kolejnego laboratorium w Paryżu. Kobieta twierdzi, że nigdy nie dostała informacji zwrotnej. Inaczej uważa syn Descharnesa, który reprezentuje Dali Foundation, która zarządza jego majątkiem. W rozmowie z „Guardianem” stwierdził, że francuski lekarz, który przeprowadził test, zdzwonił do Abel i przekazał jej informację, że Dali nie jest jej ojcem. W 2015 roku kobieta poszła do sądu, który z powodu niejasnego pierwszego testu zarządził ekshumację. 

Co prawda Salvador Dali zrzekł się majątku na rzecz hiszpańskiego rządu, jednak jeśliby się okazało, że Maria Pilar Abel ma rację, byłaby jedynym dzieckiem Salvadora Dalego. Zyskałaby nie tylko nowe nazwisko, ale również jako jedyna spadkobierczyni artysty mogłaby ubiegać się o jego majątek w postaci dzieł sztuki, które są wyceniane łącznie na 300 milionów euro.

Polecamy też: Dziś rocznica urodzin Salvadora Dali! Czy wiecie, że ten popularny malarz był też… utalentowanym kucharzem.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?