Robert Downey Sr., syn Robert Downey jr
Fot. Larry Busacca/WireImage
POŻEGNANIE

Nie żyje Robert Downey Sr.  85-letni aktor i reżyser od lat zmagał się z chorobą

Syn gwiazdora Hollywood opublikował wzruszający wpis

Rafał Kowalski 8 lipca 2021 08:32
Robert Downey Sr., syn Robert Downey jr
Fot. Larry Busacca/WireImage

Kolejna przykra informacja dotarła do nas z Hollywood. Wczoraj za dnia czasu polskiego, a nad ranem czasu amerykańskiego zmarł wybitny aktor, reżyser i scenarzysta Robert Downey Sr. O śmierci 85-letniego ojca, który chorował od lat na Parkinsona, poinformowali  jego żona i syn.

Robert Downey Sr. – okoliczności śmierci

Po tym jak amerykańskie media przekazały smutne wieści o nagłej śmierci Roberta Downey Sr., kilka chwil później głos zabrał jego syn - Robert Downey Jr. Napisał on w sieci kilka poruszających słów przy okazji zdradzając kulisy odejścia filmowca. Zeszłej nocy tata odszedł spokojnie we śnie - po latach znoszenia spustoszeń, jakie spowodowała u niego choroba Parkinsona... Był prawdziwym filmowcem, bardzo niezależnym i przez cały czas pozostawał niezwykle optymistyczny. Według obliczeń mojej macochy, byli szczęśliwym małżeństwem przez nieco ponad 2000 lat. Rosemary Rogers-Downey - jesteś święta, a nasze myśli i modlitwy są z Tobą”, napisał na Instagramie pogrążony w żałobie Robert Downey Junior.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy zostanie pochowany legendarny filmowiec. Uroczystości odbędą się jednak najpewniej w Nowym Jorku, gdzie 85-latek urodził się i zmarł.

Robert Downey Sr. – życie prywatne i zawodowe

Trzykrotnie żonaty aktor i reżyser szukał prawdziwej miłości aż do skutku. Najpierw w 1962 roku wyszedł za tancerkę i piosenkarkę Elsie Downey Ford. Z pierwszą żoną filmowiec doczekał się córki Allyson Lee i syna Roberta. Druga żona zmarłego wczoraj 85-latka to z kolei Laura Ernst, która zmarła w lutym 1994 roku. Trzecie i ostatnie małżeństwo Downeya miało miejsce 4 lata później. Związek z Rosemary Rogers przetrwał aż do śmierci artysty.

CZYTAJ TEŻ: W Hollywood znali go wszyscy! Zmarł syn sułtana Brunei, książę Azim. Celebryci wręcz lgnęli na jego wystawne przyjęcia

Urodzony w 1936 roku w Nowym Jorku Robert Downey Sr. Długo szukał własnej drogi. Jako 20-latek służył w armii, zdobywał nagrody w boksie i grał w lidze baseballu. Karierę artystyczną zaczął dopiero w latach 60-tych, gdy pisał scenariusze do przedstawień wystawianych na scenie Off-off-Broadwayu. Jednym z jego najgłośniejszych filmów był Avenue Putney Swope, w którym zagrała sama Elżbieta Czyżewska. Sam występował w takich tytułach jak Boogie Nights czy Magnolii.

Fanom i bliskim 85-latka wysyłamy najszczersze wyrazy współczucia. 

Robert Downey Sr. nie żyje, przyczyny
Fot. Astrid Stawiarz/Getty Images)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.