Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Mają do niej słabość Duda i Trump. Co wiemy o Prezydent Chorwacji Kolindzie Grabar-Kitarović?

Olga Figaszewska 11 lipca 2017 07:30
Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović
Fot. Getty Images

Nie milkną echa w związku z wizytą Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Jeśli wierzyć medialnym doniesieniom odwiedziny amerykańskiej głowy państwa są zasługą nie polskiej dyplomacji. Spore zasługi ma w tej kwestii prezydent Chorawcji, Kolinda Grabar-Kitarović. Co o niej wiemy?

 

Zobacz też: „Będziemy razem walczyć z fake newsami’’. Donald Trump stanął w obronie Agaty Dudy

 

Wizyta Trumpa to jej zasługa


„Urok osobisty i siła perswazji nakłoniły go do wizyty w Warszawie”, donoszą chorwackie gazety. Już podczas szczytu NATO w Brukseli, pani Prezydent zrobiła na Trumpie piorunujące wrażenie. Nic dziwnego, w końcu po wygranych wyborach prezydenckich, została okrzyknięta przez krajowe media „seksowną blondynką na stanowisku”. Prezydent Chorwacji pojawiła się podczas szczytu państw Trójmorza, podczas którego wraz z Andrzejem Dudą pełniła funkcję gospodarza. Z polskim prezydentem spotkała się kilka razy. Łączą ich te same polityczne przekonania.  Andrzej Duda podkreślił znaczącą rolę Kolindy Grabar-Kitaroviś w nakłonieniu  Trumpa do odwiedzenia Warszawy i podziękował za  jej ogromne starania w tym kierunku. Odnotowały to w szczególności chorwackie media, które na każdym kroku wspominały o dokonaniu prezydent: „Trump akceptuje zaproszenie prezydent Chorwacji na szczyt w Polsce”.  Było to o tyle ważne dla europejskich krajów, gdyż obecność Trumpa pozwoliła zyskać projektowi międzynarodową rozpoznawalność.

 

Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović
Fot. Getty Images

Pani prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović

 

Przeczytaj też: Donald Trump: „Ameryka kocha Polskę i Polaków”

 

Kim jest Kolinda Grabar-Kitarović?

 

Kolinda Grabar-Kitarović ma 48 lat i jest pierwszą w historii Bałkanów kobietą wybraną na urząd prezydenta, chociaż niektórzy nie wierzyli w jej powodzenie. Konkretna, zdecydowana, wykształcona i kobieca. Chorwacja nie mogłaby sobie wymarzyć lepszego przedstawiciela kraju.


Przed obraniem funkcji obejmowała stanowisko ministra do spraw integracji europejskiej, była szefową dyplomacji i jedną z asystentów sekretarza generalnego NATO, a także sprawowała funkcję ambasadora Chorwacji w USA. Posiada konserwatywne poglądy. Media często komentują jej styl. Kolinda Grabar-Kitarović konsekwentnie stawia czoła konwenansom, nie tylko w kwestii ubioru.

 

Zobacz też: Co działo się podczas wizyty Trumpa w Polsce? Czy pierwsza dama popełniła wpadkę? DUŻO ZDJĘĆ

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co ma na myśli, mówiąc, że rodzicielstwo to podróż, o partnerstwie i szczęściu mówi nam MARTA KULIGOWSKA, dziennikarka TVN24. W świecie skolonizowanym przez mężczyzn została kobietą rektorem słynnej krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. DOROTA SEGDA o władzy, walce z mobbingiem i małżeńskim życiu w czasach lockdownu. CHRIS NIEDENTHAL o tym, dlaczego wznowił swoją bestsellerową książkę „Zawód: fotograf” i jak się dziś odnajduje. Ten wywiad szokuje! Jest dosadny, bezkompromisowy, niepoprawny politycznie. Tylko u nas wyjątkowa rozmowa z BRIGITTE BARDOT oraz jak zaprzysięgano amerykańskich prezydentów na przestrzeni stuleci.