Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Mają do niej słabość Duda i Trump. Co wiemy o Prezydent Chorwacji Kolindzie Grabar-Kitarović?

Olga Figaszewska 11 lipca 2017 07:30
Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović
Fot. Getty Images

Nie milkną echa w związku z wizytą Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. Jeśli wierzyć medialnym doniesieniom odwiedziny amerykańskiej głowy państwa są zasługą nie polskiej dyplomacji. Spore zasługi ma w tej kwestii prezydent Chorawcji, Kolinda Grabar-Kitarović. Co o niej wiemy?

 

Zobacz też: „Będziemy razem walczyć z fake newsami’’. Donald Trump stanął w obronie Agaty Dudy

 

Wizyta Trumpa to jej zasługa


„Urok osobisty i siła perswazji nakłoniły go do wizyty w Warszawie”, donoszą chorwackie gazety. Już podczas szczytu NATO w Brukseli, pani Prezydent zrobiła na Trumpie piorunujące wrażenie. Nic dziwnego, w końcu po wygranych wyborach prezydenckich, została okrzyknięta przez krajowe media „seksowną blondynką na stanowisku”. Prezydent Chorwacji pojawiła się podczas szczytu państw Trójmorza, podczas którego wraz z Andrzejem Dudą pełniła funkcję gospodarza. Z polskim prezydentem spotkała się kilka razy. Łączą ich te same polityczne przekonania.  Andrzej Duda podkreślił znaczącą rolę Kolindy Grabar-Kitaroviś w nakłonieniu  Trumpa do odwiedzenia Warszawy i podziękował za  jej ogromne starania w tym kierunku. Odnotowały to w szczególności chorwackie media, które na każdym kroku wspominały o dokonaniu prezydent: „Trump akceptuje zaproszenie prezydent Chorwacji na szczyt w Polsce”.  Było to o tyle ważne dla europejskich krajów, gdyż obecność Trumpa pozwoliła zyskać projektowi międzynarodową rozpoznawalność.

 

Prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović
Fot. Getty Images

Pani prezydent Chorwacji, Kolinda Grabar-Kitarović

 

Przeczytaj też: Donald Trump: „Ameryka kocha Polskę i Polaków”

 

Kim jest Kolinda Grabar-Kitarović?

 

Kolinda Grabar-Kitarović ma 48 lat i jest pierwszą w historii Bałkanów kobietą wybraną na urząd prezydenta, chociaż niektórzy nie wierzyli w jej powodzenie. Konkretna, zdecydowana, wykształcona i kobieca. Chorwacja nie mogłaby sobie wymarzyć lepszego przedstawiciela kraju.


Przed obraniem funkcji obejmowała stanowisko ministra do spraw integracji europejskiej, była szefową dyplomacji i jedną z asystentów sekretarza generalnego NATO, a także sprawowała funkcję ambasadora Chorwacji w USA. Posiada konserwatywne poglądy. Media często komentują jej styl. Kolinda Grabar-Kitarović konsekwentnie stawia czoła konwenansom, nie tylko w kwestii ubioru.

 

Zobacz też: Co działo się podczas wizyty Trumpa w Polsce? Czy pierwsza dama popełniła wpadkę? DUŻO ZDJĘĆ

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.