POŻEGNANIE

Olbrychski, Norowicz... Bliscy i przyjaciele pożegnali Janusza Kondratiuka

Legendarny reżyser zmarł w wieku 76 lat

Konrad Szczęsny 14 października 2019 14:47

Zmarł 7 października 2019 roku w podwarszawskim Łosiu po wyczerpującej walce z potworną chorobą. Janusz Kondratiuk w ostatnim wywiadzie boleśnie rozliczał się z życiem i służbą zdrowia. W poniedziałek 14 października w Kościele Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym w Warszawie odbył się jego pogrzeb. Pożegnali go m.in. Daniel Olbrychski, Helena Norowicz, Olgierd Łukaszewicz czy Zbigniew Buczkowski.

Pogrzeb Janusza Kondratiuka

To on stworzył legendarne dzisiaj komedie, takie jak „Czy jest tu panna na wydaniu” czy „Dziewczyny do wzięcia”. Był absolwentem łódzkiej filmówki. Reżyserował głównie fabularne filmy telewizyjne. Do historii, poza wspomnianymi wyżej, przeszły takie jego dzieła, jak „Niedziela Barabasza”, „Pies”, „Mała sprawa”, „Klakier”, „Złote runo” czy „Milion dolarów”.

Był młodszym bratem innego reżysera i scenarzysty, zmarłego w 2016 roku Andrzeja Kondratiuka. Poświęcił mu zresztą swój ostatni film „Jak pies z kotem”. W poniedziałek 14 października w Warszawie odbyły się uroczystości żałobne, w których uczestniczyli bliscy i przyjaciele Janusza Kondratiuka. Wzięli w nich udział m.in. Daniel Olbrychski, Helena Norowicz, Zbigniew Buczkowski, Magda Umer czy Olgierd Łukaszewicz.

Choroba Janusza Kondratiuka

Na przełomie 2017 i 2018 roku trafił do szpitala. Wykryto u niego wówczas żółtaczkę. Lekarze początkowo twierdzili jednak, że nie cierpi na raka. Zdiagnozowano go dopiero ponad pół roku później. Jak sam podkreślał, w tym czasie nowotwór rozrastał się. Janusz Kondratiuk zaczął przyjmować chemioterapię, wycięto mu trzustkę - zaatakowany organ. 

„Jestem przekonany, że lekarze od początku wiedzieli, że mam nowotwór. Widocznie jestem w takim wieku, że lekarzom już się nie opłaca mnie operować. […] Straciliśmy ponad pół roku, a nowotwór w tym czasie rósł...”, podkreślał.

Dwukrotnie był zakażony sepsą. Zmarł 7 października 2019 roku w podwarszawskim Łosiu  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Tylko w VIVIE! inspirująca rozmowa z KATARZYNĄ SKRZYNECKĄ o tym, dlaczego postanowiła wrócić do figury 30-latki. „Prezes” ROBERT GÓRSKI i MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA o tym, czy ich życie przypomina… kabaret. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI o tym, co robi, kiedy cały dom zaśnie.