Tajemnice brytyjskiego dworu. Oto 12 zasad obowiązujących podczas królewskich porodów
Niektóre wywołują spore zdziwienie
Życie członków rodziny królewskiej to ściśle określone zasady i reguły, które dotyczą każdej sfery życia. Niektórych pieczołowicie się przestrzega już od setek lub dziesiątek lat, od innych zaś istnieją wyjątki i z biegiem lat zostały zliberalizowane. Podobnie jest w przypadku porodów wśród royalsów. Niektóre z zasad są bez wątpienia zaskakujące, a nawet abstrakcyjne. Oto reguły, których muszą przestrzegać członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej podczas porodów.
Oto 12 zasad obowiązujących przy królewskich porodach
1. Jako pierwsza o narodzinach królewskiego dziecka dowiaduje się królowa Elżbieta II
To właśnie jej Królewska Mość jako pierwsza musi zostać poinformowana o przyjściu na świat nowego członka rodziny. Tak wynika z protokołu. W hierarchii ważności jest ponad wszystkimi innymi członkami rodziny, nawet dziadkami noworodka. Tak było np. w przypadku księcia George'a, kiedy to William najpierw wykonał telefon do swojej babci. Następnie poinformowano rodziców Kate, jej rodzeństwo oraz księcia Karola, księżną Camillę i księcia Harry’ego.
Czytaj też: Wielka Brytania. Królowa małżonka Camilla pojawiła się na imprezie z siostrą. Niesamowite podobieństwo!
Królowa Elżbieta II
2. Oficjalna informacja o ciąży zostaje podana do publicznej wiadomości dopiero w 12 tygodniu
Informacja ta zawiera jedynie fakt, że rodzina królewska oczekuje na narodziny dziecka. O tym, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka trzeba poczekać do dnia porodu. Co ciekawe, zasady tej przestrzegają nawet Ci członkowie rodziny królewskiej, której protokół nie obowiązuje. Inni z kolei wolą nie spieszyć się z ogłoszeniem dobrej nowiny i poczekać do zakończenia pierwszego trymestru.
3. Księżne muszą nosić obuwie z zakrytymi noskami
Kobiety w rodzinie królewskiej muszą na co dzień nosić buty z zakrytymi noskami. Nawet ciąża, w której stopy mogą spuchnąć, nie zwalnia arystokratek przed złamaniem tej reguły. Nieistotny jest rodzaj obuwia, czy to szpilki, czy buty sportowe, stopy muszą być zasłonięte.
Czytaj także: Wielka Brytania. George ma nową pasję, która niepokoi księżną Kate. Czym interesuje się książę?
Księżna Meghan, Londyn, 11.03.2019 rok
4. Arystokratki spodziewające się dziecka nie mogą zorganizować „baby shower”
„Baby shower”, czyli przyjęcie zorganizowane na cześć dziecka, którego wyczekują rodzice. Na brytyjskim dworze jest ono niewskazane. Dlaczego? Powodem jest kwestia finansowa. W związku z tym, że rodzina królewska jest zamożna, organizowanie ekskluzywnego przyjęcia na poczet jeszcze nienarodzonego dziecka, byłoby wielce niestosowne. Poza tym, tradycja „baby shower” pochodzi z USA i w Wielkiej Brytanii już nie jest tak znana.
Doniesienia o tym, że księżna Kate miała zorganizowane „baby shower”, jak była w ciąży z Georgem są nieprawdziwe, co potwierdzają znawcy dworskiej etykiety. Z kolei Meghan Markle, która słynie z łamania dworskich reguł, najprawdopodobniej miała zorganizowane takie przyjęcie. Jako że jest Amerykanką bliżej jej było do tego zwyczaju. Przyjęcie odbyło się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, jego organizatorką była tenisistka Serena Williams a budżet pochłonął podobną sumę pieniędzy co wystawne wesele.
5. Nad porodem arystokratek czuwa sztab specjalistów
Każda księżna podczas porodu ma do pomocy zespół profesjonalnych specjalistów. Wśród nich można wyróżnić. W przypadku księżnej Kate czuwało nad nią : 4 chirurgów, 4 pediatrów, technik laboratoryjny, trzy położne, trzech anestezjologów, dwóch ginekologów-położników i specjaliści od neonatologii. Wszyscy eksperci, którzy biorą udział podczas królewskich porodów, zobowiązani są do bezwzględnej dyskrecji. Ponadto nie mogą opuszczać kraju przez trzy ostatnie miesiące ciąży i zgadzają się zachować całkowitą trzeźwość w ostatnim trymestrze, aby być w gotowości na przyjęcie niespodziewanego porodu. Miłym akcentem jest z kolei fakt, że w celach integracyjnych i zapoznawczych zapraszani są przez brytyjską rodzinę do Pałacu.
Kiedyś w królewskim porodzie uczestniczył jeszcze urzędnik państwowy, którego zadaniem była ochrona mamy i nowo narodzonego dziecka. Jednak w 1948 roku królowa Elżbieta II tuż po narodzinach księcia Karola zerwała z tą tradycją
6. Królewskie dzieci rodzą się w szpitalu St Mary’s w Londynie
To właśnie szpital St Mary’s w Londynie pełni od 40 lat miejsce narodzin dzieci Windsorów. A dokładniej skrzydło Lindo. Pierwszą arystokratką, która tam urodziła była księżniczka Anna. W jej ślady poszły m.in. księżna Diana czy księżna Kate. Nie jest to jednak ściśle obowiązująca zasada.
Zobacz także: Wielka Brytania. Król Karol III ma podjąć ostateczną decyzję w sprawie Harry'ego i Meghan
Księżna Diana, książę Karol, książę Harry, szpital St Mary’s w Londynie, 16.09.1984 rok
7. Królewskie dzieci debiutują na schodach przed szpitalem St Mary’s w Londynie
Gdy już dziecko urodzi się w szpitalu St Mary’s w Londynie musi zostać pokazane światu. Do tego służą schody przed szpitalem. To właśnie tam nowonarodzone dziecko debiutuje przed mediami i zgromadzoną publicznością. Oczywiście w towarzystwie rodziców. W taki sposób książęce dzieci pokazały światu m.in. księżniczka Anna, księżna Diana, Sarah Ferguson czy księżna Kate. Każda z nich miała też zapewniony sztab specjalistów od wizerunku, którzy zadbali, o to aby świeżo upieczona mama wyglądała perfekcyjnie.
Księżna Kate i książę William z córką Charlotte, szpital St Mary’s w Londynie, 02.05.2015 rok
8. Królewskie dzieci mają swój specjalny kocyk
Kocyk, w który byli owinięci George, Charlotte i Louis, podczas pozowania na schodach szpitala St Mary’s w Londynie, był niemal identyczny jak ten, w który był owinięty ich ojciec, książę William w trakcie swojego debiutu na schodach. Dzieje się tak dlatego, że brytyjska rodzina królewska od wielu lat korzysta z szydełkowanych kocyków wytwarzanych przez firmę GH Hurt & Son Ltd.
Księżna Diana i książę Karol z malutkim synkiem Williamem (22.06.1982 rok) oraz księżna Kate i dorosły książę William z synkiem Georgem (23.07.2013 rok)
9. Na cześć królewskich dzieci padają armatnie strzały z Tower of London
Zawsze jak na świat przychodzi królewskie dziecko, z armat na Tower of London padają 62 strzały. Liczba ta jest nieprzypadkowa. 21 strzałów to saluty podstawowe, kolejne 20 są strzałami dodatkowymi, ostatnie 21 strzałów jest powiązane z faktem, że Tower znajduje się w historycznym centrum Londynu. Całość trwa maksymalnie 10 minut. Oprócz wybuchów z armat podświetlane zostają też zabytki m.in: Tower of London czy Trafalgar Square. W zależności od płci dziecka budynki podświetlane są na różowo lub niebiesko albo w kolorach angielskich barw narodowych.
10. Informacja o narodzinach królewskich dzieci zostaje podana poprzez specjalne ogłoszenie
Samo wyjście rodziców z nowo narodzonym dzieckiem na schody szpitala St Mary’s w Londynie, to dopiero początek. Rodzina królewska dba również o to, aby na sztaludze przed pałacem Buckingham pojawiło się oficjalne ogłoszenie o narodzinach dziecka. Ogłoszenie jest umieszczone w złotej ramce i odbywa się pod eskortą policji. Później także jest chronione. A pojawia się dopiero wtedy, gdy już wszyscy członkowie brytyjskiej rodziny dowiedzą się o narodzinach dziecka. W ogłoszeniu nie ma podane, jak ma na imię nowo narodzone dziecko. Z informacją o imieniu rodzice czekają zazwyczaj dwa dni. Wyjątkiem od reguły było ogłoszenie imienia małego Louisa. W tym przypadku nastąpiło to po trzech dniach od urodzenia.
Czytaj również: Wielka Brytania. Księżna Meghan szczerze o relacjach z Elżbietą II i samopoczuciu po jej śmierci
Księżna Kate i książę William z synem Louisem, szpital St Mary’s w Londynie, 23.04.2018 rok
11. Królewskie imiona muszą odnosić się do rodzinnej tradycji
Imiona królewskich dzieci nie są przypadkowe, tylko odnoszą się do tradycji i zawsze mają jakieś ukryte znaczenie. Książę George odziedziczył imię po swoim prapradziadku królu Jerzym VI (ojcu królowej Elżbiety II). Imię księżniczki Charlotte zostało nadane na cześć jej dziadka księcia Karolu od Charlsie. Z kolei książę Louis dostał imię po wuju księcia Filipa – Louisa Mountbattena.
Oczywiście jedno imię to za mało. Każde dziecko z rodziny królewskiej ma ich kilka. Od trzech do czterech. I tak oto książę George nazywa się George Alexander Louis a jego siostra Charlotte Elizabeth Diana zaś książę Harry to Henry Charles Albert David. Co ciekawe, dzieci nie otrzymują po porodzie oficjalnego nazwiska. Posługują się za to nazwą księstwa np. George, książę Cambridge.
Księżna Kate, książę William, księżniczka Charlotte, książę George, książę Louis, Londyn, 23.04.2020 rok
12. Dzieci przyjmują chrzest w identycznym stroju
Wszystkie królewskie dzieci mają ubrane do chrztu identyczne stroje. Mowa o replice sukni z 1841 roku. Wcześniej zakładano oryginał, ale aby nie narazić jej na dalsze zniszczenia, suknia trafiła do królewskiego archiwum, a w jej miejsce uszyto replikę. Ostatnim dzieckiem, który miał na sobie oryginalną suknię był książę William.
Źródło: cosmopolitan.com, ofeminin.pl
Czytaj także: Wielka Brytania. Taka była Kate Middleton przed ślubem z księciem Williamem
Księżna Kate i książę George podczas chrztu, 23.10.2013 rok