Olga Tokarczuk
Fot. Forum
O TYM JEST GŁOŚNO

Wyjątkowy gest Olgi Tokarczuk. Tak wsparła WOŚP

Informację potwierdził Jurek Owsiak

Konrad Szczęsny 16 grudnia 2019 16:49
Olga Tokarczuk
Fot. Forum

Założycielowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trudno było uwierzyć w szczodrość polskiej noblistki. Jak poinformował Jerzy Owsiak, Olga Tokarczuk zdecydowała się przekazać na rzecz fundacji replikę medalu noblowskiego, który odebrała w zeszłym tygodniu, 10 grudnia, w Szwecji. – Usłyszałem, nie wierzyłem – podkreślił wzruszony w nagraniu.

Olga Tokarczuk przekazała na WOŚP replikę medalu noblowskiego

W wideo zamieszczonym na stronach WOŚP Olga Tokarczuk osobiście poinformowała, co zdecydowała się oddać na aukcję dla potrzebujących.

„Jurku, chciałabym na twoje ręce przekazać na 28. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy pierwszą replikę medalu noblowskiego, który (...) przywiozłam ze Sztokholmu. Chciałabym, żeby przyczynił się do tego wszystkiego, co wy robicie. Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić”, podkreśliła 57-latka, wręczając go Jerzemu Owsiakowi.

Zgodnie z wolą nobliski, medal z podobizną Alfreda Nobla trafił już na jedną z aukcji w ramach 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który będzie miał miejsce 12 stycznia przyszłego roku.

Jerzy Owsiak o geście Olgi Tokarczuk

„Olga Tokarczuk (...) także ma do przekazania rzecz od serca, przepiękną, fantastyczną. Usłyszałem, nie wierzyłem”, zwierzył się Jerzy Owsiak w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. 

Założyciel fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie potrafił ukryć zaskoczenia.

„Zaniemówiłem, zaniemówiłem, zaniemówiłem”, stwierdził.

Noblowski medal Olgi Tokarczuk

Okazuje się, że 57-latka otrzymała trzy repliki medalu noblowskiego. Są one łudząco podobne do oryginału. Na awersie wygrawerowana została podobizna fundatora nagrody, Alfreda Nobla. Natomiast na rewersie zamieszczono muzę literatury i wyryto napis „O. Tokarczuk MMXVIII”.  

Tak napisała o nim na swoim profilu na Facebooku Olga Tokarczuk: „replika, pierwsza z trzech, jest ręcznie wykonana ze srebra i pokryta złotem w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie. Siema!”.

Replikę noblowskiego medalu Olgi Tokarczuk można już licytować na aukcji WOŚP.  

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.