Olga Tokarczuk
Fot. Forum
O TYM JEST GŁOŚNO

Trudne rozmowy z królem Szwecji, emocje przed odebraniem Nobla, najbliższe plany...

Olga Tokarczuk pierwszy raz opowiedziała o pobycie w Sztokholmie

Rafał Kowalski 11 grudnia 2019 20:32
Olga Tokarczuk
Fot. Forum

Tydzień Noblowski dobiega końca, ale tegorocznej edycji wydarzenia długo nie zapomnimy. Wszystko ze względu na Literacką Nagrodę Nobla, którą odebrała Olga Tokarczuk. Pisarka opowiedziała w wywiadzie dla TVN24 o tym, jak czuje się przyjęta w Szwecji, czy stresowała się zaplanowanymi uroczystościami i czy jako weganka sprzeciwiła się królowi Szwecji w temacie polowań, których Karol XVI Gustaw jest entuzjastą…

Olga Tokarczuk o odebraniu Nobla i pobycie w Sztokholmie

W rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zalewską, Olga Tokarczuk mówiła dużo o emocjach związanych z wczorajszą galą. Okazuje się, że pisarka była nadzwyczaj opanowana. „Ja się czuję niespokojna, kiedy nie wiem, co się zdarzy, natomiast wczoraj rano mieliśmy próbę i wszystko było jasne. Kto wyjdzie, kiedy, co ma powiedzieć, jak się ukłonić i w którą stronę. Czułam się więc na scenie bardzo spokojna, miałam nawet takie momenty, że odlatywałam trochę. Było to miłe spotkanie, spokojne, bardzo dobrze zorganizowane. Na twarzach publiczności, mojej rodziny widziałam przejęcie i wzruszenie, ale ja miałam wrażenie, że jestem w jakimś nierealnym świecie”, powiedziała w TVN24 i dodała zdanie, które może wzbudzić kontrowersje. „I przepraszam, że to powiem, że ale nie wzbudziło to we mnie wielkich emocji. Wielkie emocje to miałam, jak dowiedziałam się o nagrodzie. Więcej emocji wzbudziło też chyba we mnie odczytanie swojej mowy noblowskiej”, dodała Noblistka.

Nagrodzona Polka została zapytana przez dziennikarkę także o rozmowy z Królem Szwecji, obok którego posadzono na bankiecie Olgę Tokarczuk. Czy pisarka poruszyła z nim sporną kwestię polowań? „Nie miałam żadnego przesłania do króla, bardziej się niepokoiłam, czy nam się będzie dobrze dogadywać. Ale ostatecznie okazało się, że jest świetnym rozmówcą, poruszyliśmy wiele tematów w tym – kiedy się już ośmieliłam – zaczęłam dopytywać go o polowania. Chciałam mu pokazać stronę, z jakiej ja podchodzę do tej okropnej tradycji. Wyraźnie ruszyliśmy się stanowiskami, ale mam wrażenie, że wzajemnie się usłyszeliśmy. Oczywiście, że nie wycofa się z polowań, ale wydaje mi się, że zrozumiał mój punkt widzenia”, wyznała Olga Tokarczuk.

Noblistka nie zamierza wrócić do kraju i zacząć przekonywać do swoich poglądów politycznych czy społecznych. Jedynym planem Olgi Tokarczuk jest dokończenie książki i odpoczynek. „Teraz mam swoje 5 minut, a potem zamykam ten rozdział i wracam do swojego życia. Do pisania, czytania, myślenia. Mam rozgrzebaną książkę, więc chcę ją skończyć, bo chyba jednak pisanie wychodzi mi najlepiej. No i odrobiny samotności mi brakuje. […] Cieszę się na Święta, bo zamierzam odpoczywać, leżeć na kanapie i oglądać telewizję”, powiedziała pisarka.

Okazało się także, że nie wiedziała ona o iluminacji świetlnej z jej podobizną, która była wyświetlana na Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Noblistka nie czytała też jeszcze listu z gratulacjami od Andrzeja Dudy. Jak oceniła te niespodzianki? „To wzruszające, a co do przeczytania listu to tie mam jeszcze dostępu do poczty. Kiedy będę mogła spokojnie usiąść ze z uwagą odpowiem prezydentowi na wiadomość. Potrzebuję jeszcze chwili czasu”, zapowiedziała w TVN24.

Pełny wywiad został wyświetlony w Faktach po Faktach. Sięgniecie po kolejną bądź pierwszą książkę Olgi Tokarczuk? 

Olga Tokarczuk, Syn Olgi Tokarczuk, Zbigniew Fingas
Fot. Forum

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TVN24 (@tvn24.pl)

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.