Książę George
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Książę George niedługo idzie do szkoły i musi wybrać... nazwisko, którym będzie się posługiwał

Weronika Kostyra 24 lipca 2017 17:00
Książę George
Fot. East News

Książę George idzie niedługo do szkoły, jednak w przeciwieństwie do innych dzieci przed nim i jego rodzicami stoją nieco inne wybory. Muszą oni nie tylko zdecydować, jaki plecak kupić, ale także jakim nazwiskiem będzie posługiwał się czteroletni George.

Nazwiska w rodzinie królewskiej

Kwestia nazwiska jest w przypadku członków brytyjskiej rodziny królewskiej dość skomplikowana. Nie jest ono bowiem z góry narzucone. George może zdecydować pomiędzy trzeba możliwościami: „Wales”, „Cambrigde” oraz „Mountbatten-Windsor”.

Kiedy urodził się w 2013 roku, oficjalne ogłoszono narodziny „George'a Alexandra Louisa” – są to trzy imiona. Strona internetowa Royal Family mówi, że członkowie rodziny mogą być: „znani zarówno pod nazwą dynastii, jak i nazwiska, które nie zawsze są takie same, a często nie używają nazwiska w ogóle”. Przed rokiem 1917 w rodzinie królewskiej nie korzystano z nazwisk.

Dalej rzadko się ich używa, ale jeśli z jakichś przyczyn jest ono potrzebne, większość bezpośrednich potomków królowej nazywa się Mountbatten-Windsor. Mountbatten to nazwisko rodziny księcia Filipa. On i królowa zdecydowali, że będą posługiwać się dwuczłonowym nazwiskiem Mountbatten-Windsor.

Z kolei książę Harry i książę William postanowili używać nazwiska „Wales” na cześć swojego ojca, Karola, księcia Walii (Prince of Wales). Podążając tym tropem, książę George mógłby zostać Georgem Cambrige, ponieważ jego ojciec jest księciem Cambridge.

Czas na decyzję ma do września, ponieważ wtedy rozpocznie naukę w Thomas’s school w Battersea. Przyszła szkoła księcia znajduje się niedaleko od Kensington Palace. Jest koedukacyjna i czy się w niej 544 uczniów. Za rok nauki trzeba zapłacić 18 tysięcy funtów czesnego, a jej motto to „Bądź uprzejmy” („Be kind”). Co ciekawe dyrektor szkoły twierdzi, że uczniowie powinni mieć wielu dobrych przyjaciół, a nie jednego najlepszego, aby zapobiec ranieniu uczuć dzieci.

Zobacz także: Książę George wyglądał w Warszawie jak książę William jako dziecko. Podobieństwo jest uderzające!

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.